REKOMENDUJ | DO ULUBIONYCH | RSS | NEWSLETTER Nick: Hasło: ZAREJESTRUJ  
 
Autor: Kan2017-11-22 02:19 | Rynek | e-sklep | e-handel | e-commerce | raport | gemius
Kan
Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 0

Black Friday - czyli zakupowy piątek dla e-sklepów

W Black Friday w 2016 roku e-sklepy odwiedził co piąty polski internauta. Na strony internetowe sklepów zajrzało wówczas o 1 mln (29 proc.) więcej użytkowników sieci niż średnio w pozostałe dni miesiąca. Zobacz więcej w najnowszej analizie Gemiusa.

Black Friday w listopadzie 2016 roku wyraźnie podniósł wyniki odwiedzalności e-sklepów w Polsce. Podczas czarnego piątku (25.11) strony WWW sklepów internetowych odwiedziło 5,3 mln osób (20 proc. internautów) (źródło: badanie Gemius/PBI). Zdecydowanie mniej użytkowników sieci, bo 4,7 mln (18 proc.), przyciągnął Cyber Monday (28.11). Jeszcze mniejszym zainteresowaniem e-sklepy cieszyły się w Dniu Darmowej Dostawy (29.11) ─ 4,1 mln odwiedzających (16 proc.), czyli tyle, ile średnio codziennie w listopadzie zeszłego roku.

E-commerce świętuje inaczej

Biorąc pod uwagę popularność serwisów e-commerce ogółem, czyli nie tylko e-sklepów, ale także platform zakupów grupowych, serwisów aukcyjnych czy porównywarek cen i opinii, wyniki odwiedzalności całej branży e-commerce w listopadzie kształtują się nieco inaczej. W tym przypadku dniem, w którym najwięcej użytkowników sieci odwiedziło strony internetowe z branży e-commerce w skali całego miesiąca, był poniedziałek 14 listopada. Tego dnia zasięg zakupowych stron WWW w polskiej sieci wyniósł 30 proc. (ponad 7,5 mln użytkowników sieci). I choć Black Friday oraz Cyber Monday również mogą się pochwalić wysoką liczbą odwiedzających, to dla serwisów e-commerce widoczna jest odwrotna tendencja niż dla e-sklepów. W tym przypadku to jednak Cyber Monday przyciągnął więcej zainteresowanych (7,5 mln użytkowników, 29 proc. internautów) niż Black Friday (7,4 mln, 28 proc.). W Dniu Darmowej Dostawy serwisy e-commerce odwiedziło 6,9 mln użytkowników sieci (26 proc.).

─ Badanie Gemius/PBI potwierdza, że w 2016 roku w czarny piątek ruch w serwisach e-commerce był o około 20-25 proc. większy niż w inne piątki w tym okresie ─ zauważa Emil Pawłowski, ekspert Gemiusa. ─ Widać, że promocje przygotowane na ten dzień mają wpływ na zachowania konsumentów. Nie oznacza to jednak, że czarny piątek jest czymś, co Polacy postrzegają w sposób wyjątkowy. Polscy konsumenci traktują promocje czarnego piątku jak wszystkie inne okazje cenowe w roku. Aby powtórzyć skalę zjawiska zza oceanu, brakuje w Polsce Święta Dziękczynienia. Brak wolnego od handlu dnia na miesiąc przed gwiazdką powoduje, że promocje nie trafiają w rytm zakupowy Polaków. Może dlatego właśnie w tym roku na przykład sklep RTV Euro AGD promuje czarny tydzień, a nie czarny piątek ─ dodaje ekspert.

W listopadzie 2016 roku na strony internetowe z e-handlem ogółem zajrzało 23,1 mln internautów (87,3 proc.). Firma Gemius poddała analizie dane z listopada 2016 roku zebrane wśród polskich internautów w wieku 7 – 75 lat.

źródło: Gemius

Kan


Oceń ten artykuł w skali od 1 do 5.
Tagi: | e-sklep | e-handel | e-commerce | raport | gemius Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 0
Komentarze: 0 | Napisz komentarz | Zobacz wszystkie komentarze na forum >>


Napisz komentarz
Nick
  


Pogrubienie    Kursywa    Podkreślenie    Adres email    Cytat    Link    Obrazek    Film Youtube - wklej pełny link   

Wpisz kod z obrazka. Zaloguj się, żeby dodawać komentarze bez ograniczeń.
Wysłać powiadomienie email przy nowych odpowiedziach?
Test Hykker myTab 10 - telefon i internet 3G w jednym, czyli tablet z Biedronki
W opinii ekspertów o tabletach pojawia się całe mnóstwo głosów, że tablety się kończą, rynek kurczy, a hybrydy 2 w 1 i duże smartfony zabierają im klientów. Wszystko to jest prawdą. Sporo użytkowników jednak zostanie przy tabletach – to typowi konsumenci treści internetowej. To, co wyróżnia Hykker myTab 10 na tle konkurencji, to dwa wejścia na kartę SIM. Oznacza to, że możemy wyposażyć go w Internet, a także w funkcję telefonu.
Samsung S5570 Galaxy Mini
703
LG GT540 Swift
440
Samsung Ch@t 335
393
SonyEricsson Xperia neo V
393
Samsung GT-S5620 Monte
362
Samsung GT-C3530
281
Samsung GALAXY Y GT-S5360
279
Samsung Star II (S5260)
247
Więcej telefonów


Ankieta
Co dla Was jest najważniejsze w smartfonie?

Moc obliczeniowa i specyfikacja
System operacyjny
Aparat i multimedia
Jakość wykonania
Czas pracy na baterii
Antena i jakość rozmów
Inne czynniki


WynikiAnkiety

Głosów 23

Newsy
Artykuły
Video
Rankingi
Pliki / Download
Redakcja
Archiwum
RSS
Regulamin
Kontakt
Telefony Taryfy
Rozrywka Systemy Rynek Tablety Inne
// dodatkowy kod na dole strony (intext)