REKOMENDUJ | DO ULUBIONYCH | RSS | NEWSLETTER Nick: Hasło: ZAREJESTRUJ  
 
Autor: Kan2017-06-28 12:01 | PDA & Navi | ransomware | backup
Kan
Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 1

Epidemia Petya - katastrofy bywają medialne, sprzątanie po nich nieszczególnie

Właśnie trwa prawdopodobnie najsłynniejszy cyberatak w historii Internetu. O jego medialnej popularności zdecydowała niespotykana skala infekcji, która zaczynając od Ukrainy w kilka godzin zdewastowała sieci informatyczne praktycznie na wszystkich kontynentach. Czy można się jakoś obronić przed jego skutkami? Otóż można, i to dokładnie tak samo, jak przed infekcjami kompletnie nieznanymi - regularnie tworząc backup swoich kluczowych zasobów. Firma ANZENA specjalizująca się w ochronie danych apeluje, by nie ulegać panice i jak najszybciej przeprowadzić testowe przywracanie swoich kopii bezpieczeństwa.

Wczoraj po południu windowsowy "blue screen of death" (niebieski ekran krytycznego błędu) został medialnie zdetronizowany notą okupową nowej wersji szyfrującego zagrożenia Petya. Co prawda niedawno świat obiegły fotografie urządzeń zablokowanych ransomware WannaCry, ale takiej lawiny zdjęć odciętych ekranów jak przy wczorajszym ataku jeszcze nie było. Żądania szantażystów wypisane czerwonym drukiem na czarnym tle oglądaliśmy więc na ekranach ukraińskich supermarketów, bankomatów, systemu stacji metra i urządzeń biurowych z całego świata, bo też charakter infekcji godny jest globalnej wioski XXI wieku. W samej Europie atak sparaliżował firmy i instytucje z Wielkiej Brytanii, Rosji, Francji, Hiszpanii, Danii, Niemiec, Białorusi, Litwy, Norwegii, Holandia, Rumunii i Polski, a na świecie listę ofiar zasiliły już Indie, Chiny, Korea Południowa, Stany Zjednoczone, Brazylia, Chile, Argentyna, Turcja, Izrael, Australia i Nowa Zelandia. Co kilka minut w sieci lądują aktualizacje na temat ataku, a pracownicy zaszyfrowanych firm tweetują o zwolnieniach na domu.

Czy Petya zasłużyła sobie na ten genialny PR innowacyjną mechaniką ataku? Raczej nie. Chociaż o szczegóły można się spierać, to po prostu kolejny ransomware, prawda że wyjątkowo skuteczny. Rekordowa popularność zagrożenia nie jest też zasługą wysokiej ściągalności okupów. Ekspercki serwis bezpieczeństwa IT BleepingComputer.com podaje, że na ten moment dzięki siedmiu uiszczonym haraczom szantażyści wzbogacili się o niecałe 2000 dolarów. To raczej niewiele, zważywszy na ogólnoświatową skalę ataku. Nowa Petya jest po prostu diabelnie efektywna, jeszcze mocniej niż WannaCry uświadamiając internautów, że ransomware nie jest odległym, egzotycznym wymysłem informatyków. Ransomware jest dziś, jest tu i raczej nigdzie się nie wybiera, bo jest dla swoich twórców zbyt opłacalny - przypomina firma ANZENA. Jak uniknąć mimowolnego "doładowywania" kont szantażystom?

- Istotny jest fakt, że przy Petyi nie mówimy o jakimś rewolucyjnym pomyśle. Biznes oparty na złośliwym szyfrowaniu rozwija się od lat, a tym razem cyberprzestępcy, kolokwialnie mówiąc, wzięli po prostu większą spluwę - komentuje Krystian Smętek, inżynier systemowy rozwiązań ShadowProtect SPX - Jeśli zawczasu pomyślimy o kamizelce kuloodpornej w postaci regularnego backupu to ochronimy swoje systemy nie tylko przed szantażystami, ale też każdym innym zagrożeniem. W przypadku utraty dostępu do danych wystarczy przywrócić system do ostatniej bezpiecznej wersji i w kilka minut podjąć przerwaną pracę.

Katastrofy bywają medialne, sprzątanie ich skutków nieszczególnie. Chociaż więc skala ataku jest tym razem rzeczywiście bez precedensu, to bierne wyczekiwanie na kolejne informacje i nowe zdjęcia zaszyfrowanych systemów nie zwiększą bezpieczeństwa zagrożonych sieci. Firma ANZENA przypomina, że zamiast ulegać panice lepiej testowo przywrócić swoje aktualne pliki backupu... czym prawdopodobnie właśnie teraz gorączkowo zajmują się administratorzy wielu zaatakowanych podmiotów.

Autor: Anzena


Oceń ten artykuł w skali od 1 do 5.
Aktualna ocena: 5 (głosy: 1)
Tagi: | ransomware | backup Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 1
Komentarze: 1 | Napisz komentarz | Zobacz wszystkie komentarze na forum >>

AnonimRobbinson
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2017.06.29 11:03 Odpowiedz
A trzeba było robić backup - ludzi płaczą jak już się mleko wyleje, a nie dbają o bezpieczeństwo danych. Ja mam backup od xopero - polska cena i dobra jakość - nie trzeba wydawać niesamowitych pieniędzy jak sie okazuje, a przynajmniej można spać spokojnie... a później przyglądać się takim sytuacją i po raz kolejny zadawać pytanie - kiedy w końcu ludzie zrozumieją, że swoje dane/pliki trzeba chronic?

Napisz komentarz
Nick
  


Pogrubienie    Kursywa    Podkreślenie    Adres email    Cytat    Link    Obrazek    Film Youtube - wklej pełny link   

Wpisz kod z obrazka. Zaloguj się, żeby dodawać komentarze bez ograniczeń.
Wysłać powiadomienie email przy nowych odpowiedziach?
Test NavRoad UNI - UNIwersalny asystent kierowcy pod choinkę
Gdyby pomyśleć o najlepszych prezentach dla kierowcy, koniecznie należałoby wymienić uniwersalnego asystenta kierowcy. Nawigacja, rejestrator, antyradar i kamera cofania bez kabli? Brzmi ciekawie. A co, jeśli dodamy, że to wszystko znajdziemy w jednym urządzeniu? - to idealny wybór dla kierowców. NavRoad UNI, bo o nim właśnie mowa, to pierwszy w Polsce asystent kierowcy.
Samsung S5570 Galaxy Mini
703
LG GT540 Swift
440
Samsung Ch@t 335
393
SonyEricsson Xperia neo V
393
Samsung GT-S5620 Monte
362
Samsung GT-C3530
281
Samsung GALAXY Y GT-S5360
279
Samsung Star II (S5260)
247
Więcej telefonów


Ankieta
Co dla Was jest najważniejsze w smartfonie?

Moc obliczeniowa i specyfikacja
System operacyjny
Aparat i multimedia
Jakość wykonania
Czas pracy na baterii
Antena i jakość rozmów
Inne czynniki


WynikiAnkiety

Głosów 191

Newsy
Artykuły
Video
Rankingi
Pliki / Download
Redakcja
Archiwum
RSS
Regulamin
Kontakt
Telefony Taryfy
Rozrywka Systemy Rynek Tablety Inne
// dodatkowy kod na dole strony (intext)