REKOMENDUJ | DO ULUBIONYCH | RSS | NEWSLETTER Nick: Hasło: ZAREJESTRUJ  
 
Autor: Kan2017-03-03 10:49 | Rynek | ibm | zdrowie | rynek
Kan
Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 0

IBM Watson for Oncology dostarczy onkologom informacji pomocnych w profilaktyce chorób raka

Sieć szpitali „Svet zdravia” (Świat Zdrowia), jako pierwsza w Europie Środkowo-Wschodniej wdroży w swoich oddziałach system IBM Watson przeszkolony w szpitalu Memorial Sloan Kettering (USA) do diagnostyki i leczenia nowotworów. System będzie dostępny dla wszystkich onkologów z 12 szpitali należących do sieci „Svet zdravia”. Z technologii tej będą korzystać także szpitale sieci EMC Instytut Medyczny w Polsce, należącej do tego samego funduszu.


Jak wynika z badań, odsetek ludzi chorujących na raka na Słowacji stale rośnie, a kraj należy do europejskiej czołówki jeśli chodzi o zgony mężczyzn powodowane nowotworami.

IBM Watson for Oncology to najbardziej rozpowszechniona kognitywna platforma przeznaczona do diagnostyki medycznej. Została przeszkolona przez specjalistów z Memorial Sloan Kettering i obecnie korzysta z niej 31 szpitali w Stanach Zjednoczonych, Azji i Europie. Gdy lekarz ma wątpliwości odnośnie diagnozy, Watson jest w stanie zaoferować mu poradę opierającą się na najnowszej wiedzy, pochodzącej z ponad 300 periodyków naukowych, 200 podręczników oraz niespełna 15 milionów stron zawierających teksty o sposobach leczenia i lekach oraz opisy innych przypadków. Wykorzystując do tego analizę dostępnych danych o stanie zdrowia pacjenta, system będzie mógł pomóc w zidentyfikowaniu choroby oraz wyborze najlepszej ścieżki leczenia.


Coraz bardziej koncentrujemy się na wdrażaniu innowacji, które podnoszą jakość i bezpieczeństwo usług medycznych. Sztuczna inteligencja będzie odgrywała coraz większą rolę w medycynie, a my chcemy być wśród pionierów znajdujących dla niej praktyczne zastosowanie – mówi Lubos Lopatka, dyrektor generalny sieci szpitali Svet zdravia.

Lekarze w dalszym ciągu będą mieli kluczowy głos w decyzjach dotyczących terapii, natomiast Watson będzie służył im pomocą. W pierwszej kolejności system zostanie wykorzystany w leczeniu najczęstszych nowotworów – piersi, jelita grubego, płuc, żołądka, jajników i szyjki macicy, w przyszłości jest planowane rozszerzenie rozwiązania o kolejne typy.

- Dzięki unikatowym możliwościom przetwarzania kognitywnego lekarze będą mogli podejmować lepsze decyzje, oparte na solidnych danych z przeszłości i najnowszej wiedzy specjalistycznej. Jednocześnie te możliwości pozwolą im na wykorzystywanie większej ilości danych niż wcześniej, i w efekcie lepsze dobranie ścieżki leczenia do konkretnego przypadku – mówi Matej Adam, Menadżer IBM Watson Health.

Platforma IBM Watson będzie uruchamiana we wszystkich centrach onkologicznych sieci szpitali „Svet zdravia” do maja 2017 roku. W ciągu miesiąca zostanie też wdrożona w polskich szpitalach należących do sieci EMC.

źródło: IBM Polska

Kan


Oceń ten artykuł w skali od 1 do 5.
Aktualna ocena: 5 (głosy: 2)
Tagi: | ibm | zdrowie | rynek Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 0
Komentarze: 0 | Napisz komentarz | Zobacz wszystkie komentarze na forum >>


Napisz komentarz
Nick
  


Pogrubienie    Kursywa    Podkreślenie    Adres email    Cytat    Link    Obrazek    Film Youtube - wklej pełny link   

Wpisz kod z obrazka. Zaloguj się, żeby dodawać komentarze bez ograniczeń.
Wysłać powiadomienie email przy nowych odpowiedziach?


Ankieta
Czy w Polsce mamy roaming w UE według zasady RLAH (jak w kraju)?

Tak
Nie
Inne
A o co chodzi


WynikiAnkiety

Głosów 770

Newsy
Artykuły
Video
Rankingi
Pliki / Download
Redakcja
Archiwum
RSS
Regulamin
Kontakt
Telefony Taryfy
Rozrywka Systemy Rynek Tablety Inne
// dodatkowy kod na dole strony (intext)