REKOMENDUJ | DO ULUBIONYCH | RSS | NEWSLETTER Nick: Hasło: ZAREJESTRUJ  
 
Autor: Kan2011-02-23 08:18 | Rynek | tp | mvno | rynek
Kan
Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 1

Komórkowi operatorzy wirtualni (MVNO)

Operatorzy wirtualni zadebiutowali na rynku w roku 2007. Głównym narzędziem konkurencyjnym MVNO była niska cena usług, ale przypuszcza się, że w coraz większym stopniu operatorzy ci będą zmieniać podejście do biznesu, stawiając nie tylko na cenę, ale przede wszystkim na wartość dodaną wynikająca z powiązania oferty mobilnej z podstawowym biznesem.

Według szacunków Grupy TP, w 2010 roku działało 16 wirtualnych operatorów komórkowych posiadających w sumie ok. 616 tys. kart SIM, co stanowi 1,3% polskiego rynku telefonii komórkowej. Dokładna liczba klientów jest trudna do oszacowania ze względu na brak wymogu publikowania przez MVNO takich danych, jak również z powodu niejednoznaczności w komunikatów w kontekście sprzedanych i aktywnych kart SIM.

Rok 2010 przyniósł następujące zmiany na rynku MVNO:

 • W czerwcu 2010 roku z rynku MVNO wycofała się marka myAvon.
 • CP Telecom, spółka, która zajmuje się obsługą MVNO Carrefour Mova, zmieniła właściciela, którym została spółka A4.
 • W sierpniu 2010 Vectra podpisała z P4 umowę o współpracy, której celem było rozpoczęcie działalności jako MVNO. Kolejnym MVNO działającym w sieci Play jest Multimedia Polska z usługą MobilNET.
 • W listopadzie 2010 roku, 16 współpracujących ze sobą operatorów ISP z terenu całej Polski utworzyło konsorcjum, które na platformie Telogic utworzy nowego operatora MVNO, który świadczył będzie usługi mobilnego dostępu do Internetu oraz telefonii komórkowej w modelu postpaid.

PTK Centertel obsługiwał łącznie ok. 135.3 tys. kart SIM (operatorów MVNO). Oznacza to, że w IV kwartale przybyło ich ok 12.9 tys.

Na rynku hostingu MVNO pojawili się nowi gracze:

 • wRodzinie – marka należąca do CenterNet oraz,
 • INEA – największy regionalny operator telekomunikacyjny w Wielkopolsce (w styczniu 2010).

Należy jednak podkreślić, że sytuacja MVNO na rynku polskim jest wciąż bardzo trudna. Wynika ona przede wszystkim z nierównego traktowania graczy przez regulatora, a w szczególności asymetrii stawek MTR, która w okresie od 1 stycznia do 30 czerwca 2010 roku wynosiła 126% (od 1 lipca 2010 do 31 grudnia 2010 - 110%) W tej sytuacji firmy MVNO mają niewielkie szanse na stworzenie konkurencyjnej rentownej oferty.

Powodem zmian na rynku jest miedzy innymi podjęcie decyzji AVON Mobile o wycofaniu się z rynku MVNO.

Nowe marki na rynku telefonii komórkowej

Mimo, że w Polsce system MVNO nie osiągnął jak dotąd sukcesu, wciąż pojawiają się kolejne marki na tym rynku.

