REKOMENDUJ | DO ULUBIONYCH | RSS | NEWSLETTER Nick: Hasło: ZAREJESTRUJ  
 
Autor: Kan2016-07-11 11:00 | Rynek | maic | radio | raport | dab
Kan
Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 3

Cyfryzacja radia - słuchanie radia jest w Polsce powszechne

Blisko 75% Polaków słucha radia co najmniej raz w tygodniu (przy czym 51,4% - codziennie), a zatem proces przechodzenia na nadawanie cyfrowe w radiofonii naziemnej dotyczy większości pełnoletnich mieszkańców kraju.

Mężczyźni, a także osoby z wyższym wykształceniem słuchają radia częściej i bardziej regularnie niż ogół populacji.

Dla większości słuchaczy (73%) dom stanowi najpopularniejsze otoczenie dla słuchania radia. Słuchanie radia w samochodzie zadeklarowało 48% respondentów. Wśród słuchaczy aktywnych zawodowo 31% słucha radia w miejscu wykonywania swojej pracy. Wiek, a co za tym idzie styl życia, różnicuje miejsce słuchania radia. Osoby w wieku 25-39 lat, ze względu na swoją aktywność zawodową istotnie częściej słuchają radia w samochodzie (64%) oraz w pracy (27%). Z kolei w grupie osób powyżej 60 lat ponad 90% słucha radia w domu.

Ponad 76% Polaków posiada w swoim gospodarstwie domowym odbiornik radiowy. Najczęściej sygnał radiowy jest odbierany z wykorzystaniem anteny i tradycyjnego radioodbiornika – tak robi blisko 53% badanych. Pozostałe sposoby odbioru uzyskały niższe wskazania – za pośrednictwem radioodbiornika w samochodzie 26%, za pośrednictwem sieci kablowej 10% i 7,3% - za pośrednictwem Internetu. Aktualna oferta programowa została przez blisko 73% słuchaczy oceniona jako wystarczająca. Ponad 55% respondentów nigdy nie zetknęło się z terminem „cyfryzacja radia”, pozostali słyszeli o tym procesie trochę (35%) lub wiele (9%).

Jako źródło wiedzy na temat cyfryzacji radia badani najczęściej wskazywali telewizję (58%), w następnej kolejności radio (32%) i Internet (20%).

Ponad 60% badanych nie wiedziało, w jaki sprzęt należy się zaopatrzyć aby móc odbierać sygnał cyfrowy, jednak 36% trafnie wskazało, ze do odbioru sygnału cyfrowego niezbędny jest odbiornik obsługujący format DAB+. Duża część badanych (60%) nie jest świadoma korzyści płynących z odbioru radia w wersji cyfrowej. Częściej korzyści kojarzone są z poprawą jakości sygnału niż ze zwiększeniem liczby dostępnych programów.

Nieco ponad 10% badanych miało już doświadczenia ze słuchaniem radia w wersji cyfrowej, częściej byli to mężczyźni. Słuchacze cyfrowego radia są w większości dobrego zdania na temat jakości sygnału (łącznie ponad 70% opinii o lepszej i zdecydowanie lepszej jakości w porównaniu do tradycyjnego).

Wśród osób, które zetknęły się z informacjami na temat procesu cyfryzacji radia 32% jest zdania, że ich wiedza na ten temat jest niewystarczająca, podczas gdy mniej, bo 26% uznaje, że wie na ten temat dostatecznie dużo. Osoby, które wskazały, że proces cyfryzacji radia jest potrzebny (w populacji jest ich 30%) uzasadniały swoją opinię przede wszystkim dostępem do wyższej jakości sygnału radiowego (60%), a także ogólnie – potrzebą nadążania za duchem czasu (27%).

Przeciwnicy procesu cyfryzacji radia, których wśród badanych było 19%, najczęściej (28%) twierdzili, że są zadowoleni z aktualnej oferty zarówno jeśli chodzi o liczbę kanałów jak i jakość sygnału. Część osób przeciwnych cyfryzacji przyznała, że przejawiają ogólną niechęć do zmian i uważają je za niepotrzebne zamieszanie.

