REKOMENDUJ | DO ULUBIONYCH | RSS | NEWSLETTER Nick: Hasło: ZAREJESTRUJ  
 
Autor: Kan2017-09-12 07:34 | | laptop | poradnik
Kan
Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 0

Który laptop wybrać - konsumencki czy biznesowy

Producenci laptopów oferują sprzęt do użytku domowego oraz rozwiązania przeznaczone dla biznesu. Taki podział istnieje w zasadzie od początku ery komputerów osobistych. Sprawdzamy, czy to tylko proste działanie marketingowe, czy może jednak uzasadniony zabieg.


Według producentów każda z tych grup użytkowników ma zupełnie inne potrzeby i stanowi oddzielny segment rynku. Dlatego w każdym sklepie z elektroniką znajdziemy dziesiątki komputerów, które w nazewnictwie producentów określane są albo jako konsumenckie, albo jako biznesowe.

Czy taki podział ma jeszcze sens? Niektóre firmy połączyły obie linie produktowe lub podjęły decyzję o likwidacji tego podziału. A użytkownicy? Myśląc o sprzęcie dla firm, nadal wymieniają nazwy takie jak Lenovo, HP lub Dell. Sprawdzamy co tak naprawdę sprawia, że komputer zaliczany jest do klasy konsumenckiej lub biznesowej.

Jakość wykonania

Obudowy laptopów domowych są przeważnie wykonane ze zwykłego plastiku, który nie zapewnia odpowiedniej ochrony poszczególnym elementom komputera. W najtańszych modelach plastikowe są nie tylko elementy obudowy górnej i dolnej, ale również zawiasy. W efekcie sprzęt okazuje się mało odporny nawet na najdrobniejsze uszkodzenia mechaniczne.

Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku modeli biznesowych - są one dużo bardziej solidne zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Obudowy laptopów przeznaczonych dla segmentu biznesowego są wykonanie przeważnie z trwałych materiałów, na przykład aluminium, stopu magnezu lub włókien węglowych i szklanych.

Laptopy konsumenckie, ze względu na dużą ilość plastikowych elementów, częściej ulegają usterkom na skutek upadków” – powiedział Piotr Pachota z serwisu GoRepair.pl. „Ponadto ich naprawa jest często trudniejsza, a w niektórych przypadkach nawet nieopłacalna” – dodał.


Podzespoły

W przypadku podzespołów stosowany jest sprytny zabieg - modele konsumenckie mają wydajny procesor, pojemny dysk (niekoniecznie SSD) oraz dużo pamięci. Są to elementy, na które uwagę zwraca najwięcej klientów. Tymczasem reszta – płyta główna, karta graficzna czy bateria, są gorszej jakości, co ma niestety negatywny wpływ na ogólną wydajność komputera.

Laptopy biznesowe prezentują zupełnie inny standard. Tutaj wszystkie elementy muszą być najwyższej jakości: szybki nośnik danych, pojemna i wydajna bateria, solidna płyta główna czy chociażby matowa matryca ekranu. Najsłabszym elementem mogą okazać się za to głośniki, ponieważ jakość dźwięku w komputerze biznesowym jest mniej istotna niż wysoka wydajność.

Dodatkowe wyposażenie

Podział na dwie grupy produktowe sprawił, że poszczególne serie laptopów różnią się między sobą także elementami dodatkowego wyposażenia. W modelach konsumenckich znajdziemy dotykowe ekrany, zaawansowane systemy głośników, podświetlenie i odczepiane klawiatury, czy nawet możliwość pracy w trybie tabletu.

Z kolei modele biznesowe są wyposażane w skuteczniejsze systemy zabezpieczeń (np. czytnik odcisku palca), wbudowane modemy do Internetu mobilnego oraz stacje dokujące i replikatory portów. Wszystkie złącza występują w swoich standardowych wersjach, aby użytkownik nie był zmuszony do stosowania jakichkolwiek przejściówek.

Cena

Wyższa cena laptopów biznesowych nie wynika tylko z faktu wyższej jakości wykonania oraz zastosowania lepszych podzespołów. Wpływ na to mają także korzystniejsze warunki gwarancji i samego serwisowania – popularna jest na przykład gwarancja w systemie „Next Business Day”, która gwarantuje naprawę sprzętu następnego dnia roboczego od momentu zgłoszenia usterki.

Jaki model wybrać?

Użytkownik, który używa laptopa do przeglądania internetu w domu lub sporadycznego grania w gry, powinien zdecydowanie wybrać model multimedialny, przeznaczony do użytku typowo konsumenckiego. Natomiast taki, który częściej wykorzystuje sprzęt w podróży, używa go przede wszystkim do pracy i jest gotowy zapłacić więcej w zamian za wyższą jakość – powinien zastanowić się nad laptopem biznesowym. Obecnie rynek oferuje mnóstwo urządzeń, dostępnych w różnych konfiguracjach, dlatego bardzo ważne jest podjęcie decyzji o wyborze laptopa w odpowiedniej do potrzeb i wymagań klasie.

Autor: GoRepair


Oceń ten artykuł w skali od 1 do 5.
Tagi: | laptop | poradnik Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 0
Komentarze: 0 | Napisz komentarz | Zobacz wszystkie komentarze na forum >>


Napisz komentarz
Nick
  


Pogrubienie    Kursywa    Podkreślenie    Adres email    Cytat    Link    Obrazek    Film Youtube - wklej pełny link   

Wpisz kod z obrazka. Zaloguj się, żeby dodawać komentarze bez ograniczeń.
Wysłać powiadomienie email przy nowych odpowiedziach?
Test Hykker myTab 10 - telefon i internet 3G w jednym, czyli tablet z Biedronki
W opinii ekspertów o tabletach pojawia się całe mnóstwo głosów, że tablety się kończą, rynek kurczy, a hybrydy 2 w 1 i duże smartfony zabierają im klientów. Wszystko to jest prawdą. Sporo użytkowników jednak zostanie przy tabletach – to typowi konsumenci treści internetowej. To, co wyróżnia Hykker myTab 10 na tle konkurencji, to dwa wejścia na kartę SIM. Oznacza to, że możemy wyposażyć go w Internet, a także w funkcję telefonu.
Samsung S5570 Galaxy Mini
703
LG GT540 Swift
440
Samsung Ch@t 335
393
SonyEricsson Xperia neo V
393
Samsung GT-S5620 Monte
362
Samsung GT-C3530
281
Samsung GALAXY Y GT-S5360
279
Samsung Star II (S5260)
247
Więcej telefonów


Ankieta
Co dla Was jest najważniejsze w smartfonie?

Moc obliczeniowa i specyfikacja
System operacyjny
Aparat i multimedia
Jakość wykonania
Czas pracy na baterii
Antena i jakość rozmów
Inne czynniki


WynikiAnkiety

Głosów 18

Newsy
Artykuły
Video
Rankingi
Pliki / Download
Redakcja
Archiwum
RSS
Regulamin
Kontakt
Telefony Taryfy
Rozrywka Systemy Rynek Tablety Inne
// dodatkowy kod na dole strony (intext)