REKOMENDUJ | DO ULUBIONYCH | RSS | NEWSLETTER Nick: Hasło: ZAREJESTRUJ  
 
Autor: maar2006-09-16 07:32 | Rozrywka |
maar
 

Gry 3D w komórkach

Gry 3D w komórkach

Era zaawansowanych gier wykorzystujących efekty 3D w komputerach PC nastała już dawno. Co kilka miesięcy firmy takie jak nVidia lub ATI prezentują nowe, składające się z dziesiątek milionów tranzystorów akceleratory graficzne, przyspieszające wyświetlanie grafiki na ekranach naszych komputerów. Trudno się dziwić, że gry 3D pojawiają się także w komórkach. Wprawdzie telefon komórkowy nie stanie się nigdy substytutem konsoli do gier czy „gierkowego” komputera PC, jednak możliwości techniczne sprzętu pozwalają już na stosowanie coraz bardziej zaawansowanych rozwiązań w zakresie prezentacji grafiki na małych ekranach naszych telefonów. O tym, że rynkowi potentaci dostrzegli potencjał kryjący się w komórkach świadczy choćby fakt, że koncern nVidia zaprezentował niedawno kolejny model swojego procesora 3D do urządzeń przenośnych – goForce 5500, który jest w stanie przetworzyć 2,6 miliona trójkątów i 200 milionów punktów na sekundę, zachowując przy tym minimalny poziom poboru energii.

GoForce 5500

Mimo wielu interesujących nowinek rynkowych o nowych, szybkich układach graficznych technologia 3D w komórkach nie przyjmuje się wcale tak szybko. Głównym czynnikiem hamującym jej rozwój jest brak jednolitego standardu. O ile w przypadku np. gier na windowsy, programiści wykorzystują standard Direct3D, o tyle w telefonach komórkowych sprawa jest bardziej skomplikowana. Producenci komórek postawili bowiem na różne standardy 3D i konieczne jest indywidualne dopasowywanie kodu, tak, żeby gra działała na telefonach Nokii, Sonyericssona czy Samsunga. Wśród stosowanych obecnie w komórkach standardów wymienić można Capsule3D w telefonach Sonyericsson i m3G wykorzystywaną m.in. w telefonach Nokii, Motoroli i Benq, oznaczaną też symbolem JSR-184. W obu przypadkach podczas programowania gry należy stworzyć obiekty 3D, nałożyć na nie tekstury pamiętając przy tym, aby modele składały się z możliwie małej liczby trójkątów. Duży stopień skomplikowana sceny może bowiem wpłynąć niekorzystnie na wydajność gry. Do tworzenia modeli wykorzystać można takie programy jak 3D Studio Max. Dzięki odpowiednim wtyczkom i konwerterom, obiekt 3D można w łatwy sposób przekonwertować do formatu obsługiwanego przez telefony komórkowe.

Pora przyjrzeć się kilku grom 3D, jakie dostępne są na rynku. W pierwszej kolejności opiszę gry chyba najbardziej kojarzące się z 3D a mianowicie strzelanki FPP, których pierwowzorem były Wolfenstein 3D a potem Doom.

Dungeon WarJedną z takich gier jest Dungeon War firmy Living Mobile. Po uruchomieniu gry na ekranie ukazuje się ekran tytułowa a gracza wita nastrojowa – dosyć ponura – muzyka. Akcja gry rozgrywa się w zamierzchłych czasach w lochach i korytarzach zamku lorda Gravingtona. Strzegą ich mumie, szkieletony oraz inne potwory. Gracz musi przebić się przez pełne przeciwników lochy przy pomocy pistoletu, strzelby lub miniguna. W trakcie podróży można zbierać apteczki do podreperowania zdrowia, amunicję oraz klucze do otwierania przejść. Grafika gry jest dobra (testowane na Sonyericssonie K750i) a postacie poruszają się płynnie. Wadą gry jest natomiast to, że grafika wyświetlana jest tylko na części ekranu – zapewne związane to jest z dosyć dużymi wymaganiami sprzętowymi. W sumie gra warta jest zakupu – polecam ją szczególnie fanom gier FPP.

