REKOMENDUJ | DO ULUBIONYCH | RSS | NEWSLETTER Nick: Hasło: ZAREJESTRUJ  
 
Autor: Kan2017-10-29 07:23 | Telefony | roaming | youtube
Kan
Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 8

Gruszka - roaming zgodnie z zasadą RLaH może być droższy (wideo)

Przepisy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego zakładają możliwość ochrony interesów operatorów, których klienci nadużywają usługi Roam Like At Home (ang. ceny połączeń za granicą jak w domu), tracą na tym wszyscy klienci, korzystający w przeważającej mierze, lub wyłącznie z usług w kraju. Z takimi działaniami spotyka się Play i dlatego, podobnie jak wcześniej Plus i Orange, zamierza wprowadzić dodatkowe opłaty za roaming dla klientów, którzy stale korzystają z tej usługi w UE - przynajmniej tak wynika ze słów Marcina Gruszki, rzecznika Play.

Hasło "Roam Like at Home" jest nazwą zasady wprowadzonej przez Komisję Europejską, a jednocześnie sloganem promującym inicjatywę jednolitych opłat za posługiwanie się telefonem na terenie państw Unii Europejskiej. Warto przy tym przypomnieć, że wpływ regulacji roamingowej na biznes przedsiębiorców telekomunikacyjnych zależy od ich działania tzn. czy operator np. jest operatorem wirtualnym, lokalnym, czy pan-europejskim Stąd odmienna reakcja operatorów na regulację roamingową, odmienna strategia, która pogłębia dezorientację poza rynkiem.

UKE wydaje kolejne zgody na dopłaty do roamingu UE

Pewną szansą dla operatorów (nie tylko wirtualnych) są wnioski do UKE o przyznanie rekompensat (i już je otrzymują), które pokryłyby straty – za co w ostatecznym rozrachunku zapłacimy wszyscy, bo środki na to pójdą z budżetu. To, jak zniesienie opłat roamingowych wpłynęło na sposób korzystania z telefonów komórkowych przez podróżujących dobrze widać w badaniach, więcej na ten temat informowaliśmy w artykule: Brak opłat roamingowych ułatwia życie Europejczykom. Operatorzy odnotowują wzrost liczby połączeń i ilości danych przesyłanych w roamingu Operatorzy sieci komórkowych już odczuwają skutki zmian zachowań konsumentów. Przedstawiciele Orange, przy okazji publikacji danych finansowych oficjalnie mówili, że ewentualna dopłata do Roaming Like at Home (RLAH) dla części klientów tylko częściowo niweluje straty ponoszone w związku z oferowaniem darmowego roamingu. Z danych finansowych Orange Polska wynika, że obniżyły się przychody operatora z usług mobilnych, głównie wskutek wdrożenia nowych regulacji roamingowych, które wyeliminowały opłaty roamingowe dla osób podróżujących okresowo na terenie Unii Europejskiej (zgodnie z zasadą „roam like at home”). Orange dołącza do Operatorów wnioskujących o dopłaty do roamingu

EY, międzynarodowa firma doradcza, jakiś czas temu także zwracała uwagę, że rynek Polski jest jednym z najbardziej konkurencyjnych w Europie z wyjątkowo popularną ofertą usług nielimitowanych (za jedną z najniższych cen w UE), z czego teraz wynikają wyjątkowe problemy by w ramach rynkowych cen usług udźwignąć koszty zakupu usług roamingowych od operatorów zagranicznych. Warto przy tym dodać, że w praktyce operatorzy w Polsce są teraz zmuszani świadczyć każdą z usług w roamingu poniżej kosztów.

Wyjść z opisanego wyżej impasu jest przynajmniej kilka, ale wymagają zrozumienia krytycznej sytuacji. Do cennika usług w roamingu dopisane zostaną dodatkowe plany, dla klientów, którzy stale korzystają z tej usługi w UE. Pozostałe osoby nadal będą mogły korzystać z dotychczasowych zasad i cen Roam Like At Home, lub zastosowane zostaną zabezpieczenia (polityka uczciwego korzystania) chroniące przed nadużyciami, co sugeruje też Marcin Gruszka. Według Rzecznika Play takich osób, które stale korzystają z roamingu w UE jest wśród klientów P4 kilkanaście tysięcy i to ich będą dotyczyć ewentualne zmiany i dodatkowe opłaty za roaming. Usługa „roam like at home” jest przeznaczona dla podróżnych. W celu stwierdzenia, czy użytkownik nadużywa lub niewłaściwie korzysta z usługi „roam like at home”, operator będzie musiał wykazać nadużycie przez okres przynajmniej czterech miesięcy. Jeżeli klient spędza ponad dwa miesiące z czterech za granicą oraz jeżeli klient w tym czasie wykorzystywał sieć komórkową w większym stopniu za granicą niż w kraju pochodzenia, operator może wysłać do klienta ostrzeżenie. Po otrzymaniu ostrzeżenia klient będzie miał dwa tygodnie na wyjaśnienie sytuacji. Jeżeli użytkownik nadal pozostaje za granicą, operatorzy będą mogli nałożyć niewielkie opłaty dodatkowe (równe hurtowym pułapom usług roamingowych). Według Rzecznika Play takich osób, które stale korzystają z roamingu w UE jest tyle, że bez problemu zmieszczą się na stadionie Camp Nou, na którym są rozgrywane mecze FC Barcelona i to ich będą dotyczyć ewentualne zmiany i dodatkowe opłaty za roaming. Więcej na ten temat pisaliśmy Tutaj

