REKOMENDUJ | DO ULUBIONYCH | RSS | NEWSLETTER Nick: Hasło: ZAREJESTRUJ  
 
Autor: Kan2013-11-04 07:05 | PDA & Navi | java | internet | wirusy
Kan
Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 0

Java ofiarą własnej popularności: w ciągu roku zarejestrowano 14,1 mln ataków

W okresie od września 2012 r. do sierpnia 2013 r. eksperci z Kaspersky Lab wykryli 14,1 miliona ataków wykorzystujących exploity Javy - o jedną trzecią więcej w porównaniu z tym samym okresem w latach 2011-2012. W Polsce liczba ataków na Javę wzrosła o niemal 14%.

Exploity to szkodliwe programy, które wykorzystują luki w zabezpieczeniach legalnego oprogramowania i w ten sposób przenikają do komputerów użytkowników. Jeżeli na komputerze znajdują się podatne na ataki wersje jakiegokolwiek oprogramowania, samo odwiedzenie zainfekowanej strony internetowej lub otwarcie pliku zawierającego szkodliwy kod wystarczy, aby uruchomić exploita. Tradycyjnie najczęstsze cele ataków to Oracle Java, Adobe Flash Player i Adobe Reader, czyli aplikacje zainstalowane na większości komputerów na całym świecie. Jednak badanie firmy Kaspersky Lab ujawniło, że w minionym roku Java stawała się głównym celem cyberprzestępców.

Badanie opierało się jedynie na danych pochodzących z chmury Kaspersky Security Network, zebranych od użytkowników produktów Kaspersky Lab na całym świecie, którzy wyrazili zgodę na udostępnianie informacji o zagrożeniach wykrywanych na ich komputerach. W związku z tym całkowita liczba wszystkich ataków wykorzystujących exploity Javy może być znacznie większa.

Spośród wykrytych 14,1 mln ataków wykorzystujących exploity Javy większość miała miejsce w drugiej połowie badanego okresu - ponad 8,54 mln ataków zarejestrowano od marca do sierpnia, co stanowi wzrost o 52,7% w stosunku do minionych sześciu miesięcy.

Główne fakty

  • Na przestrzeni 12 miesięcy produkty firmy Kaspersky Lab ochroniły ponad 3,75 miliona użytkowników na całym świecie przed atakami wykorzystującymi exploity Javy.
  • Około 80% zaatakowanych użytkowników mieszka w 10 krajach; w pierwszej trójce krajów znajdują się Stany Zjednoczone, Rosja i Niemcy.
  • Kanada, Stany Zjednoczone, Niemcy i Brazylia odnotowały najszybszy wzrost liczby ataków.
  • Około 50% wszystkich ataków zostało przeprowadzonych przy użyciu tylko sześciu rodzin exploitów Javy.
  • Wśród użytkowników indywidualnych instalowanie niedawno opublikowanych aktualizacji rzadko stanowi priorytet, co skwapliwie wykorzystują cyberprzestępcy. Z badania wynika, że większość użytkowników pracuje na dziurawej wersji Javy przez sześć tygodni od opublikowania aktualizacji.
  • Na przestrzeni jednego roku każdy użytkownik stanowił cel średnio 3,72 ataków. W okresie od września 2012 r. do lutego 2013 r. liczba ta wynosiła 3,29 ataków na indywidualnego użytkownika; z kolei od marca do sierpnia 2013 r. - 4,15 ataków na użytkownika. Na przestrzeni sześciu miesięcy współczynnik zagrożenia zwiększył się o 26,1%.
  • Zidentyfikowano 1 210 000 unikatowych źródeł ataków w 95 krajach.

W Polsce w badanym okresie zarejestrowano 144 221 ataków, z czego 67 397 miało miejsce między wrześniem 2012 r. a lutym 2013 r. a 76 824 między marcem a sierpniem 2013 r., co oznacza wzrost o niemal 14%. Łącznie, cyberprzestępcy podjęli próby atakowania 54 900 unikatowych użytkowników.

Duża liczba ataków wykorzystujących exploity Javy nie jest żadną niespodzianką: w ciągu 12 miesięcy objętych badaniem eksperci z Kaspersky Lab zidentyfikowali 161 luk w zabezpieczeniach Javy. Dla porównania, w okresie od września 2011 r. do sierpnia 2012 r. opublikowano informacje o 51 lukach. Sześć nowo wykrytych luk zostało ocenionych jako krytyczne lub bardzo niebezpieczne; luki te były najaktywniej wykorzystywane w atakach przeprowadzanych przez cyberprzestępców.

"Java padła ofiarą własnej popularności" - powiedział Wiaczesław Zakorzewski, szef zespołu zajmującego się badaniem luk w zabezpieczeniach, Kaspersky Lab. "Cyberprzestępcy wiedzą, że bardziej opłaca im się skoncentrować swoje wysiłki na znalezieniu luki w zabezpieczeniach Javy, a następnie zaatakować miliony komputerów za jednym zamachem, zamiast tworzyć wiele exploitów dla kilku mniej popularnych produktów i zainfekować w efekcie mniej komputerów".

Aby uniknąć potencjalnych kosztów ponoszonych w związku ze szkodliwym atakiem przeprowadzonym z wykorzystaniem exploitów Javy, eksperci z Kaspersky Lab zalecają zarówno użytkownikom indywidualnym, jak i korporacyjnym, aby jak najszybciej instalowali aktualizacje Javy i wybierali rozwiązania bezpieczeństwa, które potrafią skutecznie blokować cyberataki wykorzystujące exploity.

źródło: Kaspersky Lab

Kan


Oceń ten artykuł w skali od 1 do 5.
Tagi: | java | internet | wirusy Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 0
Komentarze: 0 | Napisz komentarz | Zobacz wszystkie komentarze na forum >>


Napisz komentarz
Nick
  


Pogrubienie    Kursywa    Podkreślenie    Adres email    Cytat    Link    Obrazek    Film Youtube - wklej pełny link   

Wpisz kod z obrazka. Zaloguj się, żeby dodawać komentarze bez ograniczeń.
Wysłać powiadomienie email przy nowych odpowiedziach?
Test NavRoad UNI - UNIwersalny asystent kierowcy pod choinkę
Gdyby pomyśleć o najlepszych prezentach dla kierowcy, koniecznie należałoby wymienić uniwersalnego asystenta kierowcy. Nawigacja, rejestrator, antyradar i kamera cofania bez kabli? Brzmi ciekawie. A co, jeśli dodamy, że to wszystko znajdziemy w jednym urządzeniu? - to idealny wybór dla kierowców. NavRoad UNI, bo o nim właśnie mowa, to pierwszy w Polsce asystent kierowcy.
Samsung S5570 Galaxy Mini
703
LG GT540 Swift
440
Samsung Ch@t 335
393
SonyEricsson Xperia neo V
393
Samsung GT-S5620 Monte
362
Samsung GT-C3530
281
Samsung GALAXY Y GT-S5360
279
Samsung Star II (S5260)
247
Więcej telefonów


Ankieta
Co dla Was jest najważniejsze w smartfonie?

Moc obliczeniowa i specyfikacja
System operacyjny
Aparat i multimedia
Jakość wykonania
Czas pracy na baterii
Antena i jakość rozmów
Inne czynniki


WynikiAnkiety

Głosów 199

Newsy
Artykuły
Video
Rankingi
Pliki / Download
Redakcja
Archiwum
RSS
Regulamin
Kontakt
Telefony Taryfy
Rozrywka Systemy Rynek Tablety Inne
// dodatkowy kod na dole strony (intext)