REKOMENDUJ | DO ULUBIONYCH | RSS | NEWSLETTER Nick: Hasło: ZAREJESTRUJ  
 
Autor: Kan2016-10-13 20:07 | Telefony | telewizja | podatek
Kan
Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 11

Czabański - jak miałaby wyglądać opłata abonamentowa

Dotychczasowy abonament radiowo-telewizyjny ma zastąpić nowa opłata audiowizualna. Prace nad nową ustawą medialną idą w kierunku poboru opłaty audiowizualnej wraz z rachunkiem za prąd, co ułatwiłoby jej ściąganie. Z opłaty nie zwalnia opłacanie abonamentu telewizji kablowej albo dowolnej platformy satelitarnej.

Ma to być abonament, który będzie powszechny i płacić go będzie każde gospodarstwo domowe - mówił w programie „Dziś wieczorem” Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych. Czabański przyznał, że projekt przygotowywany, dotyczący ściągania abonamentu jest projektem, który zawiera dużo luk, zasadzek.

Chodzi o to, że musimy uszczelnić abonament, ale nie narażając się na proces notyfikacji w Brukseli, bo ten proces przy obecnych stosunkach z Brukselą oznaczałby na święte nigdy. Musimy znaleźć sposoby, które nie będą tego wymagały – powiedział. Dodał, że pomysł dodawania abonamentu do rachunku za prąd, również tego wymaga, mimo że jest przejrzysty i jasny. – To będzie wybór, przed którym stanie rząd państwa. On zdecyduje, którą drogą pójdziemy – dodał.

Tłumaczył, że ma to być abonament, który będzie powszechny i płacić go będzie każde gospodarstwo domowe. Według szacunków abonament radiowo-telewizyjny płacony jest przez raptem 8% Polaków, co przekłada się na 750 mln złotych przychodu dla telewizji publicznej. Uszczelnienie systemu – i to nawet na wyrost, gdyż opłata ma być pobierana nawet wtedy, gdy właściciel przyłącza nie ma telewizora – zaowocować ma zwiększeniem tej kwoty do 2,5 mld złotych.

W tej chwili płaci trzy czwarte gospodarstw. To niesprawiedliwe, że mała część społeczeństwa utrzymuje media, które służą wszystkim, ale by wszyscy chcieli płacić sama telewizja musi zaproponować coś, co zachęci do płacenia – mówił.

Pytany o to, jak miałaby wyglądać opłata abonamentowa, powiedział, że mogłaby być niższa, gdyby skuteczność ściągalności abonamentu była większa. Z deklaracji badanych przez CBOS wynika, że zastąpienie obecnego abonamentu radiowo­‑telewizyjnego opłatą audiowizualną popiera ponad jedna trzecia Polaków (35%), natomiast sześciu na dziesięciu (60%) jest temu przeciwnych.

Nikt nikogo z tego obowiązku nie zwolnił – mówił. Obecnie wynosi ona 22,70 złotych miesięcznie na gospodarstwo domowe. – Proszę sobie uświadomić, że wszyscy korzystamy z tego, co tworzą media publiczne – mówił. Podkreślił, że opłata audiowizualna nie musi być wysoka, a jeśli będzie powszechna, to mogłaby zostać zmniejszona nawet do kwoty ok. 10 złotych. – Nie więcej, ale pod warunkiem, że byłaby powszechna. Nie od razu moglibyśmy taką wprowadzić, ale obniżyć. Gdyby to się powiodło, to byśmy ją obniżyli – powiedział.

