REKOMENDUJ | DO ULUBIONYCH | RSS | NEWSLETTER Nick: Hasło: ZAREJESTRUJ  
 
Autor: Kan2016-06-20 22:31 | Rynek | maic | dab+ | radio | raport
Kan
Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 4

MAiC - wnioski z raportu dot. cyfryzacji radia

Wnioski z raportu dot. cyfryzacji radia Słuchanie radia jest w Polsce powszechne. Blisko 75% Polaków słucha radia co najmniej raz w tygodniu (przy czym 51,4% - codziennie), a zatem proces przechodzenia na nadawanie cyfrowe w radiofonii naziemnej dotyczy większości pełnoletnich mieszkańców kraju.

Mężczyźni, a także osoby z wyższym wykształceniem słuchają radia częściej i bardziej regularnie niż ogół populacji.

Dla większości słuchaczy (73%) dom stanowi najpopularniejsze otoczenie dla słuchania radia. Słuchanie radia w samochodzie zadeklarowało 48% respondentów. Wśród słuchaczy aktywnych zawodowo 31% słucha radia w miejscu wykonywania swojej pracy. Wiek, a co za tym idzie styl życia, różnicuje miejsce słuchania radia. Osoby w wieku 25-39 lat, ze względu na swoją aktywność zawodową istotnie częściej słuchają radia w samochodzie (64%) oraz w pracy (27%). Z kolei w grupie osób powyżej 60 lat ponad 90% słucha radia w domu.

Ponad 76% Polaków posiada w swoim gospodarstwie domowym odbiornik radiowy. Najczęściej sygnał radiowy jest odbierany z wykorzystaniem anteny i tradycyjnego radioodbiornika – tak robi blisko 53% badanych. Pozostałe sposoby odbioru uzyskały niższe wskazania – za pośrednictwem radioodbiornika w samochodzie 26%, za pośrednictwem sieci kablowej 10% i 7,3% - za pośrednictwem Internetu. Aktualna oferta programowa została przez blisko 73% słuchaczy oceniona jako wystarczająca.

Ponad 55% respondentów nigdy nie zetknęło się z terminem „cyfryzacja radia”, pozostali słyszeli o tym procesie trochę (35%) lub wiele (9%). Jako źródło wiedzy na temat cyfryzacji radia badani najczęściej wskazywali telewizję (58%), w następnej kolejności radio (32%) i Internet (20%).

Ponad 60% badanych nie wiedziało, w jaki sprzęt należy się zaopatrzyć aby móc odbierać sygnał cyfrowy, jednak 36% trafnie wskazało, ze do odbioru sygnału cyfrowego niezbędny jest odbiornik obsługujący format DAB+. Duża część badanych (60%) nie jest świadoma korzyści płynących z odbioru radia w wersji cyfrowej. Częściej korzyści kojarzone są z poprawą jakości sygnału niż ze zwiększeniem liczby dostępnych programów.

Nieco ponad 10% badanych miało już doświadczenia ze słuchaniem radia w wersji cyfrowej, częściej byli to mężczyźni. Słuchacze cyfrowego radia są w większości dobrego zdania na temat jakości sygnału (łącznie ponad 70% opinii o lepszej i zdecydowanie lepszej jakości w porównaniu do tradycyjnego).

Wśród osób, które zetknęły się z informacjami na temat procesu cyfryzacji radia 32% jest zdania, że ich wiedza na ten temat jest niewystarczająca, podczas gdy mniej, bo 26% uznaje, że wie na ten temat dostatecznie dużo.

Osoby, które wskazały, że proces cyfryzacji radia jest potrzebny (w populacji jest ich 30%) uzasadniały swoją opinię przede wszystkim dostępem do wyższej jakości sygnału radiowego (60%), a także ogólnie – potrzebą nadążania za duchem czasu (27%).

Przeciwnicy procesu cyfryzacji radia, których wśród badanych było 19%, najczęściej (28%) twierdzili, że są zadowoleni z aktualnej oferty zarówno jeśli chodzi o liczbę kanałów jak i jakość sygnału. Część osób przeciwnych cyfryzacji przyznała, że przejawiają ogólną niechęć do zmian i uważają je za niepotrzebne zamieszanie.

W przypadku pełnego przejścia z nadawania analogowego na cyfrowe w radiofonii naziemnej 38% wszystkich respondentów zdecydowałoby się na zakup nowego odbiornika umożliwiającego odbiór w nowej technologii (68% z nich wydatkowałoby na niego ponad 100 zł).

