REKOMENDUJ | DO ULUBIONYCH | RSS | NEWSLETTER Nick: Hasło: ZAREJESTRUJ  
 
Autor: Kan2016-11-15 17:18 | Rynek | bitdefender | statystyki | malware
Kan
Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 0

Malware na PC i Androida dla Polski kwiecień - wrzesień 2016

Z danych opracowanych przez markę Bitdefender, jeśli chodzi o złośliwe oprogramowania (ang. malware) na komputery stacjonarne w Polsce, dominujące są dwie rodziny zagrożeń Spyware i Adware, stanowiące 19,73% wszystkich raportów odnośnie malware, między kwietniem, a wrześniem 2016 roku.


Podczas gdy wiadomym jest, że Adware jest szczególnie wykorzystywany przez cyberprzestępców, aby generować zarobki typu PPC (ang. pay per click), który działa tak, że zalewa komputer użytkownika okienkami pop-up i męczącymi screenami (ang. nagware). To jest on także wykorzystywany, aby instalować dodatkowe złośliwe komponenty, chociażby takie jak spyware ( złośliwe programy, których celem jest gromadzenie informacji o użytkowniku, a także ich przesyłanie bez jego wiedzy innym osobom). Z tego powodu, adware i spyware są zazwyczaj połączone ze sobą, ponieważ cyberprzestępcy oprócz zalewania urządzenia ofiary reklamami starają się także zdobyć nad nim kontrolę.

Co ciekawe, exploity w Windows (złośliwe oprogramowania wykorzystujące luki w oprogramowaniu zawierające kody wykonywalny lub dane) stanowią 9.8% wszystkich raportów malware w Polsce, w wymienionym już wyżej okresie czasu. Chociaż nie jest to niespotykane, żeby exploity zaliczano do czołówki głównych zagrożeń, to zadziwiające jest, że blisko 10% wszystkich raportów obejmują właśnie exploity.

System operacyjny Android zdaje się wykazywać podobnymi trendami co raporty malware na PC. Tutaj rodzina malware HiddenAds stanowiła 20,73% wszystkich raportów malware między kwietniem, a wrześniem 2016, a z kolei rodzina malware HiddenApp wyniosła 18,62%. Oznacza to, że polscy użytkownicy są głównie atakowani przez aplikacje wypełnione agresywnym adware, które to permanentnie przekierowują wyniki poszukiwań w przeglądarce, lub też wyświetlają uciążliwe aplikacje i reklamy na ekranie głównym. To, co czyni całą rodzinę programów HiddenApp ciekawą jest to, że po zainstalowaniu złośliwa aplikacja stara się zatrzeć swoje ślady, zmieniając głównie swoją nazwę, po to by uniknąć bycia odinstalowanym przez użytkowników. Gwarantuje to jego utrwalenie na urządzeniu, uaktywnia je, i kontynuuje wykonywanie dalej złośliwych czynności bez obawy, że zostanie usunięty. Rodzina malware Ztorg i Dropper to dwa typy złośliwego oprogramowania, które raz zainstalowane zaczynają ściągać i instalować inne złośliwe aplikacje na urządzeniu użytkownika. Z 10,45% dla Ztorg, i odpowiednio 5,65% dla Dropper ze wszystkich raportów o malware dla Polski, te dwie rodziny malware zajmują trzecie i czwarte miejsce na naszym wykresie.

źródło: Bitdefender

Kan


Oceń ten artykuł w skali od 1 do 5.
Tagi: | bitdefender | statystyki | malware Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 0
Komentarze: 0 | Napisz komentarz | Zobacz wszystkie komentarze na forum >>


Napisz komentarz
Nick
  


Pogrubienie    Kursywa    Podkreślenie    Adres email    Cytat    Link    Obrazek    Film Youtube - wklej pełny link   

Wpisz kod z obrazka. Zaloguj się, żeby dodawać komentarze bez ograniczeń.
Wysłać powiadomienie email przy nowych odpowiedziach?
Test Hykker myTab 10 - telefon i internet 3G w jednym, czyli tablet z Biedronki
W opinii ekspertów o tabletach pojawia się całe mnóstwo głosów, że tablety się kończą, rynek kurczy, a hybrydy 2 w 1 i duże smartfony zabierają im klientów. Wszystko to jest prawdą. Sporo użytkowników jednak zostanie przy tabletach – to typowi konsumenci treści internetowej. To, co wyróżnia Hykker myTab 10 na tle konkurencji, to dwa wejścia na kartę SIM. Oznacza to, że możemy wyposażyć go w Internet, a także w funkcję telefonu.
Samsung S5570 Galaxy Mini
703
LG GT540 Swift
440
Samsung Ch@t 335
393
SonyEricsson Xperia neo V
393
Samsung GT-S5620 Monte
362
Samsung GT-C3530
281
Samsung GALAXY Y GT-S5360
279
Samsung Star II (S5260)
247
Więcej telefonów


Ankieta
Co dla Was jest najważniejsze w smartfonie?

Moc obliczeniowa i specyfikacja
System operacyjny
Aparat i multimedia
Jakość wykonania
Czas pracy na baterii
Antena i jakość rozmów
Inne czynniki


WynikiAnkiety

Głosów 25

Newsy
Artykuły
Video
Rankingi
Pliki / Download
Redakcja
Archiwum
RSS
Regulamin
Kontakt
Telefony Taryfy
Rozrywka Systemy Rynek Tablety Inne
// dodatkowy kod na dole strony (intext)