REKOMENDUJ | DO ULUBIONYCH | RSS | NEWSLETTER Nick: Hasło: ZAREJESTRUJ  
 
Autor: Kan2017-06-21 13:05 | Rynek | lenovo | komputer
Kan
Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 0

MareNostrum 4 - superkomputer z szybkością11,1 petaflops

Podczas International Supercomputing Conference (ISC2017) firma Lenovo (HKSE: 992) (ADR: LNVGY) poinformowała o dostarczeniu i wdrożeniu największego na świecie superkomputera opartego na procesorach Intel nowej generacji w Centrum Superkomputerowym w Barcelonie (BSC). Superkomputer działający z szybkością 11,1 petaflops nosi nazwę MareNostrum 4 i będzie działać w „najpiękniejszym na świecie centrum danych” w Chapel Torre Girona na Politechnice Katalońskiej w Barcelonie w Hiszpanii. Umożliwi on prowadzenie zróżnicowanych badań naukowych — od badań ludzkiego genomu po bioinformatykę, biomechanikę, prognozowanie pogody czy analizę składu atmosfery. Nowy system, który będzie z czasem się rozrastać, zajmuje 13. pozycję na najnowszej, opublikowanej dziś liście TOP500 (top500.org).

MareNostrum 4
MareNostrum 4

Szybkie dostarczenie, instalacja i optymalizacja systemu MareNostrum 4 w BSC świadczy o wszechstronnych kompetencjach Lenovo w zakresie wysokowydajnych systemów komputerowych” — powiedział Kirk Skaugen, prezes Lenovo Data Center Group. „Już od 25 lat produkujemy serwery x86 i zajmujemy pierwsze miejsce pod względem ich niezawodności oraz zadowolenia klientów. Chcemy, by firma Lenovo stała się największym na świecie producentem superkomputerów, który pomaga w pokonywaniu największych wyzwań dla ludzkości dzięki szybkiemu rozwojowi technologii i innowacyjności”.

System obejmuje ponad 3400 węzłów serwerów nowej generacji Lenovo wyposażonych w skalowalne procesory Intel Xeon. Łączy je ponad 60 kilometrów okablowania sieciowego 100 Gb/s Intel Omni-Path. Jest to trzeci wiodący system HPC zainstalowany przez Lenovo w placówce Partnerstwa na rzecz Zaawansowanych Systemów Komputerowych w Europie (PRACE), w związku z czym Lenovo jest największym dostawcą przodujących systemów HPC dla tej wpływowej społeczności naukowej i ma ugruntowaną reputację najszybciej rozwijającej się firmy superkomputerowej w Europie.

Realizacja systemu o takich rozmiarach i złożoności wymaga nadzwyczajnego poziomu integracji oraz umiejętności — od laboratorium przez fabrykę po zespoły wdrożeniowe na miejscu” — powiedział Madhu Matta, wiceprezes i dyrektor generalny ds. wysokowydajnych systemów obliczeniowych i sztucznej inteligencji w Lenovo. „Wymaga też koncentracji na całościowych doświadczeniach użytkowników, co może zapewnić niewiele firm”.

Od swojego debiutu na liście TOP500 w roku 2014 firma Lenovo stała się najszybciej rozwijającym się dostawcą systemów Top500 na świecie . Lenovo zajmuje 2. miejsce pod względem łącznej liczby pozycji na liście TOP500 (92). Lenovo zajmuje 1. miejsce w dziedzinie superkomputerów w Chinach — największym i najszybciej rozwijającym się regionie pod względem liczby superkomputerów — ma on o 50% więcej komputerów na liście niż następny konkurent.

Chcąc oferować klientom dostęp do najnowszych technologii, Lenovo modernizuje także swoje Globalne Centrum Innowacyjności HPC w Stuttgarcie przy użyciu 6000 rdzeni skalowalnych procesorów Intel Xeon nowej generacji oraz najnowszych procesorów GPU NVIDIA połączonych wysokowydajną siecią produktów firm Mellanox i Intel. Centrum Innowacyjności HPC zostało otwarte w maju 2015 r. w celu współpracy z klientami i zapewnienia im dostępu do najnowszych technologii, w tym takich samych systemów, jakie działają w ramach superkomputera BSC MareNostrum 4, zanim trafią do masowej sprzedaży. Pełna modernizacja systemu ma się zakończyć w sierpniu 2017 roku.

