REKOMENDUJ | DO ULUBIONYCH | RSS | NEWSLETTER Nick: Hasło: ZAREJESTRUJ  
 
Autor: Kan2017-02-24 15:42 | KnowHow | g-data | alert | gooligan | android | wirus
Kan
Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 0

Gooligan atakuje smartfony ze starszą wersją Androida

W sieci pojawia się coraz więcej nieoficjalnych sklepów z aplikacjami na Androida. Można w nich znaleźć wiele prawdziwych, darmowych perełek. Niestety, istnieje też ryzyko, że wśród nich znajdą się złośliwe programy takie jak Gooligan.

Najnowsze analizy sporządzone przez firmę Checkpoint pokazują, iż Gooligan atakuje smartfony pracujące pod nadzorem starszej wersji Androida. Wirus, aby uzyskać dostęp do urządzania i złamać zabezpieczenia administratora, wykorzystuje dwie znane i udokumentowane luki. Po zainfekowaniu urządzenia Gooligan pobiera i instaluje inne złośliwe aplikacja. Jego zasada działania do złudzenia przypomina wirusa HummingBad, który zaatakował urządzenia z Androidem w połowie ubiegłego roku.

Na ile groźny jest Gooligan?

Gooligan, podobnie jak HummingBad, posiada teoretycznie dostęp do wszystkich danych przechowywanych na zainfekowanym smartfonie. Jak dotąd nie pojawiły się doniesienia na temat zasobów, z których aktywnie korzysta malware, jednak posiada on takie możliwości techniczne.

Wirus wykrada nie tylko zaszyfrowane pliki z hasłami, ale również tokeny uwierzytelniające. Haker posiadając dostęp do tokena, może także uzyskać dostęp do wszystkich usług Google i przejąć kontrolę nad Google Play, Google Photos, Google Docs, Gmailem, Google Drive i innymi.

Gooligan stanowi zagrożenie dla wszystkich użytkowników smartfonów i tabletów z systemem operacyjnym Android 4 lub 5, którzy pobierają aplikacje z nieoficjalnych źródeł. Właściciele urządzeń posiadających nowsze wersje systemów operacyjnych mogą spać spokojnie. Niemniej należy zaznaczyć, że wciąż istnieje wiele urządzeń, dla których brak aktualizacji do najnowszej wersji Androida. Kit Kat oraz Lolipop wciąż pracują na 60 procentach aktywnych urządzeń z system Android.


Jak do tej pory nie istnieją żadne przesłanki wskazujące na to, że ataki są ukierunkowane na indywidualne osoby lub organizacje.

Jakie działania podejmuje Google?

Z naszych informacji wynika, iż Google stara się być w ciągłym kontakcie z poszkodowanymi i unieważnia wszystkie skradzione tokeny dostępu. Niestety, jedyną metodą pozbycia się Gooligana jest fabryczny reset urządzenia. Co ważne, po tej operacji z terminala zostają usunięte także rootkity. Firma systematycznie usuwa z Google Play aplikacje zainfekowane wirusem.

Jak się bronić?

Najskuteczniejszą ochroną jest korzystanie z wersji Androida, pozbawionego luk wykorzystywanych przez malware Gooligan. Jednak nie zawsze jest to możliwe, dlatego należy zachować wyjątkową ostrożność podczas pobierania aplikacji z nielegalnych źródeł. Eksperci z G DATA odkryli, iż jedna na cztery aplikacje udostępniania z nieoficjalnych źródeł jest zainfekowana malwarem.

Szczególną ostrożność zaleca się jeśli smartfon lub tablet jest używany w środowisku biznesowym, zwłaszcza kiedy należy do grup podwyższonego ryzyka, o którym mowa powyżej. Ważną kwestią jest zainstalowanie odpowiedniego oprogramowania antywirusowego, co dotyczy zarówno użytkowników domowych, jak i środowisk biznesowych.

źródło: G DATA


Oceń ten artykuł w skali od 1 do 5.
Tagi: | g-data | alert | gooligan | android | wirus Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 0
Komentarze: 0 | Napisz komentarz | Zobacz wszystkie komentarze na forum >>


Napisz komentarz
Nick
  


Pogrubienie    Kursywa    Podkreślenie    Adres email    Cytat    Link    Obrazek    Film Youtube - wklej pełny link   

Wpisz kod z obrazka. Zaloguj się, żeby dodawać komentarze bez ograniczeń.
Wysłać powiadomienie email przy nowych odpowiedziach?
Test Hykker myTab 10 - telefon i internet 3G w jednym, czyli tablet z Biedronki
W opinii ekspertów o tabletach pojawia się całe mnóstwo głosów, że tablety się kończą, rynek kurczy, a hybrydy 2 w 1 i duże smartfony zabierają im klientów. Wszystko to jest prawdą. Sporo użytkowników jednak zostanie przy tabletach – to typowi konsumenci treści internetowej. To, co wyróżnia Hykker myTab 10 na tle konkurencji, to dwa wejścia na kartę SIM. Oznacza to, że możemy wyposażyć go w Internet, a także w funkcję telefonu.
Samsung S5570 Galaxy Mini
703
LG GT540 Swift
440
Samsung Ch@t 335
393
SonyEricsson Xperia neo V
393
Samsung GT-S5620 Monte
362
Samsung GT-C3530
281
Samsung GALAXY Y GT-S5360
279
Samsung Star II (S5260)
247
Więcej telefonów


Ankieta
Co dla Was jest najważniejsze w smartfonie?

Moc obliczeniowa i specyfikacja
System operacyjny
Aparat i multimedia
Jakość wykonania
Czas pracy na baterii
Antena i jakość rozmów
Inne czynniki


WynikiAnkiety

Głosów 20

Newsy
Artykuły
Video
Rankingi
Pliki / Download
Redakcja
Archiwum
RSS
Regulamin
Kontakt
Telefony Taryfy
Rozrywka Systemy Rynek Tablety Inne
// dodatkowy kod na dole strony (intext)