REKOMENDUJ | DO ULUBIONYCH | RSS | NEWSLETTER Nick: Hasło: ZAREJESTRUJ  
 
Autor: Kan2017-10-26 09:52 | Rynek | g-data | internet | poradnik
Kan
Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 0

Internet - drzwi wirtualnego świata dla seniorów

Jak wynika z badań CBOS, w Polsce ponad 65% dorosłych korzysta z internetu przynajmniej raz w tygodniu. Spośród nich tylko około 22% stanowią osoby powyżej 55. roku życia. Trend ten, co prawda wciąż ulega zmianom i rośnie, lecz nie tak intensywnie, jak w przypadku młodszego pokolenia. Czy Internet rzeczywiście nie jest miejscem dla seniorów?

Główne przeszkody

Na samym początku należy zastanowić się, co tak naprawdę powstrzymuje pokolenie 55+ przed korzystaniem z internetu. Urząd Komunikacji Elektronicznej przeprowadził badania, w których aż 31% seniorów stwierdziło, że internet nie jest im po prostu potrzebny do codziennego funkcjonowania. Prawie jedna czwarta z kolei tłumaczyła, że nie korzysta z możliwości sieci, gdyż nie ma podstawowej wiedzy na temat użytkowania komputera i nie rozumie sposobu działania internetu. 14% stwierdziło, że surfowanie po sieci jest dla nich zbyt trudne, a co dziesiąty senior nie posiada odpowiedniego sprzętu. Do innych przeszkód należą: niedostosowanie stron www do osób słabiej widzących, czy przekonanie, że w wirtualnej rzeczywistości znajdują się informacje potrzebne tylko osobom młodym. Z drugiej strony - w Polsce co dziesiątym użytkownikiem Facebooka jest właśnie senior. Media społecznościowe ułatwiają mu utrzymywanie kontaktu z rodziną (która np. mieszka poza granicami kraju) i osobami o podobnych zainteresowaniach. Internet pozwala mu także na zrobienie przemyślanych zakupów, porównanie cen różnych produktów lub prowadzenie własnego bloga.


Potrzeba edukacji i ochrony

Brak odpowiedniej edukacji i wiedzy na temat możliwych zagrożeń w sieci sprawia, że seniorzy mogą stać się ofiarami wielu oszustw internetowych. Jednym z nich jest phising, który polega na wyłudzaniu od użytkownika jego osobistych danych. Phishing obejmuje kradzież haseł, numerów kart kredytowych, danych kont bankowych i innych poufnych informacji. Najlepszą obroną przed nim jest po prostu zachowanie ostrożności. Nie jest to jednak proste, gdyż oszuści wykorzystują coraz więcej nietypowych metod. Dlatego warto zadbać o dodatkowe zabezpieczenie, jakim jest odpowiednie oprogramowanie antywirusowe z funkcją antyphisingu, czy ochroną poczty e-mail.

- Oprogramowanie antywirusowe pozwala zapewnić praktycznie maksymalną ochronę przed atakami internetowych oszustów, którzy wysyłają e-maile z groźnymi treściami lub wirusami- mówi Robert Dziemianko z firmy G DATA, która od ponad 30 lat dostarcza na rynek oprogramowanie antywirusowe. - Program skanuje wiadomości już w momencie ich odbierania, więc błyskawicznie eliminuje źródło zagrożenia. Dodatkowo, dział wsparcia użytkowników w G DATA zawsze służy pomocą w przypadku powstania różnych problemów technicznych. W razie potrzeby, w prosty sposób wytłumaczymy użytkownikom, którzy są mniej zaawansowani w obsłudze komputera, jak powinni zachować się w danej sytuacji lub rozwiejemy ich wątpliwości - dodaje Robert Dziemianko.

Drzwi do wirtualnego świata są otwarte dla wszystkich użytkowników, niezależnie od wieku. Skoro jak pokazują badania, już ponad 90% seniorów korzysta z telefonu komórkowego, to łatwo zauważyć, że nowoczesne technologie wzbudzają wśród nich coraz większe zainteresowanie.

A więcej rad na temat zachowania bezpieczeństwa w internecie przez seniorów (i nie tylko) można znaleźć na stronie www.klikajbezpiecznie.pl lub pod hasztagiem #klikajbezpiecznie

Klikajcie bezpiecznie! Niezależnie od wieku. : )

Autor: G DATA


Oceń ten artykuł w skali od 1 do 5.
Tagi: | g-data | internet | poradnik Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 0
Komentarze: 0 | Napisz komentarz | Zobacz wszystkie komentarze na forum >>


Napisz komentarz
Nick
  


Pogrubienie    Kursywa    Podkreślenie    Adres email    Cytat    Link    Obrazek    Film Youtube - wklej pełny link   

Wpisz kod z obrazka. Zaloguj się, żeby dodawać komentarze bez ograniczeń.
Wysłać powiadomienie email przy nowych odpowiedziach?


Ankieta
mObywatel - z jakim prawdopodobieństwem zainstalujecie aplikację

100 %
75 %
50 %
25 %
0 %
A co to jest?


WynikiAnkiety

Głosów 267

Newsy
Artykuły
Video
Rankingi
Pliki / Download
Redakcja
Archiwum
RSS
Regulamin
Kontakt
Telefony Taryfy
Rozrywka Systemy Rynek Tablety Inne
// dodatkowy kod na dole strony (intext)