REKOMENDUJ | DO ULUBIONYCH | RSS | NEWSLETTER Nick: Hasło: ZAREJESTRUJ  
 
Autor: Kan2017-07-26 07:11 | Telefony | roaming | wideo | wywiad
Kan
Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 4

Koniec roamingu, teraz czas na tańsze rozmowy międzynarodowe z Polski

Od 15 czerwca 2017 roku za rozmowy i SMS-y na obszarze Unii Europejskiej płacimy zgodnie z cennikiem krajowym operatora. Pomimo sprzeciwu żaden z operatorów nie zdecydował się jak na razie na zaskarżenie tych regulacji przed Komisją Europejską. Tymczasem trwają już prace nad drugą częścią planu mającego na celu obniżenie kosztów w przypadku połączeń wykonywanych za granicę z terytorium Polski.

Tematem roamingu zajmuję się od 10 lat i co roku udaje nam się obniżyć dodatkowe opłaty za roaming. Ogólnie nie jestem wielkim zwolennikiem regulowania cen, ale ponieważ one nie spadają, nie wytworzyła się konkurencja, więc musieliśmy je regulować. Co roku słyszałam od operatorów, że będą oni bardzo stratni i zrujnowani, jak dotychczas nie są stratni, bardzo dobrze zarabiają, żadna firma nie upadła, jestem przekonana że tak samo będzie teraz – mówi agencji informacyjnej Newseria Innowacje Róża Thun, europosłanka Platformy Obywatelskiej.

Zdaniem europosłanki regulacja wdrożona przez Komisję Europejską pomoże zaoszczędzić pieniądze nie tylko zwykłym obywatelom, ale przede wszystkim małym przedsiębiorcom. Operatorzy mogą zaś szukać zysków w innych usługach, korzystając ze zwiększonej liczby połączeń wykonywanych podczas zagranicznych wyjazdów.

Nie wykluczam, że operatorzy będą zarabiali nieco mniej, ale zauważmy, że zyski z roamingu przy wyższych cenach, które były dotychczas, w firmach telekomunikacyjnych sięgają 3 czy 4 proc. Jeśli nastąpi tam jakiś ruch, to nie będzie to zasadnicze sprawa dla tych firm. Istotnie zmieni się natomiast skala – ludzie nie będą wyłączać telefonu czy tabletu, wyjeżdżając za granicę. Większy ruch w sieci jest dobry dla wszystkich, zależy nam na tym, aby mali przedsiębiorcy rozwijali się coraz lepiej i ich koszty wyjazdów na konferencje i spotkania nie były za wysokie, bo wtedy cała dynamika rozwoju spowalnia – tłumaczy europosłanka.

Przed wakacjami: nowe zasady korzystania z roamingu - co warto wiedzieć?

Analiza przeprowadzona przez firmę EY pokazuje, że regulacja wdrożona przez Komisję Europejską może sporo kosztować operatorów telekomunikacyjnych. Analitycy przewidują spadek zysku operacyjnego EBITDA nawet do 7 proc., a także znaczną obniżkę przychodów z roamingu – nawet o 65 proc. Dlatego w kuluarach mówiło się, że niektórzy operatorzy zamierzają wnieść skargę do Komisji Europejskiej. Europosłanka Platformy Obywatelskiej dementuje tę informację i zaznacza, że w samej regulacji istnieje zapis, który uwzględnia straty poniesione przez operatorów, zwalniający ze stosowania zerowego roamingu.

To już koniec opłat za roaming! (wideo)

Według mojej wiedzy nie zamierzają się skarżyć. W tej regulacji istnieje stosowny zapis – jeśli firma udowodni, że ma straty, to może odwołać się do regulatora krajowego UKE. Operator może zażądać drobnych opłat, a UKE może się zgodzić na pobieranie ich od klienta – wyjaśnia Róża Thun.

A jednak choć po 15 czerwca 2017 roku roaming został zniesiony i nie obciąża kieszeni obywateli, to rozmowy międzynarodowe wciąż są jeszcze drogie. To kolejna kwestia, którą w najbliższej przyszłości zajmie się Komisja Europejska.

Są dwa tematy. Jeden to opłaty za roaming, których klient od lipca nie odczuwa. Dotychczas było tak, że wyjeżdżając za granicę i będąc obsługiwanym przez innego niż swój operatora, musieliśmy dopłacać do tej obsługi, to były te dodatkowe opłaty za roaming, to udało się w końcu znieść. Ciągle droga jest jednak inna usługa, czyli rozmowy międzynarodowe – gdy dzwonimy za granicę, będąc w Polsce, wciąż trzeba słono płacić – podkreśla Róża Thun.