Alpha ZoneKolejną propozycją gry FPP jest Alpha Zone 3D polskiej firmy Gameleons. Jej akcja rozgrywa się na planecie Ferrinox z układu Alphy. Osadnicy na tej planecie zostali zaatakowani przez wrogie jednostki. Gracz wciela się w rolę agenta sił specjalnych, którego zadaniem jest zniszczenie multi reactora – centrum zarządzającego siłami przeciwnika, w którym zapisane są też dane o innych koloniach, które mogłyby zostać zaatakowane. Arsenał dostępnych broni jest podobny jak grze poprzedniej: pistolet, strzelba i szybkostrzelny karabin. Gra składa się z 8 urozmaiconych poziomów w których gracz musi odnajdywać ukryte przejścia i skrytki. Dzięki zbieranym w trakcie gry powerupom można zwiększyć stan amunicji i podreperować zdrowie. Grafika jest Alpha Zone jest zaawansowana i co ważne – wyświetlana na całym ekranie telefonu.Beach MiniGolfGry 3D to jednak nie tylko strzelanki FPP. Interesująca propozycją jest Beach MiniGolf firmy Sumea. Zadaniem grającego jest wbicie piłki golfowej do dołka przy jak najmniejszej liczbie uderzeń. Pola do minigolfa znajdują się na plaży pod palmami – aż chce się położyć i poopalać. Żeby uderzyć w piłeczkę, należy ustawić odpowiedni kąt i ustawić siłę uderzenia. Trafienie piłką do dołka wcale nie jest łatwe. Po pierwsze, tor w miarę postępów, staje się coraz bardziej skomplikowany – jest w nim coraz więcej zakrętów, wzniesień a w niektórych miejscach trzeba uderzyć piłęczkę tak, żeby przeleciała w powietrzu nad dziurą. Po drugie, na trafienie piłką do dołka mamy ograniczoną liczbę strzałów. W minigolfa grać można w trybie zawodów oraz samouczka. W tym pierwszym trybie w rozgrywce bierze udział jeszcze 3 przeciwników. Sumea minigolf to interesująca propozycja dla tych, którzy niekoniecznie chcą tracić kilogramy amunicji na wykańczanie pojawiających się znikąd przeciwników. Odnajdywanie najlepszej drogi do trafienia piłką do dołka też może być interesujące.

3D Racing FeverDużej dawki emocji w wersji trójwymiarowej dostarczyć mogą też gry wyścigowe. Wprawdzie już od dawna producenci mieli takie gry w swojej ofercie, jednak efekt 3D uzyskiwany był w nich przy pomocy mniej lub bardziej wyrafinowanych trików z grafikami dwuwymiarowymi. W rezultacie gra sprawiała wrażenie trójwymiarowości i działała na telefonie który w ogóle nie wspierał technologii 3D. Jeżeli ktoś zawsze chciał przejechać się samochodem bez patrzenia z obawą na prędkościomierz i nerwowego szukania fotoradaru na poboczu, to może sięgnąć po grę 3D Racing Fever firmy Sumea. Gra ma ładną, pełnoekranową grafikę i wciągającą muzykę. Do wyboru są 3 trasy i łącznie 18 misji, w których gracz wykonuje różne triki samochodowe – np. jazda na 2 kółkach, omija przeszkody na drodze i zdobywa reputację powodując wypadki (!!) z innymi uczestnikami ruchu drogowego. Generalna zasada brzmi – im więcej zderzeń, tym lepiej.

