REKOMENDUJ | DO ULUBIONYCH | RSS | NEWSLETTER Nick: Hasło: ZAREJESTRUJ  
 
Autor: Kan2016-11-18 07:33 | PDA & Navi | plextor | poradnik | ssd | dysk
Kan
Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 1

Dodatkowa pamięć zawsze pod ręką - wszystko na temat dysków zewnętrznych

Obecnie coraz więcej danych przechowujemy na zdalnych serwerach, w tzw. chmurze. Są jednak pliki, które ze względu na swoje rozmiary lub wartość, bezpieczniej i wygodniej jest archiwizować na własnych nośnikach pamięci. Do zapisu niedużej liczby informacji wystarczający okaże się pendrive, lecz przy ich większej ilości warto rozejrzeć się za przenośnym dyskiem.

Kiedy warto kupić dysk zewnętrzny?

Dodatkowa pamięć w postaci dysku zewnętrznego bardzo dobrze sprawdzi się jako nośnik do przechowywania kopii zapasowych plików. Zabieranie do pracy lub szkoły komputera, na którego dysku zapisana jest jedyna kopia cennych dokumentów, jest ryzykowne. Narażamy się na kradzież sprzętu lub uszkodzenie dysku spowodowane wstrząsami, upadkami lub zmianami temperatur.

A może w drugą stronę? Po co zabierać ze sobą komputer, jeśli możemy przenieść tylko najważniejsze dane zapisane na przenośnym dysku? Zewnętrzne nośniki danych nie wymagają instalacji, więc bez problemu podłączymy je do innych urządzeń, w tym smartfonów i tabletów.

Dysk zewnętrzny to dobre rozwiązanie do tymczasowego magazynowania danych. Żyjemy w czasach, w których w ciągu jednego dnia korzystamy z wielu urządzeń elektronicznych. Bezprzewodowe przesyłanie między nimi dużych plików (np. filmów) nie sprawdzi się – zabiera dużo czasu i jest niewygodne. Możemy też pójść o krok dalej i dysk zewnętrzny podłączyć do routera tworząc w ten sposób prosty i tani dysk sieciowy, do którego dostęp uzyskujemy ze wszystkich urządzeń znajdujących się w zasięgu sieci Wi-Fi.


HDD czy SSD?

Na rynku dostępne są dwa typy dysków zewnętrznych, które różnią się między sobą zasadą działania. Dysk HDD (hard disk drive) to konstrukcja znana od prawie 60 lat. W jego obudowie zamknięte zostały wirujące talerze, na których przechowywane są dane, a także głowice elektromagnetyczne pozwalające na ich zapis i odczyt.

Dyski SSD (solid state drive) to urządzenia znane od dawna, jednak na szeroką skalę stosowane dopiero od kilku lat. W takich dyskach nie znajdziemy ruchomych elementów. Są one zbudowane w oparciu o pamięć flash – zupełnie tak jak pendrive czy karta pamięci.

Rozmiar

Rozmiar nie będzie istotny jeśli dysk zewnętrzny będzie wykorzystywany do wykonywania kopii zapasowych i przez większość czasu będzie leżał w jednym miejscu. Co innego jeśli nośnik danych ma stać się towarzyszem różnego rodzaju wyjazdów. Dyski HDD dostępne są w dwóch rozmiarach – 2,5 cala i 3,5 cala. Warto dodać, że wersja 3,5 cala wymaga dodatkowego zasilania (poza kablem USB podłącza się go do prądu), a więc rozwiązanie traci na mobilności. Liderami pod względem rozmiarów są przenośne dyski SSD. Przypominają pamięci USB, są lekkie i z łatwością mieszczą się w kieszeni.

Pojemność

W dzisiejszych czasach zniknęło ograniczenie pojemności, a jedyną barierą jest cena. Klasyczne dyski HDD są znacznie tańsze, dlatego nośnik o pojemności 6 TB kupimy w podobnej cenie co dysk SSD o pojemności 1 TB.