źródło: TVP Info

Kan


Oceń ten artykuł w skali od 1 do 5.
Aktualna ocena: 3 (głosy: 1)
Tagi: | telewizja | podatek Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 11
Komentarze: 11 | Napisz komentarz | Zobacz wszystkie komentarze na forum >>

Anonimted
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2016.10.20 19:52 Odpowiedz
opłata oki ale wywalcie te reklamy chore .... ja ogladam tv w necie i nie place za to
Anonimjerzyeryk
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2016.10.16 17:47 Odpowiedz
Akurat od dwudziestu lat nie mam ani radia ani telewizora.I co,mam być zmuszony do płacenia na demokratycznych zasadach dwóch wilków i owcy w głosowaniu " co zjemy na kolacje"? A twórcy,media i tak będą widzieć te pieniądze jak świnia starość!! Jest to tylko kolejny wymyślony sposób na przedłużenie półrocznej harówy podatkowej każdego obywatela na utrzymanie dyletantów dbających o własne tyłki i oddalenie choćby o chwile totalnego krachu który nam przez dwadzieścia parę lat intensywnych starań upichcili.Podobne w treści dywagacje czytało się przy okazji tworzenia filarów ubezpieczeniowych które następnie bez skrupułów okradli.A panu LesH rozdzierającemu szaty nad losem biednych twórców chciałbym zwrócić uwagę iż jest cała armia artystów która wraz z jednorazową gratyfikacją traci wszelkie prawa oprócz autorstwa do stworzonego dzieła bez względu na włożony wysiłek.Byle gówniany"piosenkokleta " rości sobie prawo do wieczystych gratyfikacji z tego powodu.Stąd mój apel ludziska!! Ściągajcie,kopiujcie skąd się da i jak się da.Tyle chociaż możemy zrobić z tą chciwością.
LesHLesH
Zarejestrowany użytkownik


Posty: 4432
Zarejestrowany:
2008-04-27 21:37:25
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2016.10.15 11:17 Odpowiedz
W starej EU (np. w De) już kilka lat temu w miejsce abo RTV pojawiła się tzw. 'opłata audiowizualna', pobierana od każdego zamieszkałego adresu domostwa, gdzie jest ktoś zameldowany. Z tej opłaty - w dużym uproszczeniu ujmując - dorzuca się też częściowo artystom i twórcom za masowe oglądanie i słuchanie dzieł i utworów w sposób niekonwencjonalny (wobec typowego odbioru z radia lub telewizora), czyli korzystanych z wszelkiego typu odtwarzaczy CD/DVD, MP3/MP4, telefonów, smartfonów, tabletów, komputerów itp. itd. Tak jest rozparcelowywana ta opłata w cywilizowanych, tzw. 'starych' krajach unijnych. Czy także w wolsce - tego nie wiem.
LesHLesH
Zarejestrowany użytkownik


Posty: 4432
Zarejestrowany:
2008-04-27 21:37:25
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2016.10.15 11:24
Powyższe uważam za sprawiedliwy sposób ocierania łez tych artystów, ogromnie stratnych przez 'wycieki' ich dzieł na bezprofitowe dla nich 'boki', dzięki rozwojowi nowych technologii: zapisu, magazynowania, odtwarzania i przesyłania/transmisji danych. Wprawdzie już wcześniej, jeszcze przed boomem CD/DVD, pojawił się handel nielegalnie nagrywanymi kasetami CC audio czy VHS video, ale najczęściej trzeba je było od pirata kupić, czyli w nie coś zainwestować, a teraz?... Od lat można sobie wiele dzieł po prostu za darmo 'ściągnąć', od kogoś, z netu itd. Nad tym związki artystów nijak nie mogą zapanować, bo nie są w stanie. Jeśli więc z opłaty audio-wizualnej ociera się im częściowo łzy tych strat, to bardzo dobrze, popieram to w pełni, jako płatnik 'audiowizualnej' w De. Natomiast na co idzie opłata audiowizualna pobierana w wolsce, tego - jak już pisałem - nie wiem.
AnonimMaja
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2016.10.14 21:19 Odpowiedz
Przykre jest to, że każda partia jak idzie do Sejmu to obiecuje że abo zlikwiduje. Po wyborach myśli tylko jak jeszcze więcej ściągnąć haraczu
AnonimKiki
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2016.10.14 14:11 Odpowiedz
To niech puszczają mniej reklam, a nie jak prywaciarze i jeszcze abonament!
Anonimlipski
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2016.10.14 01:48 Odpowiedz
Pies trącał tę czy inną TV ale dlaczego mam płacić za coś czego nie używam - zwyczajnie nie mam TV i nie zamierzam mieć, bo nie mam czasu na takie medium ani chęci do siedzenie przed takim urządzeniem. Czy każą płacić też opłaty za pojazd dla tych co nie mają pojazdu, bo trzeba będzie utrzymywać autostrady? "Nikt nikogo z tego obowiązku nie zwolnił" - nawet tych co nigdy nie posiadali TV = nie musieli rejestrować tego odbiornika?
macmac
Zarejestrowany użytkownik