MotoRaverDrugą ciekawą propozycją gry wyścigowej jest MotoRaver ze studia Fishlabs. Gracz wciela się w niej w rolę kierowcy, który bierze udział w nielegalnych rajdach samochodowych i często musi uciekać przed ścigającą go policją. Do dyspozycji są różne sportowe samochody z lat 70-tych, które w miarę postępów w grze można dodatkowo tuningować. Gra podzielona jest na kilka etapów, poprzedzonych krótkim, tekstowym wprowadzeniem do zadania. Grafika i muzyka w grze są ładnie wykonane. To z czym mogą być problemy to sterowanie samochodem, które wymaga pewnego przyzwyczajenia.

Jak wynika z przedstawionych powyżej opisów kilku interesujących gier, technologia 3D powoli wkracza w świat komórkowej rozrywki. Wprawdzie liczba telefonów obsługujących grafikę 3D nie jest jeszcze duża, jednak należy się spodziewać, że wkrótce w prawie każdej komórce będzie można zagrać w trójwymiarowe gry. Tym samym, komórka znowu nieco bardziej upodobni się – jeśli chodzi o możliwości - do komputera stacjonarnego. Ale to już całkiem inna historia...

Marcin Horecki

Oceń ten artykuł w skali od 1 do 5.
Aktualna ocena: 4.585 (głosy: 179)
Tagi: | Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 46
Komentarze: 46 | Napisz komentarz | Zobacz wszystkie komentarze na forum >>

