REKOMENDUJ | DO ULUBIONYCH | RSS | NEWSLETTER Nick: Hasło: ZAREJESTRUJ  
 
Autor: Kan2016-09-16 06:05 | PDA & Navi | poradnik | antywirus | bitdefender
Kan
Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 3

Czy bezpłatny antywirus może konkurować z wersją premium?

Jednak który z nich wybrać i na co zwracać szczególną uwagę podczas dostosowywania ochrony do własnych preferencji?

Od tego, czy bezpłatny program antywirusowy będzie w stanie skutecznie konkurować z płatnymi aplikacjami zależy wiele czynników. Zanim jednak do nich przejdziemy, trzeba wyjaśnić (szczególnie osobom o mniejszej wiedzy technicznej), jakie są różnice w poszczególnych wersjach programów antywirusowych.

W branży bezpieczeństwa rozróżnia się ich kilka typów:

  1. Antywirusy bezpłatne. Jak sama nazwa wskazuje są one zazwyczaj tworzone na rynek użytkowników indywidualnych. Nie zawierają wielu najważniejszych funkcjonalności, które dostępne są w wersjach premium tego samego producenta i zazwyczaj nie umożliwiają ubieganie się o pomoc techniczną tradycyjnymi kanałami (mail, telefon). W przypadku problemów z instalacją, infekcją systemu operacyjnego lub z aktywacją, klient pozostawiony jest samemu sobie, a pomocy może szukać jedynie wśród społeczności. Zadaniem takich programów jest chronić system operacyjny z wykorzystaniem tylko podstawowych technik zabezpieczających, które nie są w stanie konkurować z całą gammą różnych funkcjonalności w płatnych odpowiednikach darmowego oprogramowania.

  2. Programy typu "Antivirus”. Komercyjne antywirusy typu "Antivirus” zawierają więcej opcji niż bezpłatny odpowiednik tego samego producenta. Jednak oprócz dodatkowych mechanizmów wpływających na poprawę ochrony, użytkownik najczęściej uzyskuje wsparcie techniczne producenta, które często już na etapie instalacji okazuje się bardzo pomocne (kwestie problemów z usunięciem poprzedniego programu i instalacją nowego).

  3. Pakiety typu "Internet Security”. To najpopularniejsze wersje programów antywirusowych, które gwarantują zachowanie równowagi pomiędzy ceną a jakością ochrony. Pakiety te zazwyczaj posiadają kilka niezwykle ważnych mechanizmów:

   - Skaner stron internetowych, który w kontekście ochrony przed złośliwą zawartością, ale także przed atakami typu phishing jest bardzo istotny.

   - Ochronę bankowości, która występuje pod różnymi postaciami: jako bezpieczna przeglądarka uruchamiana w wirtualnym środowisku lub jako mechanizm kontroli sieciowej, który blokuje wszystkie inne połączenia poza tym jednym —ustanowionym z Bankiem.

   - Antyspam to bardzo ważny element łańcucha bezpieczeństwa ze względu na ilość spamu wysyłanego do użytkowników z Polski. Potrafi blokować spam na podstawie adresu IP serwera, z których została wysłana wiadomość, analizować pod kątem bezpieczeństwa zawarte hiperłącza oraz załączniki. Bardziej zaawansowane moduły anty-spamowe są w stanie z dużym prawdopodobieństwem rozpoznać spam na podstawie analizy słów kluczowych, a nawet załączonych zdjęć.

   - Firewall, dzięki któremu możliwe jest blokowanie połączeń internetowych dla nieznanych lub niebezpiecznych aplikacji w systemie operacyjnym.

   - Kontrolę rodzicielską jako mechanizm dedykowany rodzicom oraz opiekunom. Dzięki niemu możliwe jest blokowanie treści internetowych nieodpowiednich dla dziecka.

   - Skaner podatności — jeden z ważniejszych składników współczesnych antywirusów. Regularne aktualizacje systemu oraz aplikacji trzecich zapobiega większości ataków na nieaktualne oprogramowanie lub wtyczki zainstalowane w przeglądarce.

   - Optymalizator systemu to funkcjonalność zaimplementowana w wielu antywirusach. Pozwala na dbanie o system operacyjny nie tylko w kontekście ochrony, dla także wydajności oczyszczając dysk ze zbędnych plików tymczasowych.

   - Ochronę prywatności, która blokuje śledzące strony internetowe oraz czyści przechowywaną przez przeglądarkę treść umożliwiającą identyfikowanie użytkownika.

   - I wiele więcej modułów, np.: skaner podatności sieci Wi-Fi, moduł kopii zapasowej, płyt ratunkowych, niszczarki plików, menadżer procesów.

