REKOMENDUJ | DO ULUBIONYCH | RSS | NEWSLETTER Nick: Hasło: ZAREJESTRUJ  
 
Autor: Kan2017-09-24 09:07 | PDA & Navi | dr.web | internet | spam | e-mail
Kan
Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 0

Cyberprzestępcy używają Internetu rzeczy do wysyłania spamu

Liczba złośliwych programów zdolnych do infekowania urządzeń typu "smart” z systemem Linux ciągle się powiększa. Większa część z nich została zaprojektowana do przeprowadzania ataków DDoS i zapewniania anonimowości w sieci. Badania przeprowadzone przez specjalistów Doctor Web odkryły, że cyberprzestępcy używają takich trojanów dla Linuxa do masowej wysyłki wiadomości e-mail.


Trojanem tego typu jest Linux.ProxyM, który był już opisany przez Doctor Web w czerwcu tego roku. Nasza firma chce przypomnieć użytkownikom, że ten trojan uruchamia na zainfekowanym urządzeniu serwer proxy SOCKS i jest zdolny do wykrywania tzw. honeypots—specjalnych zasobów stworzonych przez osoby badające złośliwe programy, służących jako przynęta dla cyberprzestępców. Gdy tylko trojan podłączy się do serwera kontrolno-zarządzającego (C&C) i otrzyma od niego potwierdzenie, Linux.ProxyM pobiera z tego serwera adresy dwóch węzłów w sieci Internet: pierwszy z nich zapewnia listę loginów i haseł, a drugi jest wymagany do działania serwera proxy SOCKS. Istnieją dwie wersje tego trojana przeznaczone dla urządzeń posiadających następujące architektury: x86, MIPS, MIPSEL, PowerPC, ARM, Superh, Motorola 68000 i SPARC. Innymi słowy, Linux.ProxyM potrafi działać na prawie każdym urządzeniu z systemem Linux, włączając routery, urządzenia TV i inny sprzęt.

Analitycy wirusów Doctor Web wykryli, że cyberprzestępcy używają wirusa Linux.ProxyM do wysyłania spamu. Serwer C&C wysyła na zainfekowane urządzenie stosowne polecenie. Wysłana komenda zawiera adres serwera SMTP, login i hasło używane do uzyskania dostępu do niego, listę adresów email i sam szablon wiadomości. Te e-maile zawierają reklamy różnych stron www przeznaczonych tylko dla dorosłych. Typowa wiadomość e-mail wysłana z użyciem urządzeń zainfekowanych przez Linux.ProxyM może zawierać następującą treść:

Subject: Kendra asked if you like hipster girls

A new girl is waiting to meet you.
And she is a hottie!
Go here to see if you want to date this hottie
(Copy and paste the link to your browser)
http://whi*******today.com/
check out sexy dating profiles
There are a LOT of hotties waiting to meet you if we are being honest!

Na podstawie statystyk zebranych przez Doctor Web, urządzenie zainfekowane przez Linux.ProxyM wysyła średnio około 400 e-maili w ciągu jednego dnia.

Możemy przypuszczać, że w przyszłości zakres funkcji zaimplementowanych w trojanach dla Linuxa będzie się powiększał. Internet rzeczy od dłuższego czasu znajduje się w kręgu zainteresowań cyberprzestępców. Szeroka dystrybucja złośliwych programów dla Linuxa zdolnych do infekowania urządzeń posiadających różną architekturę sprzętową jest na to wystarczającym dowodem.

źródło: Doctor Web

Kan


Oceń ten artykuł w skali od 1 do 5.
Tagi: | dr.web | internet | spam | e-mail Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 0
Komentarze: 0 | Napisz komentarz | Zobacz wszystkie komentarze na forum >>


Napisz komentarz
Nick
  


Pogrubienie    Kursywa    Podkreślenie    Adres email    Cytat    Link    Obrazek    Film Youtube - wklej pełny link   

Wpisz kod z obrazka. Zaloguj się, żeby dodawać komentarze bez ograniczeń.
Wysłać powiadomienie email przy nowych odpowiedziach?
Test Hykker myTab 10 - telefon i internet 3G w jednym, czyli tablet z Biedronki
W opinii ekspertów o tabletach pojawia się całe mnóstwo głosów, że tablety się kończą, rynek kurczy, a hybrydy 2 w 1 i duże smartfony zabierają im klientów. Wszystko to jest prawdą. Sporo użytkowników jednak zostanie przy tabletach – to typowi konsumenci treści internetowej. To, co wyróżnia Hykker myTab 10 na tle konkurencji, to dwa wejścia na kartę SIM. Oznacza to, że możemy wyposażyć go w Internet, a także w funkcję telefonu.
Samsung S5570 Galaxy Mini
703
LG GT540 Swift
440
Samsung Ch@t 335
393
SonyEricsson Xperia neo V
393
Samsung GT-S5620 Monte
362
Samsung GT-C3530
281
Samsung GALAXY Y GT-S5360
279
Samsung Star II (S5260)
247
Więcej telefonów


Ankieta
Co dla Was jest najważniejsze w smartfonie?

Moc obliczeniowa i specyfikacja
System operacyjny
Aparat i multimedia
Jakość wykonania
Czas pracy na baterii
Antena i jakość rozmów
Inne czynniki


WynikiAnkiety

Głosów 26

Newsy
Artykuły
Video
Rankingi
Pliki / Download
Redakcja
Archiwum
RSS
Regulamin
Kontakt
Telefony Taryfy
Rozrywka Systemy Rynek Tablety Inne
// dodatkowy kod na dole strony (intext)