REKOMENDUJ | DO ULUBIONYCH | RSS | NEWSLETTER Nick: Hasło: ZAREJESTRUJ  
 
Autor: Kan2011-02-11 11:34 | Taryfy | android | wm7 | symbian | smartfony | bada | blackberry
Kan
 

Mały przewodnik po systemach operacyjnych

Coraz bardziej zaawansowane technologie powodują, że telefon komórkowy może być wyposażony w funkcje, którymi dysponował do niedawna jedynie komputer. Za konkretne możliwości telefonu w znacznej mierze odpowiada zainstalowany na nim system operacyjny.

Dzięki smartphonom większość czynności wykonywanych dotąd jedynie przed ekranem komputera możemy przenieść w dowolnie wybrane miejsce. Telefon komórkowy o rozbudowanych możliwościach nie tylko zapewnia stały dostęp do Internetu, ale również umożliwia efektywną pracę z wykorzystaniem aplikacji biurowych. Mimo niekwestionowanych zalet, smartphone przez dłuższy czas był zarezerwowany głównie dla przedsiębiorców oraz miłośników najnowszych technologii, którzy byli gotowi wydać na niego duże sumy. Dziś znaczna konkurencja na rynku sprawia, że inteligentna komórka jest coraz bardziej dostępna. Dzięki minimalizowaniu bariery cenowej, rzesza użytkowników mobilnych urządzeń wielofunkcyjnych rośnie, a wraz z nią wątpliwości, jaki sprzęt i oprogramowanie wybrać. Bez dobrze dobranego systemu nawet najlepszy i najnowocześniejszy smartphone może nie spełniać oczekiwań jego użytkownika, dlatego warto przyjrzeć się bliżej czterem rozwiązaniom, które zdominowały rynek.

Apple iPhone OS - celebryta wśród smartphonów
Urządzenia marki Apple znane są ze swojego eleganckiego wyglądu i dopracowania. Dotyczy to także systemu operacyjnego iPhone, który jest stabilny, a jego wyjątkową zaletą jest MultiTouch, pozwalający na intuicyjną i szybką obsługę za pomocą dotyku palców. iPhone z iOS to wygodne rozwiązanie dla osób, którym mniej zależy na skomplikowanych funkcjach i personalizacji ustawień, ale za to chętnie korzystają z rozrywki. Wystarczy powiedzieć, że na Apple Store, portalu, na którym każdy może sprzedać swój program innym użytkownikom, a pobierane aplikacje - choć płatne - są bezpieczne i sprawdzone, jest dostępnych ponad 200 tysięcy gier oraz innych dodatków. Dotąd jedną z najczęściej wymienianych wad iPhone był brak możliwości uruchamiania wielu aplikacji jednocześnie, dostępny we wszystkich konkurencyjnych systemach. Najnowszy model iPhone 4, który miał polską premierę pod koniec sierpnia 2010, jest już jednak wyposażony w opcję multitasking.

Windows Mobile Pro – podobny do wersji komputerowej
System operacyjny firmy Microsoft, Windows Mobile Pro (WMP), jest funkcjonalny i wszechstronny. Użytkownicy Windows przyzwyczajeni do „okienkowego” trybu pracy poczują się komfortowo, tym bardziej, że producenci telefonów często modyfikują WMP, dodając aplikacje do synchronizacji z komputerem. W przypadku systemu operacyjnego Microsoft nie został opracowany jednolity sposób instalowania nowych programów, co daje użytkownikowi dużą swobodę, ale niesie ze sobą ryzyko dodania niebezpiecznych aplikacji. Windows Mobile Pro ma opinię systemu o nieco bardziej skomplikowanej obsłudze niż konkurencyjne OS, ale w zamian oferuje rozwiązania dedykowane dla biznesu. Wcześniejsze wersje tego systemu wymagały korzystania z rysika, ale wraz z ogólnym rozwojem smartphonów powoli odchodzi on w zapomnienie. HTC HD2, jako pierwszy wśród telefonów z systemem Windows, wykorzystuje ekran dotykowy z interfejsem HTC Sense. Posiadacze wszystkich smartphonów z WMP, w tym modeli Samsung Omnia II czy Asus P552w, mają również do dyspozycji na bieżąco aktualizowane wersje Automapy czy TomToma. Najnowszy Windows Phone 7, zaprezentowany w październiku 2010, jest systemem operacyjnym na takich telefonach jak Samsung Omnia 7, HTC HD7 czy LG Swift 7.

