REKOMENDUJ | DO ULUBIONYCH | RSS | NEWSLETTER Nick: Hasło: ZAREJESTRUJ  
 
Autor: Kan2017-06-19 15:07 | Taryfy | huawei | poradnik | smartfon | portret
Kan
Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 7

Jak wykonać perfekcyjny portret smartfonem

Bez wątpienia najlepszym aparatem jest ten, który mamy przy sobie. Istotą dobrej fotografii jest bowiem uchwycenie ulotnej chwili, emocji, atmosfery. Przez lata, aby zrobić wysokiej jakości zdjęcie, konieczne było posiadanie drogiego, zaawansowanego aparatu fotograficznego. Dziś takie możliwości oferuje smartfon Huawei P10. Jeden z najbardziej cenionych polskich fotografów – Jacek Poremba – radzi, jak wykonać perfekcyjny portret smartfonem.

Przez wiele lat, zdjęcia wykonane przez aparaty w smartfonach były zauważalnie niższej jakości niż te, robione profesjonalnymi urządzeniami. Sytuacja ta jednak diametralne się zmieniła. Już ubiegłoroczny model P9, którego używałem był świetny, ale P10, dzięki doskonałemu trybowi portretowemu, wnosi mobilną fotografię na jeszcze wyższy poziom. P10 jest moim mobilnym studiem fotograficznym, które mieści się w kieszeni. Zdjęcia wykonane tym smartfonem, mogą z powodzeniem wisieć na ścianach galerii czy zdobić okładki magazynów – powiedział fotograf Jacek Poremba.

Perfekcyjny portret

Selfie i portrety bliskich osób to jedne z najczęściej gromadzonych w pamięci telefonu zdjęć. Historia portretu czy współczesnego selfie ma swój początek setki lat temu. Rozpoczęli ją tworzący autoportrety klasycy malarstwa – Van Gogh czy Rembrandt. Obecnie uwiecznienie perfekcyjnego portretu nie wymaga tygodni spędzonych na pozowaniu artyście. Zdjęcie, które z powodzeniem mogłoby znaleźć się na okładce topowego magazynu można wykonać w kilka sekund za pomocą smartfona. Jak? Oto kilka porad profesjonalisty – Jacka Poremby.


Oświetlenie

Właściwie oświetlona twarz modelki lub modela to przynamniej połowa drogi do dobrze wykonanego portretu. Niekiedy nawet lekki ruch głową lub zmiana pozycji może diametralnie wpłynąć na odbiór zdjęcia. Portretując, jeśli możemy, korzystajmy ze światła dziennego. Nawet w pomieszczeniu, wystarczy niewielkie okno, ponieważ czułość i jakość matrycy w Huawei P10 jest na tyle wysoka, by światło padające z tego okna pięknie oświetliło twarz. Nie zawsze jednak pogoda i warunki pozwalają na skorzystanie ze światła słonecznego. Wtedy konieczne jest wspomaganie się dodatkowym światłem.

Oczywiście zarówno w przypadku słońca, jak i sztucznego oświetlenia, możliwe jest uzyskanie niemal nieskończonej liczby efektów. Warto zmodyfikować światło, stosując proste triki. Odbicie światła od kartki papieru sprawi, że będzie ono rozproszone i bardziej miękkie. Efekt chłodnego światła można osiągnąć odbijając je od folii aluminiowej. Jeszcze inaczej będzie wyglądał rezultat, jeżeli zastosujemy cienkie folie w różnych kolorach. Na początku swojej przygody z fotografią, nie musimy ponosić dużych nakładów finansowych, zapewniających profesjonalny sprzęt oświetleniowy. Warto spróbować zabawy ze światłem.

Źródło światła to jedno, ale równie ważne jest dopasowanie kąta jego padania na twarz modelki lub modela. W przypadku sztucznego światła, które możemy nakierować według powyższych sposobów, najlepiej gdy pada ono na twarz lekko z góry lub z przodu. Oświetlenie z dołu sprawi, że twarz będzie wyglądała nienaturalnie.


Technologia w służbie portretu

Portretując, trzeba pamiętać, aby obiektyw smartfona nie znajdował się zbyt blisko twarzy modela. W innym przypadku, twarz będzie zdeformowana. Ustawmy smartfon 5-10 centymetrów powyżej linii oczu modelki lub modela. Aby zdjęcie było jeszcze lepsze, warto skorzystać z nowych technologii. W Huawei P10 jest specjalny tryb portetowy, w którym zastosowano algorytm wykrywający aż 190 unikanych cech twarzy, m.in. rysy, mimikę czy odcień skóry. Wystarczy włączyć tę opcję, dotykając ikonki w górnej części ekranu.