AnonimAnty Fan Justina Biebera
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2011.04.30 14:42 Odpowiedz
Siema i nara )))))
AnonimROLNIK
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2011.02.27 18:32 Odpowiedz
Najlepsze gra na telefon to "lubie doic krowe 3D" mowie powaznie jest boska , wykorzystuje zyroskop . POLECAM!!!
Anonim***
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2010.01.03 14:38 Odpowiedz
dieci ,dzieci[neo] wy poprostu z komputerem sie nieumicie obchodzić a co tu dopiero ściądać gry 3D
AnonimGIMI
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2008.11.08 12:58 Odpowiedz
I zapomniał bym o najważniejszym adres to http://www.mobilepolska.tnb.pl
AnonimGIMI
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2008.11.08 12:56 Odpowiedz
Aha i gry też najnowsze np. sportowe takie jak: Pekin 2008,FIFA 09,Real football 09, NHL Live 08, UEFA Euro 2008, MX,NBA 09, itp... Wbijać!!
Anonimkuba
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2009.02.11 15:20
szefkbdfbjhvgdfhbvhdbvhxcccccccccccccccccc
AnonimGIMI
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2008.11.08 12:52 Odpowiedz
ELO mam dla was stronę, wszystko za darmo najnowsze gry, tapety, dzwonki na sms, budziki, a przede wszystkim najlepsze motywy nawet nie trzeba się REJESTROWAĆ!!!... PoZdRo ZaPrAsZaM...
Anonimmistrz zen
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2008.07.25 18:32 Odpowiedz
głupki z was
Anonimadamek
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2008.05.27 14:24 Odpowiedz
najlepsze gry na komórkę www.symbiangames.pl
AnonimNielo
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2008.03.11 16:55 Odpowiedz
Witam wszystkich mam prozbe mogly by ktos podac strone z aplikacjami Java do noki 6288 bo wszystkie inne jakie znajduje i pakuje na telefon nie chodza ... z Gory dzieki
AnonimPTR
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2008.03.06 20:30 Odpowiedz
Ja niemam problemu z zadnymi grami. Posiadam nokie N73 super fonik super gry zero problemow z 3D. wbudowany instalator aplikacji. laczenie z kompem bezproblemowe.
AnonimPablo47
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2008.07.03 14:26
Z kąd moge ściągnąć jakieś fajowe gierki na n73
AnonimAdasko
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2008.01.15 13:27 Odpowiedz
ej macie jakieś darmowe gry na sagema myX6-2 albo jakieś linki bardzo prosze jak co to piszcie na mój e-mail zac-efron-95@o2.pl plisssss bo nic niemma i sie z nim nudze
Anonimtom
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2007.12.27 18:02 Odpowiedz
super gra
Anonimsebek
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2007.11.03 12:18 Odpowiedz
podajcie strone na jakies fajowe gry na nokie n73
Anonimpomocy!
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2007.11.02 20:40 Odpowiedz
Jest moze takli program dzięki kturemu można gra na komputerze w gry na komórke?
Anonimpiotrek
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2007.10.18 19:19 Odpowiedz
jak sciagac
Anonimzuqowski
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2007.05.27 18:24 Odpowiedz
szukam stron z grami na n73, oczywiscie darmowych. zuqowski@interia.eu
Anonimkuleon
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2007.05.07 14:09 Odpowiedz
czy ktos wie gdzie mozna sciagnac brathers in arms na n-gage za darmo bezposrednio na komputer
Anonimasdhthrthb
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2007.11.09 15:35
morzna go ściągnąć emulem albo bear sharem w treści nazwy napisać ".jar" powinny się wyświetlć gry pod rozszerzeniem jar i dalej nie musze chyba tłumaczyć ...
AnonimPoland
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2007.03.27 10:37 Odpowiedz
ziomki znacie jakieś gry na komórkę C-60????? a tak to ile morzę kosztować kabel do połączania komóry do kompa?????
Anonimhelikpter112
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2007.10.08 19:17
morzesz sobię kupić kabel do komórki na podczerwień ja taki mam a wracając do C-60 morzę coś znajdę
Anonimmolek
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2007.02.08 20:44 Odpowiedz
http://www.telix.pl/download.php na tej stronie znajdziecie kilka gier pod różnego typu urządzenia. ja osobiście mam tel. spv m3000 i 3d chodzą super. ostatnie dwie gry 3d jakie grałem to jakieś motorki i skutery wodne. wcale nie narzekam na grafike czy coś w tym stylu. wiadomo że procek 200Mhz 64ramu to nie za wiele ale na takie gry jak narazie wystarcza.
Anonimpck
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2007.01.28 22:14 Odpowiedz
mimo wloi i dobrych checi wiekszosc gier z N-GAGE nie poojdzie na innych z s60...
Anonimtheo
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2007.01.15 15:35 Odpowiedz
hej a czy nie mieli byście jakiś gier do sciągniecia w formacie sis. na nokie ngage..? skąd je wziąć??
Anonimalonso
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2007.04.08 17:14
podajcie jakie strony gdzie można ściągnąc za darmo gry 3D na komórke
Anonimkotan
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2007.07.30 17:23
czy ktos instalowal je na LG KU800?
Anonimhelikopter112
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2007.10.08 19:13
czy da się ściągnąć gry na komórę z internetu przez blutu
Anonimpawelowczarek20
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2007.11.17 19:27
zna ktoś stronkę z grami na nokie 6288
AnonimUcho
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2007.11.18 16:00
Jak to się ściąga
Anonimseba456
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2007.11.23 15:03
Jak to się ściąga?
AnonimKoWaL
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2007.01.01 14:56 Odpowiedz
Ja mam gry JAVA na kompie ale nie wim jak je przesłać na telefon bez pomocy kabla bo go nie mam.
Anonimnfs tomek
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2007.08.11 16:17
kup sobie bluetooth jeżeli twój telefon ma taką opcje
Anonimmajeczek91
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2006.12.07 19:17 Odpowiedz
czy ktoś może zna jakąś fajną stronke z grami na symbiana lub na nokie 6630?????
MuzoxinMuzoxin
Zarejestrowany użytkownik