Odpowiedzi na pytanie, czy wybrać oprogramowanie premium lub bezpłatne należy szukać nie tyle w samej ochronie, co w dodatkowych funkcjonalnościach.

Wybór programu antywirusowego powinien zależeć w dużej mierze od własnych preferencji. Warto je wcześniej spisać na zwykłej kartce papieru i dokonać analizy biorąc pod uwagę funkcjonalności, które są niezbędne.

Jeśli oprogramowanie antywirusowe stosujemy w małej firmę i dodatkowo często zlecamy przelewy internetowe, korzystamy z klienta poczty oraz tworzymy i otwieramy dokumenty w pakiecie Office, warto rozglądać się za programami typu "Internet Security”. Te pakiety zabezpieczające chronią pracownika przed szerokim zakresem ataków i wirusów (poczta, bankowość internetowa, wirusy makro w dokumentach Office). W przypadku użytkowników domowych preferencje nie będą znacząco odbiegać od małych firm. Tak samo każdy z nas korzysta się z bankowości internetowej, otwiera załączniki oraz przegląda strony internetowe. W dodatku nie bez znaczenia jest liczba urządzeń, które chcemy chronić w ramach jednego gospodarstwa domowego. Już niemal każdy producent dostarcza oprogramowanie na licencji multi-device pozwalając chronić kilka urządzenia w ramach jednego klucza.

źródło: Bitdefender - Marken Systemy Antywirusowe

Kan


Oceń ten artykuł w skali od 1 do 5.
Tagi: | poradnik | antywirus | bitdefender Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 3
Komentarze: 3 | Napisz komentarz | Zobacz wszystkie komentarze na forum >>

Anonimmitt
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2016.09.18 15:57 Odpowiedz
Wolę szukać pomocy "jedynie wśród społeczności" niż od konsultanta, który jak mantrę powtarza prosze przeinstalować program, usunąć ciasteczka, włącz/wyłącz i podobne brednie a jak nic nie pomaga to sami idą do społeczności szukać pomocy. Tekst marketingu producenta av jak wołanie z tonącego okrętu zalewanego dobrymi rozwiązaniami za darmo lubi niewielkie pieniądze.
AnonimEngro
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2016.09.22 12:26
darmowe nic nie mogą. Chronią tylko przed standardowymi atakami i zagrożeniami. Obecnie najwięcej ataków idzie na bankowość, phishing, randomware etc. Darmowe antywirusy nigdy przed tym nie będą chronić bo by analizować te zagrożenia trzeba mieć armię ludzi która czuwa. Osobiście używam Bitdefendera Total Security 2016 i jak do tej pory nie żałuję wydanych pieniędzy.
Anonimkomentarz
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2016.09.16 09:12 Odpowiedz
Niesamowity artykuł... Bla bla bla

Napisz komentarz
Nick
  


Pogrubienie    Kursywa    Podkreślenie    Adres email    Cytat    Link    Obrazek    Film Youtube - wklej pełny link   

Wpisz kod z obrazka. Zaloguj się, żeby dodawać komentarze bez ograniczeń.
Wysłać powiadomienie email przy nowych odpowiedziach?
Test Hykker myTab 10 - telefon i internet 3G w jednym, czyli tablet z Biedronki
W opinii ekspertów o tabletach pojawia się całe mnóstwo głosów, że tablety się kończą, rynek kurczy, a hybrydy 2 w 1 i duże smartfony zabierają im klientów. Wszystko to jest prawdą. Sporo użytkowników jednak zostanie przy tabletach – to typowi konsumenci treści internetowej. To, co wyróżnia Hykker myTab 10 na tle konkurencji, to dwa wejścia na kartę SIM. Oznacza to, że możemy wyposażyć go w Internet, a także w funkcję telefonu.
Samsung S5570 Galaxy Mini
703
LG GT540 Swift
440
Samsung Ch@t 335
393
SonyEricsson Xperia neo V
393
Samsung GT-S5620 Monte
362
Samsung GT-C3530
281
Samsung GALAXY Y GT-S5360
279
Samsung Star II (S5260)
247
Więcej telefonów


Ankieta
HMD Global - Twoim zdaniem kontynuuje tradycje marki Nokia?

Tak
Tak, ale tylko trochę
Nie
Nie znam telefonów tej firmy


WynikiAnkiety

Głosów 46

Newsy
Artykuły
Video
Rankingi
Pliki / Download
Redakcja
Archiwum
RSS
Regulamin
Kontakt
Telefony Taryfy
Rozrywka Systemy Rynek Tablety Inne
// dodatkowy kod na dole strony (intext)