Na koniec, aż się prosi aby się zachować w sposób populistyczny i powiedzieć: prawda jest taka, że chcemy, aby ceny w roamingu zostały dostosowane do realiów użytkowania, a nie pomocy z budżetu Państwa. Warto tutaj przypomnieć słowa Grażyny Piotrowskiej-Oliwa, prezes operatora komórkowego Virgin Mobile Polska, która jakis czas temu mówiła - Nie chcemy doprowadzić do sytuacji, gdy pozostałe 90 proc. będzie musiało finansować te 10 proc.. Usługa „roam like at home” jest przeznaczona dla podróżnych. - Cały czas mniejszość Polaków przebywa w podróży i to jest mniejsza część ich życia, a większość Polaków chce mieć tanie usługi tu i teraz. Pełne zastosowanie rozwiązania Komisji doprowadziłoby do tego, że my, którzy ciężko pracujemy w Polsce za biurkiem finansowalibyśmy wszystkich tych, którzy są w różnych celach w podróży. Nie możemy do tego dopuścić, bo ciężko pracowaliśmy przez wiele lat, żebyśmy my mieli tanio, a nie tylko garść naszego społeczeństwa - mówiła w czerwcu br. Anna Streżyńska, minister cyfryzacji. A jak do zaleceń Komisji Europejskiej odnoszą się operatorzy z innych unijnych krajów? Większość z nich oferuje zwykle jedynie limitowanie transferu danych. Ale są też tacy, którzy wycofują się z oferty roamingowej, twierdząc, że ich na wdrożenie unijnych zasad nie stać. Jak uważacie, czy zniesienie opłat roamingowych tzw. „roam like at home” (RLAH), rozwiązanie przyjęte przez KE jest "sprawiedliwe"?

Kan


Oceń ten artykuł w skali od 1 do 5.
Tagi: | roaming | youtube Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 8
Komentarze: 8 | Napisz komentarz | Zobacz wszystkie komentarze na forum >>

AnonimZygmunt
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2017.10.30 14:32 Odpowiedz
Nie zgadzam się że Plus przetarł teraz ścieżkę dla innych operatorów. Prawda jest taka że Plus przeciera ścieżkę w każdej dziedzinie a inni po prostu próbują nadążyć. Gdyby Plus nie wprowadzał innowacyjnych technologi, nadal byśmy mieli 3G i zagraniczne sieci łoiły by polaczków.
lesiobelesiobe
Zarejestrowany użytkownik


Posty: 270
Zarejestrowany:
2012-06-02 05:53:38
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2017.10.30 15:48
Oj tam Oj tam plus piękny i wspaniały i taki on polski jak ,, polskie '' markety . Dla mnie plus jako sieć telefonii jest żałosny razem z internetowymi klakierami .
AnonimCytr
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2017.10.29 17:44 Odpowiedz
I tak to jest gdy próbuję się robić uraniłówkę.
AnonimCommmmmercy
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2017.10.29 15:56 Odpowiedz
No... i teraz ci co tak krytykowali Plusa siedzą pod miotłą. Ze wszystkich operatorów tylko Plus pokazał, że ma wśród swoich pracowników osoby, które naprawdę potrafią liczyć. Inni nastawieni są na zdobywanie klienta, Plus na jego obsługę. Tak czy siak... Plus przetarł ścieżkę po której teraz poszli Orange i Play.
lesiobelesiobe
Zarejestrowany użytkownik


Posty: 270
Zarejestrowany:
2012-06-02 05:53:38
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2017.10.29 11:24 Odpowiedz
Ale tego ,że obcokrajowcy unijni dzwoniący więcej z Polski powodują zwiększone przychody naszych opów to już nikt nie powie . Pół prawdy to całe kłamstwo . Ja bym im dał dotacje z budżetu.
AnonimNija
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2017.10.29 10:52 Odpowiedz
I mamy komplet. Tylko na razie T-Mobile się nie odzywa w sprawie roamingu. Też nie chcę płacić za jeżdżących za granicę. Po prostu niech zróżnicują oferty, dla tych podróżujących i domowników.
DigitalAngelDigitalAngel
Zarejestrowany użytkownik


Posty: 101
Zarejestrowany:
2013-12-10 21:12:25
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2017.10.29 23:11
Do czasu... też się upomną
StentorStentor
Zarejestrowany użytkownik


Posty: 361
Zarejestrowany:
2010-12-14 12:44:41
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2017.10.29 08:58 Odpowiedz
Przydalby się jakiś przykład rozmowy w roamingu z wyliczaniem kosztów dla klienta i operatora żeby zobrazować problem. W kraju część z nas przywyka do gadania godzinami przez komórkę . Nawyki te przenoszą także podczas pobytu z granicą. Mozę być to problematyczne.

Napisz komentarz
Nick
  


Pogrubienie    Kursywa    Podkreślenie    Adres email    Cytat    Link    Obrazek    Film Youtube - wklej pełny link   

Wpisz kod z obrazka. Zaloguj się, żeby dodawać komentarze bez ograniczeń.
Wysłać powiadomienie email przy nowych odpowiedziach?


Ankieta
mObywatel - z jakim prawdopodobieństwem zainstalujecie aplikację

100 %
75 %
50 %
25 %
0 %
A co to jest?


WynikiAnkiety

Głosów 213

Newsy
Artykuły
Video
Rankingi
Pliki / Download
Redakcja
Archiwum
RSS
Regulamin
Kontakt
Telefony Taryfy
Rozrywka Systemy Rynek Tablety Inne
// dodatkowy kod na dole strony (intext)