Mniejszość, bo 13% badanych zadeklarowało, że w przypadku całkowitej cyfryzacji radiofonii w Polsce zrezygnowałby z słuchania radia. Odsetek ten spada wraz ze wzrostem poziomu wykształcenia.

Systematyczni słuchacze radia częściej niż ogół badanych deklarują gotowość kupna nowego odbiornika (50%) i rzadziej przewidują całkowitą rezygnację ze słuchania radia (9%). Ogólnie nieco ponad 10% aktualnych słuchaczy radia (niezależnie od częstotliwości słuchania) w twierdzi, że zrezygnuje z odbioru radia w przypadku zmiany w kierunku technologii cyfrowej.

źródło: MAiC

Kan


Oceń ten artykuł w skali od 1 do 5.
Tagi: | maic | dab+ | radio | raport Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 4
Komentarze: 4 | Napisz komentarz | Zobacz wszystkie komentarze na forum >>

Anonimeryk bajkn
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2016.06.21 17:29 Odpowiedz
at Adam. po co bredzisz o teoriach spiskowych ? w stolicy, trójmiescie i np : krakowie nadaja juz w dab+ jak masz tam kogos a kto słuchał na fm i teraz to dopytaj sie jak to jest z ta jakoscia . nedzna bo to w formatach stratnych i z niskim kb/s leci. w dodatku kanałów musi byc duzo bo na kazdym sa/maja byc reklamy.a i dab i dab+ to troche różne standarty
DigitalAngelDigitalAngel
Zarejestrowany użytkownik


Posty: 104
Zarejestrowany:
2013-12-10 21:12:25
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2016.06.21 09:44 Odpowiedz
FM powinni zostawić, a jako alternatywę DAB+
Anonimeryk bajkn
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2016.06.20 23:11 Odpowiedz
lepsza cyfrowa jakosc dab+ dobre.... przy duzej kompresji formatow stratnych w jakich to bedzie /jest puszczane w eter . a kompresja musi byc duza bo tam ma zmiescic sie wiele kanałow.. co za bzdura. nic nie zastapi jakoscia dobrego fm z antena zewnentrzna. całe szczescie ,ze jeszcze do 2020 tzw. państwowe radia np : 1 , czy 2 , 4 albo trójka musza nadawac w fm
AnonimAdam
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2016.06.21 17:18
Nie filozofuj! w Norwegii DAB funkcjonuje już od jakiegoś czasu i w porównaniu z FM jest lepiej. Teorie spiskowe zostaw dla Macierewicza.

Napisz komentarz
Nick
  


Pogrubienie    Kursywa    Podkreślenie    Adres email    Cytat    Link    Obrazek    Film Youtube - wklej pełny link   

Wpisz kod z obrazka. Zaloguj się, żeby dodawać komentarze bez ograniczeń.
Wysłać powiadomienie email przy nowych odpowiedziach?
Test Hykker myTab 10 - telefon i internet 3G w jednym, czyli tablet z Biedronki
W opinii ekspertów o tabletach pojawia się całe mnóstwo głosów, że tablety się kończą, rynek kurczy, a hybrydy 2 w 1 i duże smartfony zabierają im klientów. Wszystko to jest prawdą. Sporo użytkowników jednak zostanie przy tabletach – to typowi konsumenci treści internetowej. To, co wyróżnia Hykker myTab 10 na tle konkurencji, to dwa wejścia na kartę SIM. Oznacza to, że możemy wyposażyć go w Internet, a także w funkcję telefonu.
Samsung S5570 Galaxy Mini
703
LG GT540 Swift
440
Samsung Ch@t 335
393
SonyEricsson Xperia neo V
393
Samsung GT-S5620 Monte
362
Samsung GT-C3530
281
Samsung GALAXY Y GT-S5360
279
Samsung Star II (S5260)
247
Więcej telefonów


Ankieta
Co dla Was jest najważniejsze w smartfonie?

Moc obliczeniowa i specyfikacja
System operacyjny
Aparat i multimedia
Jakość wykonania
Czas pracy na baterii
Antena i jakość rozmów
Inne czynniki


WynikiAnkiety

Głosów 20

Newsy
Artykuły
Video
Rankingi
Pliki / Download
Redakcja
Archiwum
RSS
Regulamin
Kontakt
Telefony Taryfy
Rozrywka Systemy Rynek Tablety Inne
// dodatkowy kod na dole strony (intext)