Europosłanka PO dodaje, że trwają już prace nad zmniejszeniem opłaty międzynarodowej. Róża Thun wraz z posłami Parlamentu Europejskiego wysłała zapytanie, które trafiło bezpośrednio do rąk Komisji Europejskiej. W niedalekiej przyszłości dowiemy się, jakie rozwiązania zaproponuje Komisja, aby opłaty za telefonowanie z Polski do abonentów poza granicami kraju nie były tak wysokie.

Rozpoczęliśmy kroki w tym kierunku, aby zmniejszyć również te opłaty, bo albo mamy Europę z granicami, albo bez granic. Roaming jest już załatwiony i mam nadzieję, że będzie dobrze funkcjonował, te wakacje to trochę okres próby. Rozmowy międzynarodowe nie powinny kosztować więcej niż to, co płacimy w kraju, stopniowo będziemy do tego dążyć – podsumowuje Róża Thun.

źródło: Agencja Informacyjna Newseria

Kan


Oceń ten artykuł w skali od 1 do 5.
Tagi: | roaming | wideo | wywiad Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 4
Komentarze: 4 | Napisz komentarz | Zobacz wszystkie komentarze na forum >>

AnonimVitja
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2017.07.26 11:23 Odpowiedz
Wreszcie ktoś się zorientował, że jesteśmy w UE i rozmowy powinny być w tej samej cenie. Roaming znieśli, a z Polski, jak z Ameryki do Unii europejskiej płacimy kokosy
AnonimEwka
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2017.07.26 10:11 Odpowiedz
Róża Gräfin von Thun und Hohenstein trochę bajduży. Zniesienie roamingu byłoby już dawno gdy nie lobbing jej kolegi klubowego pana Buzka który przez lata mocno lobbował za odsuwaniem zniesienia roamingu martwiąc za za każdym razem o kraje turystyczne jak Malta które na tym pomoć mega stracą (nie wiem co bo przecież to rozliczenia międzyoperatorskie są dalej! ) Samo zdanie "zyski z roamingu przy wyższych cenach, które były dotychczas, w firmach telekomunikacyjnych sięgają 3 czy 4 proc." już wzbudza śmiech na sali - wystarczy sobie porównać stawki hurtowe i to co kosili np zeszłym roku czy parę lat temu z obecnymi.
AnonimXxx
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2017.07.26 09:20 Odpowiedz
Hahaha. Bo wg. operatorów Polska nie jest w Unii. Bo jak to rozumieć? Jestem przy granicy i loguje się do czeskiej sieci , dzwonię do Polski to jest roaming unijny a jak dzwonię z polskiej sieci do.....Unii to rozmowa międzynarodowa. Gdzie tu logika.
AnonimKrzysiek
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2017.07.26 08:26 Odpowiedz
W końcu ktoś się dopatrzył, że z Unii do Polski jest taka sama droga jak z Polski do Unii a z Polski ceny drastycznie wyższe...

Napisz komentarz
Nick
  


Pogrubienie    Kursywa    Podkreślenie    Adres email    Cytat    Link    Obrazek    Film Youtube - wklej pełny link   

Wpisz kod z obrazka. Zaloguj się, żeby dodawać komentarze bez ograniczeń.
Wysłać powiadomienie email przy nowych odpowiedziach?
Test Hykker myTab 10 - telefon i internet 3G w jednym, czyli tablet z Biedronki
W opinii ekspertów o tabletach pojawia się całe mnóstwo głosów, że tablety się kończą, rynek kurczy, a hybrydy 2 w 1 i duże smartfony zabierają im klientów. Wszystko to jest prawdą. Sporo użytkowników jednak zostanie przy tabletach – to typowi konsumenci treści internetowej. To, co wyróżnia Hykker myTab 10 na tle konkurencji, to dwa wejścia na kartę SIM. Oznacza to, że możemy wyposażyć go w Internet, a także w funkcję telefonu.
Samsung S5570 Galaxy Mini
703
LG GT540 Swift
440
Samsung Ch@t 335
393
SonyEricsson Xperia neo V
393
Samsung GT-S5620 Monte
362
Samsung GT-C3530
281
Samsung GALAXY Y GT-S5360
279
Samsung Star II (S5260)
247
Więcej telefonów


Ankieta
Co dla Was jest najważniejsze w smartfonie?

Moc obliczeniowa i specyfikacja
System operacyjny
Aparat i multimedia
Jakość wykonania
Czas pracy na baterii
Antena i jakość rozmów
Inne czynniki


WynikiAnkiety

Głosów 12

Newsy
Artykuły
Video
Rankingi
Pliki / Download
Redakcja
Archiwum
RSS
Regulamin
Kontakt
Telefony Taryfy
Rozrywka Systemy Rynek Tablety Inne
// dodatkowy kod na dole strony (intext)