W przypadku pełnego przejścia z nadawania analogowego na cyfrowe w radiofonii naziemnej 38% wszystkich respondentów zdecydowałoby się na zakup nowego odbiornika umożliwiającego odbiór w nowej technologii (68% z nich wydatkowałoby na niego ponad 100 zł). Mniejszość, bo 13% badanych zadeklarowało, że w przypadku całkowitej cyfryzacji radiofonii w Polsce zrezygnowałby z słuchania radia. Odsetek ten spada wraz ze wzrostem poziomu wykształcenia. Systematyczni słuchacze radia częściej niż ogół badanych deklarują gotowość kupna nowego odbiornika (50%) i rzadziej przewidują całkowitą rezygnację ze słuchania radia (9%). Ogólnie nieco ponad 10% aktualnych słuchaczy radia (niezależnie od częstotliwości słuchania) w twierdzi, że zrezygnuje z odbioru radia w przypadku zmiany w kierunku technologii cyfrowej.

źródło: MAiC

Kan


Oceń ten artykuł w skali od 1 do 5.
Aktualna ocena: 4 (głosy: 1)
Tagi: | maic | radio | raport | dab Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 3
Komentarze: 3 | Napisz komentarz | Zobacz wszystkie komentarze na forum >>

Anonimleon
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2016.07.11 16:59 Odpowiedz
radio analogowe bedzie z pewnoscia nadawac do 2020 roku. konkretnie chodzi o tzw. państwowe rozgłosnie. czyli , jedynka , dwojka, trójka i chyba czworka. jest to zagwarantowane ustawa. nie wiadomo czy i komercyjni tez. zasada cyfrowego radia była ...dobra , jednak w realu bedzie to mnogo kanałów nadawanych z niska jakoscia w formacie stratnym. czyli wielki....****. dla mnei moga sie wynosic na ta cyfre wszyscy poza trójka i dwójka. tylko tego słucham.
AnonimPawcio
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2016.07.11 14:51 Odpowiedz
Jak na razie bardzo niewiele jest mobilnych urządzeń obsługujących DAB+
AnonimMerk
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2016.07.11 12:01 Odpowiedz
Myślę że cyfryzacja powinna iść obok analogu. I długoterminowa wymana radioodbiorników - nie tak jaw w przypadku telewizji

Napisz komentarz
Nick
  


Pogrubienie    Kursywa    Podkreślenie    Adres email    Cytat    Link    Obrazek    Film Youtube - wklej pełny link   

Wpisz kod z obrazka. Zaloguj się, żeby dodawać komentarze bez ograniczeń.
Wysłać powiadomienie email przy nowych odpowiedziach?
Test NavRoad UNI - UNIwersalny asystent kierowcy pod choinkę
Gdyby pomyśleć o najlepszych prezentach dla kierowcy, koniecznie należałoby wymienić uniwersalnego asystenta kierowcy. Nawigacja, rejestrator, antyradar i kamera cofania bez kabli? Brzmi ciekawie. A co, jeśli dodamy, że to wszystko znajdziemy w jednym urządzeniu? - to idealny wybór dla kierowców. NavRoad UNI, bo o nim właśnie mowa, to pierwszy w Polsce asystent kierowcy.
Samsung S5570 Galaxy Mini
703
LG GT540 Swift
440
Samsung Ch@t 335
393
SonyEricsson Xperia neo V
393
Samsung GT-S5620 Monte
362
Samsung GT-C3530
281
Samsung GALAXY Y GT-S5360
279
Samsung Star II (S5260)
247
Więcej telefonów


Ankieta
Co dla Was jest najważniejsze w smartfonie?

Moc obliczeniowa i specyfikacja
System operacyjny
Aparat i multimedia
Jakość wykonania
Czas pracy na baterii
Antena i jakość rozmów
Inne czynniki


WynikiAnkiety

Głosów 197

Newsy
Artykuły
Video
Rankingi
Pliki / Download
Redakcja
Archiwum
RSS
Regulamin
Kontakt
Telefony Taryfy
Rozrywka Systemy Rynek Tablety Inne
// dodatkowy kod na dole strony (intext)