 • W styczniu 2010 Inea zaprezentowała ofertę usług komórkowych skierowaną do klientów indywidualnych w systemie abonamentowym. Dzięki uruchomieniu usługi telefonii komórkowej Inea stała się operatorem świadczącym usługę 4-play (quadruple play). Partnerem wspierającym wdrożenie MVNO jest Telogic.
 • Od 1 lutego 2010 Telefonia Dialog zaoferowała usługi telefonii komórkowej jako wirtualny operator pod marką Diallo. Do oferowania usług Dialog wykorzystuje sieć Polkomtela.
 • W lipcu 2010 pod marka Hyperfonia, jako uzupełnienie oferty grupy Hyperion zadebiutował na rynku nowy MVNO, którego oferta abonamentowa bazuje na infrastrukturze MNI Mobile.
 • 21 listopada Inmobile - właściciel MVNO Carrefour Mova, wprowadził nową markę telefonii komórkowej – FreeM. W zamian za emisję reklam na ekranie telefonów użytkowników FreeM oferuje bezpłatne korzystanie z popularnych serwisów społecznościowych czy wybranych portali internetowych. FreeM bazuje na infrastrukturze Polkomtela.
 • W grudniu 2010 Telestrada wraz z MVNE Telogic wdrożyła usługi: mobilnego dostępu do Internetu oraz telefonii komórkowej. Usługi mobilne Telestrady będą świadczone dla wielu marek telekomunikacyjnych zebranych pod wspólną marką WHITEMobile. Usługi będą świadczone przez wszystkie firmy grupy Telestrada.

10 listopada 2010 roku Prezes UKE przedstawił stanowisko w sprawie nowego podejścia do asymetrii stawek MTR. Pozytywna zmiana zaproponowanego przez UKE podejścia w stosunku do poprzednio prezentowanych stanowisk, polega m.in. na odejściu przez Prezesa UKE od asymetrii dla MVNO. Prezes UKE zapowiedział, że operatorzy nieposiadający własnej sieci dostępowej z dniem 1 lipca 2011 roku będą mieli stawki symetryczne względem operatora oferującego im usługę roamingu krajowego (Cyfrowy Polsat). Poza tym UKE proponuje skrócenia o 1 rok (do 2013 roku) okresu obowiązywania asymetrii dla P4. Kolejną zmianą jest ustalony niższy poziom asymetrii dla nowo wchodzących na rynek operatorów. Przedsiębiorcy, którzy 1 stycznia 2013 roku będą prowadzili działalność krócej niż 4 lata uprawnieni będą do dokończenia czteroletniego okresu asymetrii, po tym okresie wprowadzona zostanie symetria stawek (Centernet, Mobyland, Aero2). Operatorzy infrastrukturalni, którzy dopiero planują rozpocząć działalność na rynku telefonii ruchomej, będą uprawnieni do ustalania swoich stawek na asymetrycznym poziomie w okresie 4- letnim, przy czym w zależności od roku działalności stawka ta będzie kształtowała się odmiennie. Zgodnie z zapowiedziami Prezesa UKE wszelkie zmiany wprowadzane będą jednocześnie dla wszystkich operatorów, dwa razy w roku, co powinno przyczynić się do zharmonizowania zmian pomiędzy stawkami hurtowymi a detalicznymi.

źródło: TP

Kan


Oceń ten artykuł w skali od 1 do 5.
Aktualna ocena: 3 (głosy: 1)
Tagi: | tp | mvno | rynek Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 1
Komentarze: 1 | Napisz komentarz | Zobacz wszystkie komentarze na forum >>

Anonimeryk
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2011.05.04 12:48 Odpowiedz
"Inmobile - właściciel MVNO Carrefour Mova" ??? czy tu sie aby cos nie pomieszało?

Napisz komentarz
Nick
  


Pogrubienie    Kursywa    Podkreślenie    Adres email    Cytat    Link    Obrazek    Film Youtube - wklej pełny link   

Wpisz kod z obrazka. Zaloguj się, żeby dodawać komentarze bez ograniczeń.
Wysłać powiadomienie email przy nowych odpowiedziach?

Cubot X16

Podobne artykuły tp
Ankieta
Czego oczekuję w telefonach z 2016 roku?

Modułu 4G/LTE
Dobrego aparatu
Czułego modułu GPS
Dobrego wyświetlacza
Pojemnej baterii
Mocnego procesora i dużo RAM
Technologii NFC
Inne


WynikiAnkiety

Głosów 133
TAGI


Newsy
Artykuły
Video
Rankingi
Pliki / Download
Redakcja
Archiwum
RSS
Regulamin
Kontakt
Telefony Taryfy
Rozrywka Systemy Rynek Tablety Inne
// dodatkowy kod na dole strony (intext)