Efekt Bokeh

Niezwykle zjawiskowo wyglądają zdjęcia, na których tło jest efektownie rozmazane. Dzięki temu model lub modelka znajdują się na pierwszy planie. Tryb małej przesłony w Huawei P10 pozwala na płynną regulację stopnia rozmycia tła, nawet po wykonaniu zdjęcia.


Moc czerni i bieli

Pomysłem na efektowny i wywołujący emocje portret, może być wykonanie go w czerni i beli. Niemal od zawsze smartfony były wyposażone w filtr, usuwający kolory ze zdjęcia, jednak nigdy nie był to rezultat, porównywalny do klasycznych monochromatycznych zdjęć, charakterystycznych dla stylu Leica. W Huawei P10 zastosowano dwie matryce – 12Mpx RGB oraz 20Mpx monochromatyczną, opracowane z Leica. W przypadku zdjęć czarno-białych aparat korzysta tylko z tej drugiej. Dzięki temu możliwe jest wykonanie zdjęcia o niesamowitej liczbie szczegółów. Co ważne, również w trybie monochromatycznym można korzystać z możliwości, jakie daje tryb portretowy.


Portretowanie wielu osób

Grupowe selfie, przez wielu trywializowane, jest jednym z najczęściej spotykanych zdjęć w pamięci telefonów. Przedni aparat w Huawei P10 po raz pierwszy powstał we współpracy z firmą Leica. Daje to możliwość wykonania zdjęć, których jakość w niczym nie odbiega od tych, wykonanych głównym aparatem. Również w tym przypadku możliwe jest stosowanie trybu portretowego, a gdy czujnik wykryje, że do zdjęcia gotowych jest kilka osób, automatycznie rozszerzy kadr.


Portret dla profesjonalistów

Przez wiele lat, w przypadku aparatów w smartfonach możliwe było stosowanie zaledwie kilku trybów, przygotowanych przed danego producenta. Huawei P10 umożliwia ręczne sterowanie czułością aparatu, czasem ekspozycji, kompensacją ekspozycji, punktem ostrości i balansem bieli. Wystarczy wyciągnąć do góry belkę w dolnej części ekranu, aby tworzyć zdjęcia z unikalnym efektem końcowym. Co ważne, zdjęcia można zapisywać w formacie RAW, najczęściej stosowanym przez profesjonalnych fotografów. Format ten umożliwia późniejszą obróbkę profesjonalnego zdjęcia. .

Odpowiedni kadr

Przy robieniu zdjęć, ważną rzeczą jest odpowiednie ustawienie kadru. Jest to jednocześnie jedna z kwestii, którą najłatwiej nam skorygować – niekiedy wystarczy odejść pół kroku od fotografowanej osoby, aby zdjęcie zmieniło się w małe arcydzieło. Jak radzi Jacek Poremba, optymalne kadrowanie to takie, kiedy na ekranie widzimy modelkę lub modela od klatki piersiowej w górę. Dobrym pomysłem może być również uchwycenie bohatera zdjęcia od pasa lub nieco powyżej kolan w górę. Możemy oczywiście sfotografować całą postać, pamiętajmy jednak, że to na twarzy zazwyczaj widocznych jest najwięcej emocji. Jak nie kadrować? Unikajmy wykonywania zdjęć, kiedy obiektyw obejmuje modelkę lub modela od połowy łydek. Takie zdjęcie nie będzie wyglądało efektownie.

Huawei i Leica

Huawei współpracuje z legendą w zakresie fotografii – firmą Leica. Owocem jest nie tylko aparat w Huawei P9, Huawei P10, Mate 9 i Mate 9 Pro, ale również budowa Max Berek Innoviation Lab - centrum badawcze-rozwojowe z siedzibą w Wetzlar w Niemczech. W laboratorium są prowadzone prace nad zaawansowanymi systemami optycznymi, oprogramowaniem oraz rozwojem technologii wirtualnej (VR) i rozszerzonej rzeczywistości (AR).

Jacek Poremba, Mistrz portretu i niestrudzony podróżnik. Uważa, że dobre zdjęcie nie jest kwestią aparatu, a pracy fotografa. Jako pierwszy w Polsce stworzył profesjonalną sesję zdjęciową do magazynu wyłącznie z użyciem smartfona.