Symbian - przypisany do komórek
SymbianOS jest jedynym systemem operacyjnym w tym zestawieniu, który nie ma swojego odpowiednika wśród systemów komputerowych. Posiada kilka wersji różniących się głównie obsługiwanym sprzętem i interfejsem użytkownika. Ze względu na swoją wielozadaniowość jest to system innowacyjny, ale efektem ubocznym może być wolniejsze działanie. Obecnie Symbian jest popularny wśród polskich użytkowników smartphonów, co wynika częściowo z faktu, że jest zainstalowany na chętnie kupowanych w ostatnim roku modelach, takich jak Nokia N97, E72 czy 5800XM. Co więcej, na rynek niedawno weszły najnowsze produkty fińskiego koncernu z Symbianem^3: Nokia N8, C6-01 i C7-00. Pozwalają one m.in. na wygodniejszą komunikację z serwisami społecznościowymi. Mimo to, przed Symbianem niepewna przyszłość, ponieważ producenci inni niż Nokia odchodzą od tego systemu, poszukując rozwiązań lepiej współpracujących z komputerami.

Android - największy potencjał
Google Android, stworzony przez największą firmę internetową na świecie, uważany jest za platformę o bardzo dużych możliwościach. Oprócz smartphonów, jest wykorzystywany również w innych urządzeniach przenośnych, takich jak tablety PC i netbooki. Na najnowszych urządzeniach typu smartphone, Android jest dziś najchętniej instalowanym systemem operacyjnym. Bazują na nim ostatnie produkty firm HTC (Desire, Legend, Hero, Evo 4G), Samsung (Galaxy i5700) oraz Motorola (Citrus i Milestone). Oparty na Linuksie OS ma przyjazny interfejs, a jego dodatkową zaletą jest fakt, że system może być łatwo uzupełniony o nowe aplikacje, jak np. MobileNavigator oferowany przez firmę Navigon czy specjalnie zaprojektowane komunikatory. - Prognozy dla Androida są bardzo optymistyczne, a sprzedaż telefonów z tym systemem rozwija się bardzo dynamicznie. Androidowi nie zaszkodziły nawet pogłoski, że twórcy systemu mogą zdalnie zarządzać zawartością, w tym instalować i kasować aplikacje w pamięci systemu – dodaje Maciej Sudorowski, ekspert współpracujący z siecią sklepów telekomunikacyjnych aetka.

Jakie potrzeby, taki OS
Wybierając smartphona powinniśmy pamiętać, że zainstalowanego na urządzeniu systemu operacyjnego nie da się już zmienić. Dlatego trzeba rozważyć wszystkie wady i zalety danego rozwiązania. Osobom, które telefon komórkowy wykorzystują głównie do zabawy, powinno spodobać się urządzenie firmy Apple. Symbian jest oczywistym rozwiązaniem dla wielbicieli Nokii, a użytkownikom przyzwyczajonym do komputerowych okienek i wykorzystującym smartphona do pracy można polecić Windows Mobile. Natomiast Android będzie idealny dla miłośników nowinek technicznych i osób, które cenią dużą swobodę w kreowaniu własnych ustawień.

źródło: Yasna Communications

Samsung bada ma stanowić główną siłą napędową idei „smartfon dla każdego”, czyli tworzenia zaawansowanych smartfonów dostępnych dla szerokiego grona odbiorców. Nowa platforma oferuje bogatą gamę funkcjonalności, które pozwolą użytkownikom jeszcze pełniej korzystać z możliwości zaawansowanych telefonów. Stanowi również stabilne środowisko dla deweloperów aplikacji. Platforma bada z autorskim interfejsem TouchWiz, łączy w sobie łatwość i intuicyjność obsługi, jednocześnie zapewniając bardzo dużą efektywność działania. System współpracuje z aplikacjami wykorzystującymi: flash control, web control, czujniki ruchu, wykrywania twarzy oraz wibracje.

BlackBerry 6 - system operacyjny dla smartfonów BlackBerry posiada interfejs, który doskonale współpracuje z ekranem dotykowym oraz trackpadem, oferując rozszerzone możliwości komunikacji, które upraszczają korzystanie z serwisów społecznościowych oraz RSS-ów.OS6 to również zaawansowane funkcje multimedialne, nowe, wygodne narzędzie wyszukiwania o nazwie Universal Search oraz nową, wydajną przeglądarkę opartą na silniku WebKit, która szybko i efektywnie renderuje strony dla większego komfortu przeglądania Internetu.

