REKOMENDUJ | DO ULUBIONYCH | RSS | NEWSLETTER Nick: Hasło: ZAREJESTRUJ  
 
Autor: Kan2013-01-08 14:36 | Rynek | raport | android | symbian
Kan
Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 1

Celem 99proc. wszystkich zagrożeń mobilnych są urządzenia z Androidem

Według opublikowanego niedawno raportu Kaspersky Security Bulletin 2012, celem 99% nowo wykrytych mobilnych szkodliwych programów jest platforma Android, natomiast bardzo niewielka liczba zagrożeń atakuje smartfony z systemem Symbian.

2012 był drugim z kolei rokiem, w którym miał miejsce gwałtowny wzrost ilości szkodliwego oprogramowania dla Androida. Ze skromnej liczby ośmiu nowych unikatowych szkodliwych programów w styczniu 2011 roku średni miesięczny współczynnik wykrywania nowego szkodliwego oprogramowania dla Androida w całym 2011 roku zwiększył się do ponad 800 próbek. W 2012 roku eksperci z Kaspersky Lab identyfikowali każdego miesiąca średnio 6 300 nowych próbek mobilnego szkodliwego oprogramowania. Łącznie w 2012 roku liczba próbek znanych szkodliwych programów dla Androida wzrosła ponad ośmiokrotnie.


Większość szkodliwego oprogramowania dla Androida można podzielić pod względem funkcjonalności na trzy główne grupy. Trojany SMS wysysają środki z kont mobilnych swoich ofiar poprzez wysyłanie bez wiedzy użytkownika wiadomości SMS na numery o podwyższonej opłacie. Drugą kategorią są backdoory, które zapewniają nieautoryzowany dostęp do smartfona, umożliwiając instalowanie innych szkodliwych programów lub kradzież danych osobistych. Celem szkodników z ostatniej kategorii – spyware – są kolekcje prywatnych danych, takich jak książki adresowe oraz hasła (w niektórych przypadkach nawet zdjęcia osobiste).

W pierwszej połowie 2012 roku backdoory, trojany SMS oraz oprogramowanie spyware stanowiły łącznie 51% wszystkich wykrytych szkodliwych programów dla Androida. W rankingu dziesięciu szkodników blokowanych najczęściej przez oprogramowanie Kaspersky Mobile Security oraz Kaspersky tablet Security dominują trojany SMS, natomiast na drugim miejscu znajdują się aplikacje wyświetlające użytkownikom niechciane reklamy. Mniej rozpowszechnione, za to zdecydowanie najbardziej groźne są mobilne trojany bankowe, które często działają we współpracy ze swoimi odpowiednikami z komputerów PC, czego najnowszym przykładem jest Carberp-in-the-Mobile.

Platforma Android pozwala instalować aplikacje z niezaufanych źródeł, a jednym z gwarantowanych sposobów zafundowania sobie infekcji jest właśnie instalowanie oprogramowania z podejrzanych stron internetowych. Kolejnym niebezpiecznym trendem są szkodliwe aplikacje w oficjalnym sklepie Google Play – został on zapoczątkowany w 2011 roku i trwał również w 2012 roku mimo starań firmy Google ukierunkowanych na zmniejszenie aktywności cyberprzestępczej. Jednym z najbardziej niezwykłych przykładów mobilnego szkodliwego oprogramowania w 2012 roku była aplikacja Find and Call, która zdołała wślizgnąć się do Google Play oraz sklepu z aplikacjami firmy Apple.

