REKOMENDUJ | DO ULUBIONYCH | RSS | NEWSLETTER Nick: Hasło: ZAREJESTRUJ  
 
Autor: Kan2017-09-11 10:22 | Rynek | mozilla | prawo | internet
Kan
Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 0

Głosowanie nad prawem autorskim, które może zmienić europejski Internet

10 października Komisja Prawna (JURI) Parlamentu Europejskiego zagłosuje nad wnioskiem o zmianę unijnego prawa autorskiego. Wynik tego głosowania może zagrozić wolności i otwartości w Internecie. Może dalece upowszechnić filtrowanie i blokowanie treści, wpływając na życie setek milionów obywateli UE, którzy codziennie korzystają z Internetu.

Dlaczego reforma prawa autorskiego jest tak ważna?

Obecne unijne prawo autorskie jest przestarzałe. Zostało ono napisane w czasach, gdy nie komórka, a pocztówka była najpowszechniejszą metodą komunikacji.

Unijny wniosek o reformę tego prawa jest pod wieloma względami krokiem w tył. „Dyrektywa w sprawie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym” zostanie poddana głosowaniu wstępnemu 10 października, a w grudniu będzie miało miejsce głosowanie ostateczne.

Wiele aspektów wniosku i część poprawek złożonych w Parlamencie jest dysfunkcyjnych i na granicy absurdu — powiedziała Raegan MacDonald, Senior EU Policy Manager Mozilli. — Wniosek sprawiłby, że filtrowanie i blokowanie treści w Internecie stałoby się normą, skutkując osłabieniem innowacji, konkurencji i wolności wypowiedzi.

Jeśli wniosek stanie się prawem:

  • Jeśli najgroźniejsze poprawki zostaną przyjęte, wszystko co publikujesz w Internecie będzie filtrowane lub nawet blokowane. Nie muszą to być treści komercyjne: niektóre proponowane zmiany są tak ogólne, że nawet Twoje zdjęcia, które chcesz udostępnić rodzinie i znajomym, mogą zostać objęte nowymi przepisami.
  • Udostępnianie i przeglądanie informacji w Internecie także jest zagrożone: rozszerzenie prawa autorskiego na wycinki prasowe ograniczy wszystkim dostęp do zróżnicowanych źródeł informacji. Tak zwane „prawo pokrewne dla wydawców prasowych” utrudni udostępnianie i przeglądanie wiadomości w Internecie.
  • Wniosek usuwa kluczowe zabezpieczenia dla pośredników i zmusza większość serwisów internetowych do monitorowania wszystkich publikowanych treści: od Wikipedii, przez eBay i GitHub po DeviantArt.
  • Wyłącznie instytucje naukowe mogłyby przeprowadzać eksplorację tekstów i danych. Oznacza to, że wiele innych grup, które mogłyby z tego korzystać — bibliotekarze, dziennikarze, grupy aktywistów i niezależni naukowcy — nie będą mogły używać oprogramowania do eksploracji w celu analizy dużych zestawów danych, stawiając Europę w niekorzystnej pozycji względem innych części świata.

Mozilla zrzuca miliony ulotek na europejskie miasta

Rola Mozilli

- W ciągu tygodni przed głosowaniem Mozilla nakłania obywateli UE, aby zadzwonili do swoich prawodawców i zażądali lepszej reformy. Nasza witryna i narzędzie do połączeń telefonicznych — changecopyright.org — ułatwia kontakt z europosłankami i europosłami - podkreśla Mozilla.

Mozilla: Trzeba naprawić prawo autorskie - zrób sobie buntownicze selfie (wideo)

Wyważona, elastyczna i przyjazna kreatywności reforma prawa autorskiego jest niezbędna dla zdrowego Internetu. Jeśli się zgadzasz, wejdź na changecopyright.org i wyraź swoje zdanie.

źródło: Mozilla

Kan


Oceń ten artykuł w skali od 1 do 5.
Aktualna ocena: 5 (głosy: 1)
Tagi: | mozilla | prawo | internet Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 0
Komentarze: 0 | Napisz komentarz | Zobacz wszystkie komentarze na forum >>


Napisz komentarz
Nick
  


Pogrubienie    Kursywa    Podkreślenie    Adres email    Cytat    Link    Obrazek    Film Youtube - wklej pełny link   

Wpisz kod z obrazka. Zaloguj się, żeby dodawać komentarze bez ograniczeń.
Wysłać powiadomienie email przy nowych odpowiedziach?


Ankieta
Czy w Polsce mamy roaming w UE według zasady RLAH (jak w kraju)?

Tak
Nie
Inne
A o co chodzi


WynikiAnkiety

Głosów 780

Newsy
Artykuły
Video
Rankingi
Pliki / Download
Redakcja
Archiwum
RSS
Regulamin
Kontakt
Telefony Taryfy
Rozrywka Systemy Rynek Tablety Inne
// dodatkowy kod na dole strony (intext)