Kan


Oceń ten artykuł w skali od 1 do 5.
Aktualna ocena: 5 (głosy: 2)
Tagi: | android | wm7 | symbian | smartfony | bada | blackberry Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 10
Komentarze: 10 | Napisz komentarz | Zobacz wszystkie komentarze na forum >>

GinkoGinko
Zarejestrowany użytkownik


Posty: 111
Zarejestrowany:
2011-02-04 22:15:08
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2011.02.13 20:48 Odpowiedz
a o co chodzi w tym systemie MeeGo?
KanKan
Administrator


Posty: 3086
Zarejestrowany:
2008-04-01 19:27:29
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2011.02.14 09:24
MeeGo to platforma utworzono na bazie dwóch systemów - Maemo oraz Moblin, która miała pomóc Nokii w walce z coraz groźniejszymi konkurentami - Apple, Google i Microsoftem.
ferdarferdar
Zarejestrowany użytkownik


Posty: 2102
Zarejestrowany:
2009-04-06 19:08:44
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2012.08.12 10:04
za bardzo im ten system nie pomógł
TigertygrysTigertygrys
Zarejestrowany użytkownik


Posty: 1159
Zarejestrowany:
2009-03-06 13:49:28
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2011.02.12 15:57 Odpowiedz
ja mówię o nawigacjach a nie "nawigacjach"
Anonima3e
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2011.02.11 21:44 Odpowiedz
Android z polaczeniem do neta ma darmowa Nawke zwiazana z Google Maps ktora dobrze dziala od systemu 1.6 w kazdym google fonie - sam uzywam. Nie wiem jak inni...
sebi997sebi997
Zarejestrowany użytkownik


Posty: 1435
Zarejestrowany:
2009-03-11 00:45:51
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2011.02.11 13:42 Odpowiedz
A gdzie Wave i BB ?
Anonimwrb
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2011.02.11 13:31 Odpowiedz
Nie jest jasno napisane, na które systemy można instalować programy z poza dedykowanego sklepu, które systemy mają więcej aplikacji (bezpłatnych ?), czy wymagają połączenia z internetem, które mają nawigację (po cholerę GPS jak nie ma aplikacji), jakie jest bezpieczeństwo i ochrona naszych danych. Poza tym porównanie trochę już nie aktualne w świetle informacji o przejściu Nokii na WM7. Proponuję rozbudować artykuł, bo temat bardzo ciekawy.
TigertygrysTigertygrys
Zarejestrowany użytkownik


Posty: 1159
Zarejestrowany:
2009-03-06 13:49:28
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2011.02.11 21:40
WRB a widziałeś gdzieś darmowe nawigacje? jak chcesz informacji jak przeprowadzić ROT czy odblokowanie Iphone-a to nie oczekuj tego na portalu informacyjnym - zawsze możesz wejść na odpowiednie forum.
Anonimww
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2011.02.12 14:14
Nokia ma darmową nawigację i jak na razie nie narzekam.
Anonimwrb
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2011.02.14 13:49
Nokia ma nawigację darmo, inne systemy nie wiem. Jeżeli są płatne to chciałbym wiedzieć za ile, jaki obszar itp. Interesuje mnie tylko co system daje legalnie, bez kombinacji, możliwość złamania systemu to chyba nie jest jego zaleta.

Napisz komentarz
Nick
  


Pogrubienie    Kursywa    Podkreślenie    Adres email    Cytat    Link    Obrazek    Film Youtube - wklej pełny link   

Wpisz kod z obrazka. Zaloguj się, żeby dodawać komentarze bez ograniczeń.
Wysłać powiadomienie email przy nowych odpowiedziach?
Test Hykker myTab 10 - telefon i internet 3G w jednym, czyli tablet z Biedronki
W opinii ekspertów o tabletach pojawia się całe mnóstwo głosów, że tablety się kończą, rynek kurczy, a hybrydy 2 w 1 i duże smartfony zabierają im klientów. Wszystko to jest prawdą. Sporo użytkowników jednak zostanie przy tabletach – to typowi konsumenci treści internetowej. To, co wyróżnia Hykker myTab 10 na tle konkurencji, to dwa wejścia na kartę SIM. Oznacza to, że możemy wyposażyć go w Internet, a także w funkcję telefonu.
Samsung S5570 Galaxy Mini
703
LG GT540 Swift
440
Samsung Ch@t 335
393
SonyEricsson Xperia neo V
393
Samsung GT-S5620 Monte
362
Samsung GT-C3530
281
Samsung GALAXY Y GT-S5360
279
Samsung Star II (S5260)
247
Więcej telefonów


Ankieta
Co dla Was jest najważniejsze w smartfonie?

Moc obliczeniowa i specyfikacja
System operacyjny
Aparat i multimedia
Jakość wykonania
Czas pracy na baterii
Antena i jakość rozmów
Inne czynniki


WynikiAnkiety

Głosów 23

Newsy
Artykuły
Video
Rankingi
Pliki / Download
Redakcja
Archiwum
RSS
Regulamin
Kontakt
Telefony Taryfy
Rozrywka Systemy Rynek Tablety Inne
// dodatkowy kod na dole strony (intext)