Najciekawsze interesujące przykłady mobilnego szkodliwego oprogramowania według państwa:

  1. Stany Zjednoczone – FakeRun

  Trojan dla Androida o nazwie FakeRun był najszerzej rozpowszechniony w Stanach Zjednoczonych, ale występował także w innych krajach. Szkodnik ten nie kradnie danych osobistych użytkowników. Należy do ogromnej rodziny fałszywych aplikacji, które nie robią nic poza wyświetlaniem reklam przynoszących zyski oszustom. FakeRun bez problemu przeniknął do Google Play i nakłaniał użytkowników do ocenienia go na pięć gwiazdek oraz publikowania informacji na Facebooku, zanim jeszcze został uruchomiony. Jedyną rzeczą, jaką otrzymali użytkownicy, którzy skusili się na instalację tej aplikacji, były irytujące reklamy.

  2. Rosja – trojany wysyłające SMS-y na numery premium

  Rosyjski Internet mobilny zalewają trojany SMS – szkodliwe programy wysyłające wiadomości na numery o podwyższonej opłacie, których główne działanie polega na kradzieży pieniędzy użytkowników. Na przykład trojan Opfake podszywa się pod skórę interfejsu, podczas gdy w rzeczywistości subskrybuje w imieniu użytkownika kosztowną zawartość premium.

  3. Niemcy – trojan Plangton

  Jednym z najpopularniejszych trojanów mobilnych w Europie jest Trojan.AndroidOS.Plangton.a. Dla niedoświadczonego właściciela smartfona jedynym dowodem istnienia tego szkodnika są pojawiające się od czasu do czasu reklamy oraz dziwne wpisy w sekcji zakładek przeglądarki internetowej Androida. Po infekcji trojan łączy się z serwerem kontroli i modyfikuje ulubione witryny po czym otwiera stronę, która naraża użytkowników na ryzyko stania się ofiarą oszustwa online.

źródło: Kaspersky Lab

Kan


Oceń ten artykuł w skali od 1 do 5.
Tagi: | raport | android | symbian Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 1
Komentarze: 1 | Napisz komentarz | Zobacz wszystkie komentarze na forum >>

PLANETPLANET
Zarejestrowany użytkownik


Posty: 298
Zarejestrowany:
2012-07-12 16:10:47
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2013.01.08 23:01 Odpowiedz
Bla bla bla, kupujcie nasze produkty bo po to robimy takie "badania", bla bla bla.

Napisz komentarz
Nick
  


Pogrubienie    Kursywa    Podkreślenie    Adres email    Cytat    Link    Obrazek    Film Youtube - wklej pełny link   

Wpisz kod z obrazka. Zaloguj się, żeby dodawać komentarze bez ograniczeń.
Wysłać powiadomienie email przy nowych odpowiedziach?
Test Hykker myTab 10 - telefon i internet 3G w jednym, czyli tablet z Biedronki
W opinii ekspertów o tabletach pojawia się całe mnóstwo głosów, że tablety się kończą, rynek kurczy, a hybrydy 2 w 1 i duże smartfony zabierają im klientów. Wszystko to jest prawdą. Sporo użytkowników jednak zostanie przy tabletach – to typowi konsumenci treści internetowej. To, co wyróżnia Hykker myTab 10 na tle konkurencji, to dwa wejścia na kartę SIM. Oznacza to, że możemy wyposażyć go w Internet, a także w funkcję telefonu.
Samsung S5570 Galaxy Mini
703
LG GT540 Swift
440
Samsung Ch@t 335
393
SonyEricsson Xperia neo V
393
Samsung GT-S5620 Monte
362
Samsung GT-C3530
281
Samsung GALAXY Y GT-S5360
279
Samsung Star II (S5260)
247
Więcej telefonów


Ankieta
Co dla Was jest najważniejsze w smartfonie?

Moc obliczeniowa i specyfikacja
System operacyjny
Aparat i multimedia
Jakość wykonania
Czas pracy na baterii
Antena i jakość rozmów
Inne czynniki


WynikiAnkiety

Głosów 6

Newsy
Artykuły
Video
Rankingi
Pliki / Download
Redakcja
Archiwum
RSS
Regulamin
Kontakt
Telefony Taryfy
Rozrywka Systemy Rynek Tablety Inne
// dodatkowy kod na dole strony (intext)