REKOMENDUJ | DO ULUBIONYCH | RSS | NEWSLETTER Nick: Hasło: ZAREJESTRUJ  
 
Autor: Kan2017-08-17 08:15 | Rynek | internet | rynek | ranking
Kan
Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 1

Internet w Polsce ma już 26 lat

Polska oficjalnie ma dostęp do Internetu już od 26 lat, wtedy właśnie zniesione zostały ograniczenia nałożone przez komitet COCOM. Choć dostęp do pierwszego systemu poczty elektronicznej był możliwy już w latach 80., korzystać z niego mogły jedynie instytucje naukowe. Pierwsze połączenie pomiędzy komputerem w Centrum Informatycznym UW a Uniwersytetem w Kopenhadze 17 sierpnia 1991 roku uznaje się za początek Internetu w Polsce. Od tamtego wydarzenia w naszym kraju rozpoczął się rozwój Internetu, dzięki któremu dziś możemy łączyć się z całym światem.

Na początku lat 90. sytuacja zaczęła ulegać stopniowej zmianie, a dostęp do Internetu i możliwości jakie ze sobą niesie stawały się coraz bardziej powszechne. 20 listopada 1990 r. z CERN został wysłany pierwszy e-mail do Polski i odebrano go we wspomnianym instytucie z pomocą komputera microVax II. Za oficjalną datę podłączenia Polski do Internetu uznaje się 20 grudnia 1991 roku. Uruchomienie sieci, a właściwie połączenie ze sobą kilku już istniejących sieci w naszym kraju kosztowało podobno 435 mln ówczesnych złotych (obecnie 43,5 tys. zł)


W 1994 roku dostęp do Internetu uzyskali wszyscy obywatele, jednak podłączenie komputera do sieci było bardzo drogie. Z czasem konkurencja na rynku dostawców Internetu wzrosła, ceny stały się bardziej przystępne, a Polacy coraz chętniej korzystali z sieci, w której z roku na rok pojawiało się coraz więcej polskich stron.

Obecnie w Polsce jest ok. 26,5 mln internautów (PBI - lipiec 2017 r.), a 78% z nich korzysta z sieci każdego dnia. Ze światem łączymy się nawet za pomocą swojego smartfona w dowolnym miejscu i czasie. Z czego na komputerach osobistych i laptopach (komputery osobiste używane w domu oraz w pracy) – 22,1 mln, a na urządzeniach mobilnych (smartfony i tablety) 20,6 mln.

Połączenie komputerów w jedną, globalną sieć zmieniło nie do poznania sposób naszego życia i większość jego aspektów. Dostęp do Internetu ma ogromne znaczenie dla rozwoju grupy dystrybutorów rozwiązań sieciowych. Firma Ookla opublikowała właśnie, wyniki pomiarów testów mobilnego Internetu w aplikacji Speedtest - Speedtest Global Index, z których wynika, że polski internet mobilny z prędkością 21.34 Mbps zajmuje 49 miejsce w świecie, a stacjonarny - 38 (35.09 Mbps). Według speedtest.pl, liderem tegorocznych wakacji u operatorów stacjonarnych, z prędkością 60 Mbit/s jest Toya i INEA odnotowały nieznaczny spadek średniej prędkości pobierania danych u swoich klientów. Jednak w obu przypadkach wynik ten wyraźnie przekracza granicę 60 Mbit/s. W rankingu LTE, różnica pomiędzy T-Mobile, a Orange dalej utrzymuje się na poziomie 1 Mbit/s. Natomiast różnica pomiędzy Orange a Plusem zmniejszyła się z 3 Mbit/s do 2 Mbit/s. W ogólnym rankingu 3G/4G mamy podobną sytuację.

Przyszłością Internetu jest na pewno Internet rzeczy, dzięki któremu już nie tylko komputery będą mogły być ze sobą połączone, ale także domowe urządzenia, takie jak pralka, Powerbot czy lodówka. W jaki sposób będziemy się łączyć za kolejnych 20 lat? Czy pozostanie nam już wtedy komunikacja robotów z robotami?

Kan

Warto przeczytać:

Netflix - indeks prędkości dostawców internetowych w Polsce

RFBenchmark - który operator komórkowy w Polsce ma najszybszy Internet mobilny

Speedtest Global Index - które miejsce Polski

Speed Test lipiec 2017 - T-Mobile, Orange, Plus atakuje


Oceń ten artykuł w skali od 1 do 5.
Tagi: | internet | rynek | ranking Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 1
Komentarze: 1 | Napisz komentarz | Zobacz wszystkie komentarze na forum >>

AnonimSQ5RIQ
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2017.08.17 09:08 Odpowiedz
Pamiętam jak na pokaz poszedłem na Politechnike. Prowadzący łączył się dailUP z Berlinem 1200bps: altavista, email i Pani weszła "musimy kończyć miało być 10minut, a już jest 15"

Napisz komentarz
Nick
  


Pogrubienie    Kursywa    Podkreślenie    Adres email    Cytat    Link    Obrazek    Film Youtube - wklej pełny link   

Wpisz kod z obrazka. Zaloguj się, żeby dodawać komentarze bez ograniczeń.
Wysłać powiadomienie email przy nowych odpowiedziach?
Test NavRoad UNI - UNIwersalny asystent kierowcy pod choinkę
Gdyby pomyśleć o najlepszych prezentach dla kierowcy, koniecznie należałoby wymienić uniwersalnego asystenta kierowcy. Nawigacja, rejestrator, antyradar i kamera cofania bez kabli? Brzmi ciekawie. A co, jeśli dodamy, że to wszystko znajdziemy w jednym urządzeniu? - to idealny wybór dla kierowców. NavRoad UNI, bo o nim właśnie mowa, to pierwszy w Polsce asystent kierowcy.
Samsung S5570 Galaxy Mini
703
LG GT540 Swift
440
Samsung Ch@t 335
393
SonyEricsson Xperia neo V
393
Samsung GT-S5620 Monte
362
Samsung GT-C3530
281
Samsung GALAXY Y GT-S5360
279
Samsung Star II (S5260)
247
Więcej telefonów


Ankieta
Co dla Was jest najważniejsze w smartfonie?

Moc obliczeniowa i specyfikacja
System operacyjny
Aparat i multimedia
Jakość wykonania
Czas pracy na baterii
Antena i jakość rozmów
Inne czynniki


WynikiAnkiety

Głosów 199

Newsy
Artykuły
Video
Rankingi
Pliki / Download
Redakcja
Archiwum
RSS
Regulamin
Kontakt
Telefony Taryfy
Rozrywka Systemy Rynek Tablety Inne
// dodatkowy kod na dole strony (intext)