Przykładem współpracy branżowej prowadzonej przez Globalne Centrum Innowacyjności HPC jest ośrodek badawczy Birmingham Environment for Academic Research (BEAR) na Uniwersytecie w Birmingham. BEAR to zbiór zasobów IT przekazanych bezpłatnie społeczności uniwersyteckiej oraz zespół wykwalifikowanych naukowców z zewnętrz, którzy mogą szybciej prowadzić tu badania z różnych dyscyplin, m.in. medyczne, językoznawcze czy nad sekwencjonowaniem genomu.

Sekwencjonowanie genomu może szybko dostarczyć informacji na temat skali i wzorców rozprzestrzeniania się poważnych epidemii. Kiedy w Ameryce Północnej i Południowej pojawił się wirus zika, udało nam się szybko zareagować z wykorzystaniem przenośnych urządzeń do sekwencjonowania na miejscu. Dzięki temu pozyskaliśmy dane sekwencyjne w ciągu kilku dni” — powiedział profesor Nick Loman, profesor genomiki mikrobiologicznej i bioinformatyki na Uniwersytecie w Birmingham. „Porównawcza analiza sekwencji genomu wymaga znacznej mocy obliczeniowej i pamięci masowej. Nowy system oferuje szybkie obliczenia na żądanie, które skracają czas analizy. Możemy błyskawicznie uzyskiwać dostęp do setek procesorów, tysięcy gigabajtów pamięci RAM i dziesiątków terabajtów pamięci masowej. W ten sposób możemy nadążyć za szybkim tempem generowania danych oraz błyskawicznie publikować nowe wnioski w społeczności naukowej oraz służby zdrowia, aby wspierać zwalczanie epidemii”.

źródło: Lenovo

Kan


Oceń ten artykuł w skali od 1 do 5.
Tagi: | lenovo | komputer Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 0
Komentarze: 0 | Napisz komentarz | Zobacz wszystkie komentarze na forum >>


Napisz komentarz
Nick
  


Pogrubienie    Kursywa    Podkreślenie    Adres email    Cytat    Link    Obrazek    Film Youtube - wklej pełny link   

Wpisz kod z obrazka. Zaloguj się, żeby dodawać komentarze bez ograniczeń.
Wysłać powiadomienie email przy nowych odpowiedziach?
Test Hykker myTab 10 - telefon i internet 3G w jednym, czyli tablet z Biedronki
W opinii ekspertów o tabletach pojawia się całe mnóstwo głosów, że tablety się kończą, rynek kurczy, a hybrydy 2 w 1 i duże smartfony zabierają im klientów. Wszystko to jest prawdą. Sporo użytkowników jednak zostanie przy tabletach – to typowi konsumenci treści internetowej. To, co wyróżnia Hykker myTab 10 na tle konkurencji, to dwa wejścia na kartę SIM. Oznacza to, że możemy wyposażyć go w Internet, a także w funkcję telefonu.
Samsung S5570 Galaxy Mini
703
LG GT540 Swift
440
Samsung Ch@t 335
393
SonyEricsson Xperia neo V
393
Samsung GT-S5620 Monte
362
Samsung GT-C3530
281
Samsung GALAXY Y GT-S5360
279
Samsung Star II (S5260)
247
Więcej telefonów


Ankieta
Co dla Was jest najważniejsze w smartfonie?

Moc obliczeniowa i specyfikacja
System operacyjny
Aparat i multimedia
Jakość wykonania
Czas pracy na baterii
Antena i jakość rozmów
Inne czynniki


WynikiAnkiety

Głosów 18

Newsy
Artykuły
Video
Rankingi
Pliki / Download
Redakcja
Archiwum
RSS
Regulamin
Kontakt
Telefony Taryfy
Rozrywka Systemy Rynek Tablety Inne
// dodatkowy kod na dole strony (intext)