REKOMENDUJ | DO ULUBIONYCH | RSS | NEWSLETTER Nick: Hasło: ZAREJESTRUJ  
 
Autor: Kan2013-07-04 09:17 | PDA & Navi | blackberry
Kan
Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 2

Czy szpiegowano BlackBerry polskich dyplomatów?

"Edward Snowden ujawnił, że anglosaskie służby specjalne podglądały m.in. aparaty BlackBerry. W polskim MSZ to one są podstawowym instrumentem łączności" - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Dziennik dodaje, że resort zapewnia, iż telefony mamy dobrze zabezpieczone, lecz są państwa, które zrezygnowały z ich użycia. Kanał komunikacyjny BlackBerry Internet Service w przypadku Blackberry zapewnia firma Research In Motion, która nigdy nie odcięła się od oskarżeń o współpracę ze służbami państw zaangażowanych w programy inwigilacji. Zastosowano tu po raz pierwszy metodę push e-mail pozwalającą na stałe połączenie terminala z serwerem BlackBerry i odbieranie poczty w czasie rzeczywistym. Serwery RIM znajdują się m.in. w USA i Wielkiej Brytanii. Siedziba firmy w Kanadzie. To właśnie służby specjalne tych krajów: NSA, GCHQ i CSEC - są głównymi bohaterami afery Snowdena.

Amerykanin ujawnił dokumenty, z których wynika, że NSA i inne służby specjalne monitorowały i gromadziły dane dotyczące rozmów telefonicznych i aktywności w internecie obywateli USA oraz cudzoziemców. Oskarżył NSA o zbieranie tajnych danych z serwerów dziewięciu firm internetowych, m.in. Google, Facebook, Yahoo, YouTube, AOL.

RIM nie odniósł się bezpośrednio do tych rewelacji. „Jesteśmy przekonani o 100-proc. wyższości systemów bezpieczeństwa BlackBerry. Nie prowadzą do nich żadne tylne furtki” – oświadczyła jedynie firma. Dane wysyłane z komunikatorów są zabezpieczone 256-bitowy szyfrowaniem AES, zaś wyśledzenie miejsca ich wysłania nie jest możliwe.

Snowden, który - jak się przypuszcza - pozostaje w strefie tranzytowej moskiewskiego lotniska, oskarżył Stany Zjednoczone o bezprawne prześladowanie go.

Więcej na ten temat w czwartkowym wydaniu Gazety Prawnej

Kan


Oceń ten artykuł w skali od 1 do 5.
Aktualna ocena: 5 (głosy: 1)
Tagi: | blackberry Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 2
Komentarze: 2 | Napisz komentarz | Zobacz wszystkie komentarze na forum >>

AnonimMursi
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2013.07.05 07:57 Odpowiedz
LOL przecież już nie ma RIM! Teraz to po prostu BlackBerry. Poza tym pisano już o tym z m-c temu na portalach technologicznych. Szpiegowanie BB było możliwe jak goście zamiast przez BES używali wi-fi, które były nasłuchiwane przez służby.
AnonimOdeon
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2013.07.04 09:22 Odpowiedz
PO praktycznie zniszczyla polskie rozwiazanie szyfrowania polaczen dla administracji i sluzb - wiadomo - krajowi nie daja paszy dla krolika

Napisz komentarz
Nick
  


Pogrubienie    Kursywa    Podkreślenie    Adres email    Cytat    Link    Obrazek    Film Youtube - wklej pełny link   

Wpisz kod z obrazka. Zaloguj się, żeby dodawać komentarze bez ograniczeń.
Wysłać powiadomienie email przy nowych odpowiedziach?


Ankieta
Czy w Polsce mamy roaming w UE według zasady RLAH (jak w kraju)?

Tak
Nie
Inne
A o co chodzi


WynikiAnkiety

Głosów 770

Newsy
Artykuły
Video
Rankingi
Pliki / Download
Redakcja
Archiwum
RSS
Regulamin
Kontakt
Telefony Taryfy
Rozrywka Systemy Rynek Tablety Inne
// dodatkowy kod na dole strony (intext)