REKOMENDUJ | DO ULUBIONYCH | RSS | NEWSLETTER Nick: Hasło: ZAREJESTRUJ  
 
Autor: Sarakin2013-01-25 13:41 | KnowHow | symbian | nokia
Sarakin
Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 19

Koniec platformy Symbian: oficjalnie

Stało się coś, co od wielu miesięcy było wiadomym, że nastąpi. Nokia przy okazji ujawnienia wyników finansowych za ostatni kwartał 2012 roku, oficjalnie potwierdziła, że nie wypuści już żadnego smartfona na Symbianie. Ostatnim urządzeniem Finów, działającym na tej platformie była Nokia Pure View 808.


Jeszcze przez 3 lata użytkownicy systemu Symbian mogą liczyć na wsparcie techniczne. Wszystko dzięki porozumieniu między Nokią a firmą outsourcingową Accenture, która prócz wchłonięcia 2,8 tys. pracowników Nokii, ma zapewnić dalszy rozwój oprogramowania do 2016 roku. Od teraz jedynym systemem operacyjnym obecnym w high-endowych telefonach Finów będzie platforma Windows Phone.

Źródło: mobilemag.com

Kamil Kawczyński


Oceń ten artykuł w skali od 1 do 5.
Aktualna ocena: 1 (głosy: 2)
Tagi: | symbian | nokia Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 19
Komentarze: 19 | Napisz komentarz | Zobacz wszystkie komentarze na forum >>

AnonimMarek
Niezarejestrowany




Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2013.01.28 23:37 Odpowiedz
Moje doświadczenie z Symbianem: Siemens SX1 (niestety krótko, bo na rowerze rozbiłem), E61, Sony Erricson P1i (trochę inny Symbian), E61i, E71, E72, E7, obecnie 808 (w miedzy czasie zaplątał się jeszcze google phone G1). Więc jest mi OGROMNIE SMUTNO w związku z zapowiedzią Nokii! Druga rzecz, w firmie pracownicy mają kilka E52, próbowałem też dla nich nich Nokii 500, ale tak naprawdę czekałem na następcę E52 jako telefon do firmy, i co? No lipa będzie, nie wiem teraz w co pójść w firmie.
AnonimM
Niezarejestrowany




Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2013.01.28 02:57 Odpowiedz
Ja używam HTC One X, Lumii 800, N9, E7, E6, Oro i iPada4. Z całego tego majdanu nadal najbardziej lubię Symbiana. Jest mułowaty, jak się na nim zainstaluje dużo aplikacji, ale przynajmniej można je normalnie zainstalować, nie to co na iOS czy WP. Uważam, że zabicie tego systemu to wielki błąd. Nokia teraz próbuje dostosować WP do poziomu Symbiana dodając aplikacje zwiększające jego funkcjonalność. Ale po co, skoro Symbian już to ma!? Było jedynie popracować nad wsparciem dla mocnych procesorów i wyższych rozdzielczości. iOS to... nieporozumienie. MeeGo miało potencjał ale zabito je w przedbiegach, a Android... nie jest najgorszy, ale problemy z aktualizacjami, opóźnienia i poszatkowanie systemu to jakiś dramat. Symbian rządzi! Chyba kupię 808 póki jeszcze jest dostępna.
Anonimrealista
Niezarejestrowany




Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2013.01.28 20:20
łatwo zainstalować na symbianie aplikację ??? ciekawe !!!! a co z certyfikatami ?????
Anonimxxx
Niezarejestrowany




Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2013.01.28 20:37
normalnie tak jak na androida czy inne systemy. ze sklepu. a certyfikaty sa potrzebne dopiero przy pirackich apkach lub grach.
AnonimDon Pedro
Niezarejestrowany




Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2013.01.28 02:22 Odpowiedz
Po tym jak na przedłużenie umowy kupiłem Lumię 820, pobawiłem się jej Windowsem, stwierdziłem że to nie to, czego mi trzeba. Kupiłem 808 PureView i jestem baaardzo zadowolony. Jest o wiele mocniejsza od N8 pod względem wydajności, jak też możliwości aparatu fotograficznego. Z aplikakacji które mi są potrzebne ma wszystko, a w sklepie jest sporo użytecznego softu w rozsądnych cenach. Nie wiem dlaczego Nokia po raz kolejny strzela sobie w stopę. Lumia trafiła w ręce mojej squo. Z pramedytacją nie wspominam o moich telefonach z Androidem, bo żal mi tracić czas na pisanie o nich
AnonimBebun
Niezarejestrowany




Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2013.01.27 22:39 Odpowiedz
Drodzy Symbianowcy. Miałem wspomnianą przez was nokie C7 z aktualizacją do belle. Niestety nie podzielam waszego zachwytu nad tą platformą. W obecnej chwili korzystam z SII Samsunga i na dzień dzisiejszy nikt mnie nie przekona do innego systemu. Przerabiałem również WM natomiast Andek jest dla mnie intuicyjny, posiada każda aplikację (aplikacje są robione głównie dla Andków i iphonów). piszcie sobie co chcecie że was andki szpiegują i takie tam dyrdymały. Kim ja jestem żeby mnie szpiegować - taka szycha ze mnie No ale wy to prezesi pewnie
AnonimMarcin
Niezarejestrowany




Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2013.01.26 22:30 Odpowiedz
Nadal używam Nokia N8, mam wszystkie potrzebne aplikacje, telefon ma genialny aparat, nie zawiesza się i mam pewność ze nikt nie gromadzi danych ma mój temat. Pierwsza Nokia z Symbian to była Nokia N80, dalej N95, N97mini. Obecna wersja Belle to stabilny i dopracowany system. Szkoda ...
AnonimWulo
Niezarejestrowany




Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2013.01.26 01:25 Odpowiedz
Miałem kilka Nokii z symbianem i każdą bardzo mile wspominam. Wielka szkoda, że Nokia porzuca symbiana dla jakiegoś windows gów**, które jest tragiczne w funkcjach, a android to tylko "szpan".
Anonimwoowoo
Niezarejestrowany




Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2013.01.25 17:44 Odpowiedz
@ Krzysiek: Moim ostatnim telefonem z symbianem była właśnie Nokia C7, po tym czasie miałem kilka telefonów z androidem i żaden nie zapewniał takiego komfortu użytkowania co ta Nokia. np. zielona i czerwona słuchawka, genialny sposób na odblokowanie ekranu - suwak, który android ma takie coś ? Nadal mnie bardzo korci aby kupić sobie jedną z ostatnich Nokii na symbianie i pozbyć się androida.
AnonimFobs
Niezarejestrowany




Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2013.01.25 17:12 Odpowiedz
Miałem Nokie e50, e51, e52, c6, 500. Symbian Belle już był tak dojrzałym i stabilnym systemem że śmiało mógł konkurować ze wszystkimi innymi. Teraz mam WP8 i wiem co straciłem. Symbian przewyższał WM pod wieloma względami, teraz czekam na łaty.
Anonimxxx
Niezarejestrowany




Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2013.01.25 17:47
juz jest od dawna bella odswiezona z nakładkami.
AnonimFobs
Niezarejestrowany




Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2013.01.25 23:19
Tak wiem, czekam teraz na łaty do WP w lumi, bo Nokii 500 już nie mam.
lesiobelesiobe
Zarejestrowany użytkownik


Posty: 254
Zarejestrowany:
2012-06-02 05:53:38
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2013.01.25 16:54 Odpowiedz
Symbian był bezpieczny czego nie można powiedzieć ani o andku ani o WM .
AnonimKrzysiek
Niezarejestrowany




Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2013.01.25 15:56 Odpowiedz
Szkoda, bo umarł przez to, że nie miał wodotrysków, ale za to mnóstwo praktycznych rzeczy. Wifi, GPS, Bluetooth samo sie włączy gdzy potrzeba i samo wyłączy gdy już nie jest potrzebne. Taki drobiazg ale nie wiem dlaczego w Androidzie nie można zrobić tak prostej funkcji. Mam C7, właśnie kończy mi się umowa i jakoś nie mogę znaleźć godnego następcy. I nie mam tu na myśli wyścigu na MHz, żeby "ptaki" działały ale użytecznego telefonu.
AnonimLisu
Niezarejestrowany




Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2013.01.27 14:58
Mam ten sam dylemat. Nokia c7 i nie chcę żadnego androida. I pozostaje chyba tylko Nokia 808...
AnonimAaaaaa
Niezarejestrowany




Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2013.01.25 15:52 Odpowiedz
Ach, a ja piszę tę wiadomość z mojej leciwej E75. Niedługo pewnie przesiądę się na jakiegoś androidowca bo jednak pewne udogodnienia (aplikacje) by się przydały. Symbian jednak nie był zły. Gdyby nie fakt, że wielu aplikacji producenci już nie wypuszczają na niego, mógłby jeszcze pożyć.
PetroPetro
Zarejestrowany użytkownik


Posty: 966
Zarejestrowany:
2012-04-16 12:40:28
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2013.01.25 15:07 Odpowiedz
Popieram.
MobilnyMobilny
Zarejestrowany użytkownik


Posty: 99
Zarejestrowany:
2012-08-20 23:31:02
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2013.01.25 15:17
Popierasz uśmiercenie pierwszego z prawdziwego znaczenia systemu na telefony? Brałeś dzisiaj pigułki, które zalecił lekarz??
Anonimxxx
Niezarejestrowany




Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2013.01.25 15:34
telefony z serii N i serii E to klasyk i w swoim czasie były na czasie. Początki telefonów z systemami i prockami. Rok temu dopiero porzuciłem ten system bo był dobry , stabilny i wystarczający.