Posty: 507
Zarejestrowany:
2015-04-29 14:42:23
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2016.10.14 01:07 Odpowiedz
Bandytyzm w czystej postaci. Tuba propagandowa, za którą jeszcze sami musimy płacić pod karą grzywny. W gospodarce wolnorynkowej to widz decyduje co chce oglądać i za nim idą pieniadze, a tutaj muszę płacić i Pan Kurski decyduje co mam oglądać. Przyszedł PiS wywalił sługusów PO ... I zatrudnili swoich - taka prawda!
AnonimHenka
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2016.10.13 21:23 Odpowiedz
Z drugiej strony to sprawiedliwe nie jest, że płaci tylko część użytkowników tv
BlomBlom
Zarejestrowany użytkownik


Posty: 3227
Zarejestrowany:
2010-08-18 12:07:44
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2016.10.13 20:18 Odpowiedz
Jak xxx z PiSu chcą mieć swoją telewizję propagandową, to niech same za nią zapłacą. Wolałbym dać te pieniądze Polsatowi niż TVP.
cytat:
o niesprawiedliwe, że mała część społeczeństwa utrzymuje media, które służą wszystkim
A zwłaszcza rządowi, do prywatnych wojenek z PO, i do szmacenia zasłużonych.
cytat:
ale by wszyscy chcieli płacić sama telewizja musi zaproponować coś, co zachęci do płacenia
Wystarczy nie uprawiac propagandy w stylu Koreańskim i mieć światowe produkcje.
KanKan
Administrator


Posty: 3086
Zarejestrowany:
2008-04-01 19:27:29
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2016.10.13 20:31
Proszę nie nadużywać słów obrażających inne osoby. Andrzej

Napisz komentarz
Nick
  


Pogrubienie    Kursywa    Podkreślenie    Adres email    Cytat    Link    Obrazek    Film Youtube - wklej pełny link   

Wpisz kod z obrazka. Zaloguj się, żeby dodawać komentarze bez ograniczeń.
Wysłać powiadomienie email przy nowych odpowiedziach?
Test Hykker myTab 10 - telefon i internet 3G w jednym, czyli tablet z Biedronki
W opinii ekspertów o tabletach pojawia się całe mnóstwo głosów, że tablety się kończą, rynek kurczy, a hybrydy 2 w 1 i duże smartfony zabierają im klientów. Wszystko to jest prawdą. Sporo użytkowników jednak zostanie przy tabletach – to typowi konsumenci treści internetowej. To, co wyróżnia Hykker myTab 10 na tle konkurencji, to dwa wejścia na kartę SIM. Oznacza to, że możemy wyposażyć go w Internet, a także w funkcję telefonu.
Samsung S5570 Galaxy Mini
703
LG GT540 Swift
440
Samsung Ch@t 335
393
SonyEricsson Xperia neo V
393
Samsung GT-S5620 Monte
362
Samsung GT-C3530
281
Samsung GALAXY Y GT-S5360
279
Samsung Star II (S5260)
247
Więcej telefonów


Ankieta
Co dla Was jest najważniejsze w smartfonie?

Moc obliczeniowa i specyfikacja
System operacyjny
Aparat i multimedia
Jakość wykonania
Czas pracy na baterii
Antena i jakość rozmów
Inne czynniki


WynikiAnkiety

Głosów 25

Newsy
Artykuły
Video
Rankingi
Pliki / Download
Redakcja
Archiwum
RSS
Regulamin
Kontakt
Telefony Taryfy
Rozrywka Systemy Rynek Tablety Inne
// dodatkowy kod na dole strony (intext)