Autor: Huawei

Kan

Huawei P10 Greenery: w kolorze roku 2017 już w Polsce

W przestworzach z Huawei P10 (wideo)

Test Huawei P10 - jakość foto niedostępna dla konkurencji


Oceń ten artykuł w skali od 1 do 5.
Aktualna ocena: 3.5 (głosy: 2)
Tagi: | huawei | poradnik | smartfon | portret Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 7
Komentarze: 7 | Napisz komentarz | Zobacz wszystkie komentarze na forum >>

AnonimTomek
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2017.09.14 21:25 Odpowiedz
Teraz każdy mając smartfona i robiąc zdjęcia uważa się za fotografa. Niestety sprzęt, nawet najdroższy, nie zda się na nic jeśli nie zna się podstaw. Aby robić dobre zdjęcia potrzebna jest wiedza oraz znajomość zasad i oczywiście praktyka. Niestety, zdjęcia robione bez pomysłu oraz bez podstawowej wiedzy dot. fotografii będą tylko zwykłymi fotopstrykami. Należy więc fotografować, ćwiczyć, próbować i doszkalać się. Jest wiele wartościowych książek, z którymi warto się zapoznać. Dobrą opcją jest także uczestniczenie w różnych szkoleniach, gdzie na bieżąco można pytać, a prowadzący skoryguje błędy i udzieli cennych wskazówek. Dla początkujących, wartościowe szkolenia prowadzi studio fotografii we Wrocławiu
AnonimPete
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2017.06.20 07:24 Odpowiedz
Jak wykonać perfekcyjny portret smartfonem ? Nie da rady. Nie ma takiej możliwości.
Anonimgosc
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2017.06.20 13:03
Zgadza się. Zawsze będzie to namiastka. Inaczej producenci optyki i aparatów zwinęliby interes. Smartfon i jego "aparat" to namiastki, to substytut fotografii który jest łatwo dostępny bo mamy go e sobą ale ustępował jakością i możliwościami będzie jeszcze długo aparatom z optyką i matrycami większymi niż 1/100 łebka od szpilki i upakowanymi 20Mpix.
AnonimLenka
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2017.06.19 21:35 Odpowiedz
A ja potrzebowałam takich porad. Pstrykać każdy umie, ale tak bardziej fajnie to warto wiedzieć jak to zrobić
Anonimgosc
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2017.06.20 13:00
Takich "porad" nie czerpie się ze stron o telekomunikacji. Jest literatura, jak poznasz podstawy optyki i fotografii to niepotrzebne ci takie porady, potem praktyka na aparacie w terenie (nie na tym czymś w smartfonie zwanym potocznie "aparatem"). I wszystko pojmiesz i będziesz czerpać radość z fotografii. Smartfonowi fotografowie często nie potrafią wykorzystać dobrze światła zastanego, nie mówiąc o zdjęciach robionych wprost pod słońce, to są podstawy.
Anonimgosc
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2017.06.19 18:21 Odpowiedz
Sponsorowany bełkot. Huawie to huawei tamto, huawei płaci to napisali. Wszystko co tam jest napisane dla każdego kto miał styczność z fotografią portretową jest oczywiste, poza tym portret zawsze się robi z nieostrym tłem z otwartą przysłoną a nie "przesłoną" jak napisał laik w tym sponsorowanym tekście.
AnonimFehe
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2017.06.20 06:42
Nie przesadzaj, daj artyście zarobić. A facet zna się na robieniu zdjęć. Poradnik dla laików, ale przystępnie opisany.

Napisz komentarz
Nick
  


Pogrubienie    Kursywa    Podkreślenie    Adres email    Cytat    Link    Obrazek    Film Youtube - wklej pełny link   

Wpisz kod z obrazka. Zaloguj się, żeby dodawać komentarze bez ograniczeń.
Wysłać powiadomienie email przy nowych odpowiedziach?
Test Hykker myTab 10 - telefon i internet 3G w jednym, czyli tablet z Biedronki
W opinii ekspertów o tabletach pojawia się całe mnóstwo głosów, że tablety się kończą, rynek kurczy, a hybrydy 2 w 1 i duże smartfony zabierają im klientów. Wszystko to jest prawdą. Sporo użytkowników jednak zostanie przy tabletach – to typowi konsumenci treści internetowej. To, co wyróżnia Hykker myTab 10 na tle konkurencji, to dwa wejścia na kartę SIM. Oznacza to, że możemy wyposażyć go w Internet, a także w funkcję telefonu.
Samsung S5570 Galaxy Mini
703
LG GT540 Swift
440
Samsung Ch@t 335
393
SonyEricsson Xperia neo V
393
Samsung GT-S5620 Monte
362
Samsung GT-C3530
281
Samsung GALAXY Y GT-S5360
279
Samsung Star II (S5260)
247
Więcej telefonów


Ankieta
Co dla Was jest najważniejsze w smartfonie?

Moc obliczeniowa i specyfikacja
System operacyjny
Aparat i multimedia
Jakość wykonania
Czas pracy na baterii
Antena i jakość rozmów
Inne czynniki


WynikiAnkiety

Głosów 9

Newsy
Artykuły
Video
Rankingi
Pliki / Download
Redakcja
Archiwum
RSS
Regulamin
Kontakt
Telefony Taryfy
Rozrywka Systemy Rynek Tablety Inne
// dodatkowy kod na dole strony (intext)