Posty: 2
Zarejestrowany:
2006-10-21 12:14:51
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2006.11.28 14:57 Odpowiedz
jak macie jakies fajne gry na n7650 to pszeslijcie na muzoxinbn@interia.pl z gory dzieki pozdro
Anonimziom
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2006.11.12 13:43 Odpowiedz
i wogule gdzie mozna sciagac gry 3d
Anonimziom
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2006.11.12 13:41 Odpowiedz
czy ktoś wie die mozna sciagnac gre midtown madnes 3 3d??
Anonimstaticfield
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2006.11.08 01:10 Odpowiedz
hehe tak czytam komentarze i.. - faktycznie w artykule nie ma wzmianki o grach 3d ktore naprawde robia wrazenie nie tylko grafika ale i przy tym rozbudowana fabula oraz znakomitym sterowaniem, gdzie galaxy of fire ?? pamieta ktos freelancera albo privatera na PC ? roznica miedzy wersja na koma jest taka ze freelancer mial troche lepsza grafike -aporopo symbiana sam mam n6630 oraz se k750i, fakt ze symbian ma mozliwosci ale im bardziej wymagajaca gra (midtown madness )tym wiecej zabawy w odzyskiwanie pamieci czego nie ma wogole na se, tam albo dziala albo nie dziala ;D a nawet jak dziala ale burzy sie o malo pamieci to i tak nie da sie nic zrobic tak pozatym jar zajmuje o wiele mniej niz sis :]
Anonimpatryk
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2006.11.05 23:12 Odpowiedz
jar*
Anonimpatryk
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2006.11.05 23:12 Odpowiedz
hehe OSNY ericcson to gow** najlepje kupic sobie dobra NOKIE z symbianem (system operacyjny) np. nokia 6630 wszystkie gry z n gage na luziku w niej chodza wystarczy posiagac gierki w formacie .sis ;] jer to przesłosc pozdro
AnonimBEZSENS
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2006.11.04 23:11 Odpowiedz
BEZSENS Po co robic trojwymiaerowe gray na komorki skoro i tak nie da sie w nie grac :-) Mam SE D750i na ktorym zaintalowalem MotoRaver I co i du...a nie da sie w ta grac pryey totalnie chu...we sterowanie . Jak chcecie grac w 3d na komorce kupcie sobie Nokie N-gade w innym przypadku poatrycie sobie na fajna grafike 3D i tyle :-)
Anonimlukasz
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2008.10.16 22:54
ja też mam d750i i mi to chodzi bez zarzutu
+46 komentarzy. Przeczytaj wszystkie na forum

Napisz komentarz
Nick
  


Pogrubienie    Kursywa    Podkreślenie    Adres email    Cytat    Link    Obrazek    Film Youtube - wklej pełny link   

Wpisz kod z obrazka. Zaloguj się, żeby dodawać komentarze bez ograniczeń.
Wysłać powiadomienie email przy nowych odpowiedziach?
Test Hykker myTab 10 - telefon i internet 3G w jednym, czyli tablet z Biedronki
W opinii ekspertów o tabletach pojawia się całe mnóstwo głosów, że tablety się kończą, rynek kurczy, a hybrydy 2 w 1 i duże smartfony zabierają im klientów. Wszystko to jest prawdą. Sporo użytkowników jednak zostanie przy tabletach – to typowi konsumenci treści internetowej. To, co wyróżnia Hykker myTab 10 na tle konkurencji, to dwa wejścia na kartę SIM. Oznacza to, że możemy wyposażyć go w Internet, a także w funkcję telefonu.
Samsung S5570 Galaxy Mini
703
LG GT540 Swift
440
Samsung Ch@t 335
393
SonyEricsson Xperia neo V
393
Samsung GT-S5620 Monte
362
Samsung GT-C3530
281
Samsung GALAXY Y GT-S5360
279
Samsung Star II (S5260)
247
Więcej telefonów


Ankieta
HMD Global - Twoim zdaniem kontynuuje tradycje marki Nokia?

Tak
Tak, ale tylko trochę
Nie
Nie znam telefonów tej firmy


WynikiAnkiety

Głosów 51

Newsy
Artykuły
Video
Rankingi
Pliki / Download
Redakcja
Archiwum
RSS
Regulamin
Kontakt
Telefony Taryfy
Rozrywka Systemy Rynek Tablety Inne
// dodatkowy kod na dole strony (intext)