REKOMENDUJ | DO ULUBIONYCH | RSS | NEWSLETTER Nick: Hasło: ZAREJESTRUJ  
 
Autor: Kan2014-07-23 15:59 | Rynek | rynek | komentarz | opinie
Kan
Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 3

Dlaczego warto prowadzić blog ekspercki?

Podstawową relacją pomiędzy klientem a daną marką jest zaufanie, a najważniejszym kapitałem, który może zdobyć firma jest renoma. Oba te czynniki budowane są przez lata, ciężką i rzetelną pracą. Żadna, nawet najdroższa kampania reklamowa, nie jest w stanie przyspieszyć tego procesu. Można jednak go ułatwić. Prowadzenie bloga eksperckiego to działalność, która nie tylko pomoże budować renomę i prestiż firmy, ale również pozycjonować pracowników jako ekspertów w danej dziedzinie.

Łukasz Iwanek, właściciel firmy Internetica
Łukasz Iwanek, właściciel firmy Internetica

Blog ekspercki jest stroną, która wychodzi naprzeciw oczekiwaniom klientów i użytkowników. Przedstawia nowości, komentuje, wyjaśnia i rozwija zagadnienia z konkretnej branży. W czasie, kiedy większość społeczeństwa ma dostęp do internetu, mnożą się specjaliści w różnych dziedzinach i trudno czasami odróżnić osoby, które rzeczywiście mają wiedzę od tych, które tylko sprawiają takie wrażenie. Dobrze prowadzony i merytorycznie bogaty blog ekspercki jest korzystny dla internautów i dla firmy, która go prowadzi. Ci pierwsi zyskują miejsce, z którego mogą zaczerpnąć rzetelnej wiedzy, a właściciel firmy buduje sobie pozycję na rynku, która będzie owocowała przez kolejne lata.

Branże, w których najlepiej sprawdzają się blogi eksperckie, to przede wszystkim usługi. Health & beauty oraz doradztwo prawne są dziedzinami, które zawsze będą budziły największe zainteresowanie szerokiej grupy odbiorców. Równie ciekawym pomysłem są blogi techniczne, mówiące o programowaniu albo pozycjonowaniu stron. Również na tym rynku dużo się dzieje i wiele osób poszukuje informacji właśnie w internecie. Sieć oferuje wielu „specjalistów”, którzy mają wtórną wiedzę nabytą na innych portalach. . Dlatego firma, grupa ludzi czy nawet indywidualny bloger, posiadający wiedzę i dzielący się nią w przystępny sposób, może okazać się bardzo popularny oraz przydatny.

Blog ekspercki powinien zawierać przede wszystkim wypowiedzi autorskie. Ta forma przedstawia właściciela firmy, bądź jej pracownika, jako eksperta w danej dziedzinie. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby publikować artykuły i teksty napisane przez kogoś innego, oczywiście z odpowiednimi adnotacjami. Ważne jest jednak, aby nie zostawiać ich bez własnych komentarzy. Ustosunkowanie się do czyjejś wypowiedzi i polemika z nią jest domeną przeznaczoną własnie dla ekspertów.

Blog powinien być nie tylko merytoryczny, ale także atrakcyjny wizualnie. Długość tekstów jest rzeczą względną. Czasami, żeby wyczerpać temat, trzeba stworzyć obszerny artykuł, który urozmaicić można filmami, wykresami czy infografikami. Zwiększy to komfort odbioru i pomoże lepiej zrozumieć zagadnienia. Dobrze prowadzony blog ekspercki z jednej strony spełnia rolę marketingową, z drugiej PR-ową. Pokazuje konkretną firmę jako miejsce, w którym pracują specjaliści w branży, którą się zajmują. Buduje zaufanie i renomę nie tylko wśród swoich klientów, ale także wśród czytelników, którzy tymi klientami mogą zostać. Z drugiej jednak strony w tym marketingu nie może pójść za daleko. Natarczywe promowanie swoich własnych usług lub produktów przyniesie skutek przeciwny do zamierzonego.

