REKOMENDUJ | DO ULUBIONYCH | RSS | NEWSLETTER Nick: Hasło: ZAREJESTRUJ  
 
Autor: Kan2016-08-16 18:01 | Rynek | ibm | technologia | youtube
Kan
Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 0

Laboratorium chipowe IBM pomoże w wykrywaniu nowotworów (wideo)

Naukowcy z IBM Research opracowali nowe laboratorium chipowe, czyli miniaturowe urządzenie analityczne, które jest w stanie separować cząsteczki biologiczne w nanoskali. Nano-DLD, bo tak została nazwana technologia, może pomóc w identyfikacji raka i innych chorób nawet przed pojawieniem się pierwszych symptomów fizycznych i bez konieczności biopsji tkanek. Testy jej skuteczności są prowadzone we współpracy z Icahn School of Medicine przy szpitalu Mt. Sinai w Nowym Jorku.


Wyniki badań zespołu IBM udowodniły możliwość separacji biocząsteczek nawet o średnicy 20 nanometrów – DNA, wirusów czy egzosomów. Te ostatnie są coraz częściej traktowane jako cenne biomarkery, zawierające informacje na temat stanu komórek, z których zostały wydzielone. Określenie ich wielkości oraz zawartości białek powierzchniowych i kwasu nukleinowego pozwala diagnozować oraz przewidywać wystąpienie nowotworów złośliwych lub innych chorób, a także ich naturę i pochodzenie. Egzosomy można znaleźć we krwi, ślinie czy moczu, co oznacza możliwość ich badania w procesie płynnej biopsji, znacznie mniej inwazyjnej niż tradycyjny sposób pobierania tkanek.

Laboratorium chipowe (lab-on-a-chip) to wyjątkowo pomocne narzędzie diagnostyczne, pozwalające na przeprowadzenie badań szybciej, łatwiej i z wykorzystaniem mniejszych próbek. Naukowcy IBM wykorzystali technologię nano-DLD i w płytce o wymiarach 2 na 2 cm zamknęli szereg procesów niezbędnych do analizy, które normalnie byłyby wykonywane w pełnowymiarowym laboratorium biochemicznym. Badanie polega na przepuszczeniu strumienia cząstek przez krzemowy chip z asymetrycznymi kolumnami, który sortuje je w zależności od rozmiaru, a jednocześnie nie zaburza przepływu i nie obniża wydajności.

Zdolność do sortowania biomarkerów w nanoskali w technologii chipowej otwiera drzwi do zrozumienia chorób nowotworowych czy wirusów grypy lub Zika,/i> – mówi Gustavo Stolovitzky, dyrektor odpowiedzialny za projekt w IBM Research. – Nasze rozwiązanie oferuje prostą, nieinwazyjną i przystępną metodę wykrywania i monitorowania chorób nawet na najwcześniejszych etapach, na długo przed pojawieniem się objawów fizycznych. Ten dodatkowy czas oraz bardziej szczegółowe informacje na temat biocząsteczek pozwolą lekarzom na podjęcie decyzji na bardziej solidnych podstawach i gdy możliwości leczenia dają największe szanse powodzenia – dodaje.

Technologia opracowana przez IBM będzie teraz testowana we współpracy z Icahn School of Medicine przy szpitalu Mt. Sinai w Nowym Jorku. Prowadzone tam badania będą dotyczyły diagnozowania raka prostaty, najczęściej występującego nowotworu wśród mężczyzn w Stanach Zjednoczonych. IBM ma w planach dalszy rozwój swojego laboratorium chipowego, aby mogło identyfikować bardziej różnorodne biocząsteczki.

Więcej informacji na temat projektu:

źródło: IBM Polska

Kan


Oceń ten artykuł w skali od 1 do 5.
Aktualna ocena: 5 (głosy: 1)
Tagi: | ibm | technologia | youtube Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 0
Komentarze: 0 | Napisz komentarz | Zobacz wszystkie komentarze na forum >>


Napisz komentarz
Nick
  


Pogrubienie    Kursywa    Podkreślenie    Adres email    Cytat    Link    Obrazek    Film Youtube - wklej pełny link   

Wpisz kod z obrazka. Zaloguj się, żeby dodawać komentarze bez ograniczeń.
Wysłać powiadomienie email przy nowych odpowiedziach?
Test Hykker myTab 10 - telefon i internet 3G w jednym, czyli tablet z Biedronki
W opinii ekspertów o tabletach pojawia się całe mnóstwo głosów, że tablety się kończą, rynek kurczy, a hybrydy 2 w 1 i duże smartfony zabierają im klientów. Wszystko to jest prawdą. Sporo użytkowników jednak zostanie przy tabletach – to typowi konsumenci treści internetowej. To, co wyróżnia Hykker myTab 10 na tle konkurencji, to dwa wejścia na kartę SIM. Oznacza to, że możemy wyposażyć go w Internet, a także w funkcję telefonu.
Samsung S5570 Galaxy Mini
703
LG GT540 Swift
440
Samsung Ch@t 335
393
SonyEricsson Xperia neo V
393
Samsung GT-S5620 Monte
362
Samsung GT-C3530
281
Samsung GALAXY Y GT-S5360
279
Samsung Star II (S5260)
247
Więcej telefonów


Ankieta
Co dla Was jest najważniejsze w smartfonie?

Moc obliczeniowa i specyfikacja
System operacyjny
Aparat i multimedia
Jakość wykonania
Czas pracy na baterii
Antena i jakość rozmów
Inne czynniki


WynikiAnkiety

Głosów 3

Newsy
Artykuły
Video
Rankingi
Pliki / Download
Redakcja
Archiwum
RSS
Regulamin
Kontakt
Telefony Taryfy
Rozrywka Systemy Rynek Tablety Inne
// dodatkowy kod na dole strony (intext)