REKOMENDUJ | DO ULUBIONYCH | RSS | NEWSLETTER Nick: Hasło: ZAREJESTRUJ  
 
Autor: Kan2009-04-21 14:06 | Taryfy | komisja | europejska | t
Kan
 

Bezpieczne telefony komórkowe dla dzieci i młodzieży

W Unii Europejskiej 50 proc. 10-latków, 87 proc. 13-latków i 95 proc. 16-latków ma telefony komórkowe, jednak jak wynika z sondażu, połowa europejskich rodziców martwi się, że korzystając z telefonów dzieci mogą natrafić na obrazy jednoznacznie pokazujące seks lub przemoc (51 proc. rodziców) lub też być zastraszane przez inne dzieci (49 proc.). Komisja Europejska wezwała dziś operatorów sieci komórkowych do wzmożonej pracy nad bezpieczeństwem dzieci podczas korzystania z telefonów komórkowych poprzez zastosowanie wszystkich środków zawartych w dobrowolnym kodeksie postępowania podpisanym przez 26 operatorów sieci komórkowych w 2007 r. Z raportu opublikowanego właśnie przez GSM Association – stowarzyszenie branży telefonii komórkowej – wynika, że krajowe kodeksy samoregulacyjne oparte na porozumieniu ramowym wynegocjowanym przez Komisję istnieją obecnie w 22 państwach członkowskich. 90 proc. z nich jest zgodnych z porozumieniem z 2007 r., zaś 80 proc. operatorów wdrożyło środki mające na celu kontrolę dostępu dzieci do treści przeznaczonych dla dorosłych.

„Nowy raport stowarzyszenia branży telefonii komórkowej stanowi dowód, że operatorzy zaczęli poważnie traktować obowiązek ochrony dzieci korzystających z telefonów komórkowych” – stwierdziła unijna komisarz ds. telekomunikacji Viviane Reding. „Spodziewam się, że kodeksy krajowe zostaną wkrótce podpisane w czterech krajach, w których jeszcze nie istnieją – na Cyprze, w Estonii, Finlandii i Luksemburgu. Oczekuję także znacznej zmiany kodeksu belgijskiego. Ochrona nieletnich nie jest luksusem – jest ona niezbędna, jeżeli chcemy, aby nowe technologie przyjęły się w społeczeństwie europejskim. Operatorzy sieci komórkowych muszą jeszcze bardziej zaangażować się w skuteczniejszą ochronę nieletnich w całej Europie. Powinni także wprowadzić bardziej przejrzystą klasyfikację treści. Dwunastu operatorów oferujących treści dla dorosłych bez żadnej kontroli dostępu musi naprawić tę sytuację. Wrócę do tej kwestii we wrześniu br. aby przekonać się, czy konieczne są dalsze działania.”

Z nowego raportu branży wynika, że 26 operatorów, którzy podpisali europejskie porozumienie na rzecz bezpiecznego korzystania z telefonów komórkowych przez dzieci i młodzież, wynegocjowane przez Komisję w lutym 2007 r. dokonało pewnych postępów. Operatorzy ci obsługują ok. 580 mln klientów, co stanowi 96 proc. wszystkich klientów sieci komórkowych w UE.

Środki mające na celu ochronę dzieci są wdrażane na szczeblu krajowym za pomocą samoregulacyjnych krajowych kodeksów postępowania, uzgodnionych już w 22 państwach członkowskich UE.

Kodeksy te są w 90 proc. zgodne z kodeksem europejskim. Jedynie kodeks belgijski różni się znacząco, zaś na Cyprze, w Estonii, Finlandii i Luksemburgu kodeksy nie zostały jeszcze podpisane. W raporcie przedstawiono postępy, jakich operatorzy sieci komórkowych dokonali w czterech obszarach działań określonych w kodeksie z 2007 r.:

  • 80 proc. operatorów wdrożyło środki mające na celu kontrolę dostępu dzieci do treści przeznaczonych dla dorosłych. Jednakże tylko 41 proc. operatorów oświadczyło, że aktywnie monitoruje i weryfikuje skuteczność systemów kontroli dostępu.
  • Ponad 65 proc. sygnatariuszy opracowuje materiały edukacyjne lub prowadzi kampanie dotyczące bezpiecznego korzystania z telefonów komórkowych. Jednakże 16 proc. sygnatariuszy nie zaplanowało żadnych działań informacyjnych.
  • 80 proc. operatorów klasyfikuje treści komercyjne do co najmniej dwóch kategorii: treści przeznaczone dla dorosłych” i „inne”, niewiele wskazuje jednak na wprowadzenie na szczeblu krajowym konkretnej klasyfikacji, co uzgodniono w 2007 r.
  • Większość operatorów sieci komórkowych ściśle współpracuje z krajowymi organami egzekwowania prawa w celu zgłaszania nielegalnych treści w telefonach komórkowych, ale działania różnią się znacząco w zależności od kraju ze względu na różnice w prawodawstwie krajowym i mechanizmach sprawozdawczości.

Kontekst

W dniu 6 lutego 2007 r. operatorzy sieci komórkowych podpisali europejskie porozumienie na rzecz bezpiecznego korzystania z telefonów komórkowych przez dzieci i młodzież. Porozumienie powstało w odpowiedzi na wiele kwestii, które poruszono podczas przeprowadzonych przez Komisję w 2006 r. konsultacji społecznych dotyczących bezpieczniejszego korzystania z telefonów komórkowych.
(ź)Komisja Europejska

Kan


Oceń ten artykuł w skali od 1 do 5.
Tagi: | komisja | europejska | t Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 0

Test Hykker myTab 10 - telefon i internet 3G w jednym, czyli tablet z Biedronki
W opinii ekspertów o tabletach pojawia się całe mnóstwo głosów, że tablety się kończą, rynek kurczy, a hybrydy 2 w 1 i duże smartfony zabierają im klientów. Wszystko to jest prawdą. Sporo użytkowników jednak zostanie przy tabletach – to typowi konsumenci treści internetowej. To, co wyróżnia Hykker myTab 10 na tle konkurencji, to dwa wejścia na kartę SIM. Oznacza to, że możemy wyposażyć go w Internet, a także w funkcję telefonu.
Samsung S5570 Galaxy Mini
703
LG GT540 Swift
440
Samsung Ch@t 335
393
SonyEricsson Xperia neo V
393
Samsung GT-S5620 Monte
362
Samsung GT-C3530
281
Samsung GALAXY Y GT-S5360
279
Samsung Star II (S5260)
247
Więcej telefonów


Ankieta
Co dla Was jest najważniejsze w smartfonie?

Moc obliczeniowa i specyfikacja
System operacyjny
Aparat i multimedia
Jakość wykonania
Czas pracy na baterii
Antena i jakość rozmów
Inne czynniki


WynikiAnkiety

Głosów 26

Newsy
Artykuły
Video
Rankingi
Pliki / Download
Redakcja
Archiwum
RSS
Regulamin
Kontakt
Telefony Taryfy
Rozrywka Systemy Rynek Tablety Inne
// dodatkowy kod na dole strony (intext)