Prędkość

Dyski SSD to zdecydowani liderzy w tej kategorii. Pozwalają na osiągnięcie prędkości zapisu i odczytu na poziomie 500 MB/s. Oznacza to, że plik o rozmiarze 5 GB zostanie skopiowany w zaledwie 16 sekund. – czyli ponad 4 razy szybciej, niż w przypadku zewnętrznego dysku HDD. Istotnym parametrem jest również czas dostępu do plików, czyli okres pomiędzy wysłaniem żądania a otrzymaniem odpowiedzi. W przypadku dysków HDD jest to uzależnione od części mechanicznych – głowica potrzebuje czasu, aby ustawić swoją pozycję i odnaleźć potrzebne dane na talerzach. Zazwyczaj są to wartości rzędu 12 milisekund. Dyski SSD nie posiadają ruchomych części, a więc czas dostępu zależy tylko i wyłącznie od rodzaju pamięci flash.

Przenośny dysk SSD jest dla Ciebie jeśli:

  • Zależy Ci na prędkości odczytu i zapisu
  • Potrzebujesz urządzenia o kompaktowych rozmiarach
  • Zależy Ci na większej odporności na wstrząsy i upadki
  • Chcesz podłączać dysk do smartfonów i tabletów (niektóre dyski HDD mają z tym problem ze względu na niewystarczające zasilanie)

Przenośny dysk HDD jest dla Ciebie jeśli:

  • Potrzebujesz dysku do kopii zapasowych
  • Zależy Ci na dużej pojemności
  • Twój budżet jest mocno ograniczony

źródło: Plextor

Kan


Oceń ten artykuł w skali od 1 do 5.
Tagi: | plextor | poradnik | ssd | dysk Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 1
Komentarze: 1 | Napisz komentarz | Zobacz wszystkie komentarze na forum >>

Anonimretencja
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2016.11.18 20:04 Odpowiedz
co z retencją danych na ssd dane wyparują po roku?

Napisz komentarz
Nick
  


Pogrubienie    Kursywa    Podkreślenie    Adres email    Cytat    Link    Obrazek    Film Youtube - wklej pełny link   

Wpisz kod z obrazka. Zaloguj się, żeby dodawać komentarze bez ograniczeń.
Wysłać powiadomienie email przy nowych odpowiedziach?
Test NavRoad UNI - UNIwersalny asystent kierowcy pod choinkę
Gdyby pomyśleć o najlepszych prezentach dla kierowcy, koniecznie należałoby wymienić uniwersalnego asystenta kierowcy. Nawigacja, rejestrator, antyradar i kamera cofania bez kabli? Brzmi ciekawie. A co, jeśli dodamy, że to wszystko znajdziemy w jednym urządzeniu? - to idealny wybór dla kierowców. NavRoad UNI, bo o nim właśnie mowa, to pierwszy w Polsce asystent kierowcy.
Samsung S5570 Galaxy Mini
703
LG GT540 Swift
440
Samsung Ch@t 335
393
SonyEricsson Xperia neo V
393
Samsung GT-S5620 Monte
362
Samsung GT-C3530
281
Samsung GALAXY Y GT-S5360
279
Samsung Star II (S5260)
247
Więcej telefonów


Ankieta
Co dla Was jest najważniejsze w smartfonie?

Moc obliczeniowa i specyfikacja
System operacyjny
Aparat i multimedia
Jakość wykonania
Czas pracy na baterii
Antena i jakość rozmów
Inne czynniki


WynikiAnkiety

Głosów 197

Newsy
Artykuły
Video
Rankingi
Pliki / Download
Redakcja
Archiwum
RSS
Regulamin
Kontakt
Telefony Taryfy
Rozrywka Systemy Rynek Tablety Inne
// dodatkowy kod na dole strony (intext)