REKOMENDUJ | DO ULUBIONYCH | RSS | NEWSLETTER Nick: Hasło: ZAREJESTRUJ  
 
Autor: Kan2016-05-13 15:09 | PDA & Navi | eurowizja | backup | cloud
Kan
Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 0

Eurowizja? Cyberprzestępcy też chcą być podziwiani

Od 14 maja na 61 festiwalu Eurowizji w Sztokholmie reprezentanci 26 rywalizują o popularność i względy wielomilionowej publiczności. Niemal na pewno wydarzenie przyciągnie też osoby chcące zarobić na nieostrożnej widowni. A chociaż z dala od jupiterów, na swój sposób one też chcą być podziwiane m.in. projektując coraz efektowniejsze zagrożenia. O mówiących, grających i fotografujących programach szyfrujących przypomina firma ANZENA, dystrybutor rozwiązań do tworzenia i przywracania danych z backupu.


Co jest gorsze: przeczytać żądanie okupu, czy je słyszeć? Twórca zagrożenia Cerber postawił na to drugie, wykorzystując program przekładający tekst na mowę do przestraszenia ofiary. Treść komunikatu płynącego z głośnika zarażonej maszyny w tłumaczeniu na polski brzmi: "Uwaga! Uwaga! Uwaga! Twoje dokumenty, zdjęcia, bazy danych i inne ważne pliki zostały zaszyfrowane". Prócz ciekawej formy zwracania uwagi ofiary Cerber przywoływany jest jako zagrożenie, na które - poza przywróceniem oryginałów zaszyfrowanych plików z backupu - nie ma jeszcze środka zaradczego.

Mniej innowacyjni cyberprzestępcy szukają łatwej popularności bazując na znanych markach. Tą drogą poszli twórcy ransomware Jigsaw, wzorowanego na postaci i groźbach czarnego charakteru z serii filmowych horrorów "Piła". Słowami zagrajmy w grę na ekranie zarażonego komputera informują ofiarę, że jej dane zostały zaszyfrowane, a próby obrony lub odstępstwa od ich woli zostaną ukarane. Szczęśliwie karą nie jest utrata zdrowia, ale skasowanie części informacji, co jednak dla ich właściciela może być niemal równie bolesne. W klimatach filmowej grozy pozostaje też "występujący" przed ofiarą ransomware Jisut celujący w urządzenia z Androidem. Jedna z jego wersji po infekcji odtwarza muzyczny motyw przewodni z "Psychozy" Alfreda Hitchcocka. Co ciekawe, jeżeli nawet użytkownik nie zadrży na ten niepokojący sygnał, to zagrożenie zadbało o drgawki zarażonego sprzętu aktywując jego wibracje w trybie nieskończonej pętli.

Czego jeszcze cyberprzestępcy zazdroszczą gwiazdom sceny i mediów społecznościowych? Bezpośredniego kontaktu z fanami - przynajmniej takie wrażenie można odnieść analizując ransomware PadCrypt. Jego twórcy implementowali w kodzie zagrożenia komunikacyjną funkcję LiveChat, za pomocą której wysyłali poszkodowanym instrukcje opłacania haraczy. Motywacja odczuwalnej "bliskości" z ofiarą mogła też przyświecać autorom fałszywej aplikacji Adult Player, chociaż do pragnienia "sławy" podeszli oni inaczej - obiecując ją nieposłusznej ofierze. Zagrożenie udające androidową przeglądarkę pornograficznych treści po uruchomieniu szyfruje dane zainfekowanego urządzenia i fotografuje użytkownika wbudowanym aparatem. Następnie wyświetla żądanie okupu dla wzmocnienia efektu dołączając do roszczenia kompromitujący kadr z groźbą jego upublicznienia, jeśli haracz nie wpłynie na czas. Podobne zagrożenia mogą w najbliższych dniach zebrać spory łup, ponieważ krótko po Eurowizji nazwiska jej zwycięzców często są topowymi wynikami w wyszukiwarkach treści dla dorosłych.

Imprezy masowe w dobie pokazów pay-per-view i możliwości decydowania o przebiegu wydarzeń są świetną pożywką dla naciągaczy wykorzystujących emocje widzów. Firma ANZENA przestrzega przed wiadomościami mailowymi promującymi fałszywe strony do głosowania na wybranych artystów. W rzeczywistości mogą one stanowić pretekst do zaszyfrowania danych i wyłudzenia okupu od osoby klikającej w treść takiej witryny. Jedyną niezawodną formą ochrony przed skutkami ataku szyfrującego jest posiadanie aktualnych kopii bezpieczeństwa. W przypadku infekcji komputera wystarczy błyskawicznie przywrócić dane - np. rozwiązaniem ShadowProtect SPX z oferty ANZENY.

źródło: Anzena

Kan


Oceń ten artykuł w skali od 1 do 5.
Aktualna ocena: 5 (głosy: 1)
Tagi: | eurowizja | backup | cloud Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 0
Komentarze: 0 | Napisz komentarz | Zobacz wszystkie komentarze na forum >>


Napisz komentarz
Nick
  


Pogrubienie    Kursywa    Podkreślenie    Adres email    Cytat    Link    Obrazek    Film Youtube - wklej pełny link   

Wpisz kod z obrazka. Zaloguj się, żeby dodawać komentarze bez ograniczeń.
Wysłać powiadomienie email przy nowych odpowiedziach?
Test Hykker myTab 10 - telefon i internet 3G w jednym, czyli tablet z Biedronki
W opinii ekspertów o tabletach pojawia się całe mnóstwo głosów, że tablety się kończą, rynek kurczy, a hybrydy 2 w 1 i duże smartfony zabierają im klientów. Wszystko to jest prawdą. Sporo użytkowników jednak zostanie przy tabletach – to typowi konsumenci treści internetowej. To, co wyróżnia Hykker myTab 10 na tle konkurencji, to dwa wejścia na kartę SIM. Oznacza to, że możemy wyposażyć go w Internet, a także w funkcję telefonu.
Samsung S5570 Galaxy Mini
703
LG GT540 Swift
440
Samsung Ch@t 335
393
SonyEricsson Xperia neo V
393
Samsung GT-S5620 Monte
362
Samsung GT-C3530
281
Samsung GALAXY Y GT-S5360
279
Samsung Star II (S5260)
247
Więcej telefonów


Ankieta
Co dla Was jest najważniejsze w smartfonie?

Moc obliczeniowa i specyfikacja
System operacyjny
Aparat i multimedia
Jakość wykonania
Czas pracy na baterii
Antena i jakość rozmów
Inne czynniki


WynikiAnkiety

Głosów 1

Newsy
Artykuły
Video
Rankingi
Pliki / Download
Redakcja
Archiwum
RSS
Regulamin
Kontakt
Telefony Taryfy
Rozrywka Systemy Rynek Tablety Inne
// dodatkowy kod na dole strony (intext)