REKOMENDUJ | DO ULUBIONYCH | RSS | NEWSLETTER Nick: Hasło: ZAREJESTRUJ  
 
Autor: Kan2017-06-07 10:02 | Rynek | cloud | raport
Kan
Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 0

Co trzecia firma obawia się ataków na dane w chmurze

Połowa przedsiębiorców korzystających na co dzień z rozwiązań chmurowych za największą zaletę narzędzia uznaje bezpieczeństwo. Jednak pozostaje druga połowa, która ma obawy. Najczęściej wskazywane to możliwość ataków zewnętrznych na zgromadzone dane (36%) oraz brak dostępu do informacji w przypadku awarii Internetu (25%) – wynika z raportu Onex Group „Chmura w MŚP. Zaufanie czy ostrożność przedsiębiorców?”. W przypadku firm korzystających ze stacjonarnej infrastruktury IT, największy niepokój budzi możliwość utraty danych w momencie awarii (47% wskazań).

- W porównaniu do ubiegłorocznej edycji badania, odsetek firm, które wskazują bezpieczeństwo chmury jako największą zaletę, wzrósł o prawie jedną trzecią. Taka dynamika pokazuje, że wraz z adaptacją, rośnie też świadomość zalet narzędzia. Nie zmienia to jednak faktu, że przedsiębiorcy, zarówno w Polsce, jak i na świecie, mają obawy związane z bezpieczeństwem rozwiązania. Wynika to zapewne z tego, że co chwilę dowiadujemy się o atakach mających na celu wyłudzenie danych. Warto jednak mieć świadomość, że chmura w wielu przypadkach oferuje lepsze zabezpieczenia niż te, które firma mogłaby zapewnić sobie w ramach stacjonarnej infrastruktury IT. Powód jest prosty. Odpowiedni system wymaga ogromnych nakładów finansowych, na co nie każda firma może sobie pozwolić. Natomiast decydując się na sprawdzonego partnera, wraz z usługą otrzymujemy zabezpieczenia na najwyższym poziomie – mówi Jakub Hryciuk, dyrektor zarządzający w Onex Group.

Obawy realne, ale czy uzasadnione?

Możliwość utraty danych poprzez ataki zewnętrzne to największa obawa, jaką mają przedsiębiorcy korzystający z chmury. Wskazuje na to ponad jedna trzecia przedstawicieli firm. Co czwarty za wadę rozwiązań chmurowych uznaje brak dostępu do danych w przypadku braku Internetu. Jeden na pięciu zapytanych wskazał natomiast, że obawia się łatwego dostępu osób trzecich do danych. Eksperci Onex Group zwracają jednak uwagę, że zarządzając w odpowiedni sposób tożsamością użytkowników, można w prosty sposób tworzyć wspólne systemy, ale z różnymi poziomami dostępu. To niweluje w znaczącym stopniu zagrożenie związane z dostępem osób trzecich. Zaledwie 13% przedsiębiorców ma obawy związane z poufnością przechowywanych danych, a 2% nie ufa stabilności usługi.

Chmura czy stacjonarna infrastruktura IT?

Obawy dotyczące chmury różnią się od tych, które dotyczą stacjonarnej infrastruktury IT. W przypadku drugiego rozwiązania największy niepokój firm budzi możliwość utraty danych ze względu na awarię (47%). Biorąc pod uwagę wielkość podmiotu, na takie zagrożenie częściej wskazują małe firmy (zatrudniające do 49 osób), wśród których już co druga obawia się awarii. W średnich firmach (50-249 pracowników) ten odsetek jest niższy i wynosi 37%. Różnica wynika zapewne z tego, że im większa firma, tym lepsze zabezpieczenia, również w przypadku awarii. – To kolejny argument za tym, aby jednak stawiać na rozwiązania chmurowe. Bez względu na rozmiar firmy, oferowane są zawsze te same standardy. Oczywiście funkcjonalności mogą zostać dopasowane do potrzeb przedsiębiorstwa, ale każdorazowo rozwiązanie ma takie same zabezpieczenia. A to oznacza, że już za niewielkie pieniądze, nawet najmniejsza firma, ma dostęp do korporacyjnych standardów – mówi Rafał Suchożebrski, dyrektor sprzedaży Onex Group.

Na drugim miejscu zagrożeń wynikających z korzystania ze stacjonarnej infrastruktury IT wskazywany jest możliwy wyciek informacji (18%), na trzecim łatwy dostęp osób nieuprawnionych do danych (15%). W przypadku tego ostatniego argumentu obawy są mniejsze niż w przypadku rozwiązań chmurowych – łatwego dostępu osób trzecich obawia się już co piąty przedsiębiorca korzystający z chmury.

Co dziesiąty przedsiębiorca korzystający ze stacjonarnej infrastruktury IT zdaje sobie sprawę, że zabezpieczenia w firmie mogą nie być wystarczające, a 7% nie ufa osobom obsługującym infrastrukturę. W przypadku rozwiązań chmurowych oba argumenty nie mają zastosowania.

Metodologia:
Badanie „Chmura w MŚP 2017. Zaufanie czy ostrożność przedsiębiorców?” zostało przeprowadzone przez instytut badawczy ARC rynek i Opinia na zlecenie Onex Group na próbie 205 przedsiębiorców z sektora MŚP. Wśród respondentów znaleźli się m.in. administratorzy IT, właściciele firm, specjaliści IT. Badanie zostało zrealizowane za pomocą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI w lutym 2017 roku.

źródło: Onex Group

Kan


Oceń ten artykuł w skali od 1 do 5.
Tagi: | cloud | raport Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 0
Komentarze: 0 | Napisz komentarz | Zobacz wszystkie komentarze na forum >>


Napisz komentarz
Nick
  


Pogrubienie    Kursywa    Podkreślenie    Adres email    Cytat    Link    Obrazek    Film Youtube - wklej pełny link   

Wpisz kod z obrazka. Zaloguj się, żeby dodawać komentarze bez ograniczeń.
Wysłać powiadomienie email przy nowych odpowiedziach?




Test Hykker myTab 10 - telefon i internet 3G w jednym, czyli tablet z Biedronki
W opinii ekspertów o tabletach pojawia się całe mnóstwo głosów, że tablety się kończą, rynek kurczy, a hybrydy 2 w 1 i duże smartfony zabierają im klientów. Wszystko to jest prawdą. Sporo użytkowników jednak zostanie przy tabletach – to typowi konsumenci treści internetowej. To, co wyróżnia Hykker myTab 10 na tle konkurencji, to dwa wejścia na kartę SIM. Oznacza to, że możemy wyposażyć go w Internet, a także w funkcję telefonu.
Samsung S5570 Galaxy Mini
703
LG GT540 Swift
440
Samsung Ch@t 335
393
SonyEricsson Xperia neo V
393
Samsung GT-S5620 Monte
362
Samsung GT-C3530
281
Samsung GALAXY Y GT-S5360
279
Samsung Star II (S5260)
247
Więcej telefonów


Ankieta
HMD Global - Twoim zdaniem kontynuuje tradycje marki Nokia?

Tak
Tak, ale tylko trochę
Nie
Nie znam telefonów tej firmy


WynikiAnkiety

Głosów 52

Newsy
Artykuły
Video
Rankingi
Pliki / Download
Redakcja
Archiwum
RSS
Regulamin
Kontakt
Telefony Taryfy
Rozrywka Systemy Rynek Tablety Inne
// dodatkowy kod na dole strony (intext)