Poza tym głównym niebezpieczeństwem, którym jest nazbyt reklamowa forma bloga, należy jeszcze zwrócić uwagę na dwie ważne rzeczy. Pomimo swojej przystępnej formy, blog ekspercki powinien pozostać profesjonalny. Należy więc wystrzegać się wpisów o formie osobistej, zbyt wylewnego przedstawiania własnych poglądów i przemyśleń oraz agresywnego ustosunkowywania się do aktualnych tematów społecznych. Nie tylko może to obniżyć profesjonalność wpisów, ale również zniechęcić niektórych czytelników. Po drugie, blog nie jest sztuką dla sztuki. Powinien żyć i ciągle się rozwijać. Nowe wpisy to podstawa, ale trzeba też wziąć pod uwagę czytelników, którzy swoimi komentarzami podnoszą wartość artykułu i wprowadzają do nich element interakcji.

Blog ekspercki na naszym rynku jest zjawiskiem dość młodym. Ma jednak w sobie duży potencjał i wiele firm zaczyna go doceniać. Relacja, jaką można dzięki niemu zbudować jest opłacalna na wielu płaszczyznach i może przynieść nieoczekiwane, a przede wszystkim długotrwałe korzyści.

Autorem komentarza jest Łukasz Iwanek, właściciel firmy Internetica


Oceń ten artykuł w skali od 1 do 5.
Tagi: | rynek | komentarz | opinie Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 3
Komentarze: 3 | Napisz komentarz | Zobacz wszystkie komentarze na forum >>

AnonimFreelanc
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2017.02.16 16:17 Odpowiedz
Warto prowadzić bloga z dziedziny z której się znamy. Można tym podnieść świadomość ludzi i zachęcić ich do działania. Warto takiego bloga pozycjonować w wyszukiwarce google, żeby być bardziej widocznym i mieć liczniejsze grono odbiorców.
Anonimgrafen
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2016.08.16 10:20 Odpowiedz
Prowadzić eksperckiego bloga to jedno. Ale trzeba go też promować, tworzyć content który zainteresuje... dlatego warto konsultować to z seowcami. Odsyłam do link w tej sprawie.
Anonimlarry
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2016.08.17 06:45
Jest kilka zalet prowadzenia bloga eksperckiego: 1. Polepszenie wizerunku wśród swoich klientów; 2. Dokładne wytłumaczenie skomplikowanego tematu, na przykładach - co byłoby trudne w normalne rozmowie 3. Możliwość zarobienia dodatkowych pieniędzy. Na http://zarabiajblogujac.pl/ znajduje się dobry poradnik o tym jak zacząć zarabiać na tworzonych przez siebie treściach.

Napisz komentarz
Nick
  


Pogrubienie    Kursywa    Podkreślenie    Adres email    Cytat    Link    Obrazek    Film Youtube - wklej pełny link   

Wpisz kod z obrazka. Zaloguj się, żeby dodawać komentarze bez ograniczeń.
Wysłać powiadomienie email przy nowych odpowiedziach?
Test NavRoad UNI - UNIwersalny asystent kierowcy pod choinkę
Gdyby pomyśleć o najlepszych prezentach dla kierowcy, koniecznie należałoby wymienić uniwersalnego asystenta kierowcy. Nawigacja, rejestrator, antyradar i kamera cofania bez kabli? Brzmi ciekawie. A co, jeśli dodamy, że to wszystko znajdziemy w jednym urządzeniu? - to idealny wybór dla kierowców. NavRoad UNI, bo o nim właśnie mowa, to pierwszy w Polsce asystent kierowcy.
Samsung S5570 Galaxy Mini
703
LG GT540 Swift
440
Samsung Ch@t 335
393
SonyEricsson Xperia neo V
393
Samsung GT-S5620 Monte
362
Samsung GT-C3530
281
Samsung GALAXY Y GT-S5360
279
Samsung Star II (S5260)
247
Więcej telefonów


Ankieta
Co dla Was jest najważniejsze w smartfonie?

Moc obliczeniowa i specyfikacja
System operacyjny
Aparat i multimedia
Jakość wykonania
Czas pracy na baterii
Antena i jakość rozmów
Inne czynniki


WynikiAnkiety

Głosów 194

Newsy
Artykuły
Video
Rankingi
Pliki / Download
Redakcja
Archiwum
RSS
Regulamin
Kontakt
Telefony Taryfy
Rozrywka Systemy Rynek Tablety Inne
// dodatkowy kod na dole strony (intext)