REKOMENDUJ | DO ULUBIONYCH | RSS | NEWSLETTER Nick: Hasło: ZAREJESTRUJ  
 
Autor: Kan2017-05-19 06:40 | PDA & Navi | ransomware | alert | poradnik
Kan
Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 0

Atak cybernetyczny z wykorzystaniem ransomware WannaCry

Ponad 300 tysięcy zainfekowanych komputerów w 150 krajach – atak cybernetyczny z wykorzystaniem ransomware WannaCry

W ostatnich dniach ponad 150 krajów stało się areną ataków ransomware z wykorzystaniem wirusa WannaCry. Zainfekowanych zostało ponad 300 tysięcy komputerów, ucierpiało wiele organizacji z różnych sektorów rynkowych oraz szereg instytucji publicznych, w tym placówki służby zdrowia.

Co się stało?

Antybohaterem jest względnie nowy, złośliwy program o nazwie WanaCrypt0r. Wariant WanaCrypt0ra, nazywany WeCry, początkowo odkryto w lutym tego roku. WanaCrypt0r jest tak skuteczny, ponieważ stanowi część pakietu o nazwie ETERNALBLUE, wykorzystującego znaną lukę w zabezpieczeniach systemu Windows, którą załatano w marcu w ramach usługi Windows Update. Była to luka w zabezpieczeniach protokołu SMB (MS17-010), która umożliwiała złośliwemu kodowi przenoszenie się z systemu do systemu. Starsze, niewspierane już wersje Windows nie otrzymały łaty, a wielu wspieranych systemów po prostu nie zaktualizowano. Opóźnienia spowodowane testami kompatybilności i ograniczonymi zasobami często sprawiają, że systemy pozostają niezałatane i podatne na zagrożenia.

Exploit jest dostarczany jako załącznik do wiadomości e-mail. Po uruchomieniu robak rozprzestrzenia ransomware za pośrednictwem sesji RDP i wspomnianej wyżej luki w zabezpieczeniach SMB. Robak próbuje dostarczyć złośliwe oprogramowanie jak najszybciej do jak największej liczby systemów. Ransomware szyfruje pliki i wyświetla żądanie okupu. Szczegółową analizę kodu i wykonywalnego pliku wirusa można znaleźć w tym wątku w witrynie MalwareBytes.

Napastnicy żądają nawet 600 dolarów w bitcoinach za odszyfrowanie plików

Exploit ETERNALBLUE został upubliczniony wskutek wycieku danych z systemów Shadow Brokers w kwietniu 2017 r. Wyciekły wówczas narzędzia i exploity, które grupa Shadow Brokers rzekomo wykradła z NSA.

Co dalej?

Jonathan Tanner, inżynier oprogramowania w firmie Barracuda Networks, który prowadzi blog poświęcony bezpieczeństwu, radzi, jak zabezpieczyć się przed atakami. Co warto zatem zrobić, aby ustrzec się przed WannaCry?

  • Regularnie aktualizować oprogramowanie, zwłaszcza te technologie, które mają długą historię luk w zabezpieczeniach. Utrzymywać aktywne subskrypcje rozwiązań antywirusowych.
  • Systemy, które nie są już wspierane, należy jak najszybciej wymienić na nowe. Systemy bez przedłużonego wsparcia powinny zostać natychmiast usunięte z sieci, nawet jeśli nie można od razu ich zastąpić.
  • Nie sposób przecenić znaczenia czujności, jeśli chodzi o pocztę elektroniczną i załączniki do wiadomości e-mail. E-mail to podstawowa metoda infekcji w niemal każdym ataku. W tym przypadku jedna osoba, która otworzyła złośliwy załącznik, mogła doprowadzić do zainfekowania wszystkich innych podatnych urządzeń w sieci.
  • Wyłączyć nieużywane i niepotrzebne usługi w swoich systemach. Każda taka usługa stanowi potencjalne zagrożenie.
  • Korzystać z zaawansowanej bramy pocztowej, która będzie chronić przed takimi atakami.
  • Regularnie tworzyć kopie zapasowe wszystkich swoich danych.

Wielowarstwowe rozwiązanie zabezpieczające i strategia ochrony danych to kluczowe elementy bezpieczeństwa cyfrowego, ale dla personelu firm i instytucji równie ważne jest uświadamianie innych osobom w swoich organizacjach ryzyka związanego z cyberatakami. Zrozumienie zagrożeń, wsparte szkoleniami i inicjatywami uświadamiającymi, pomoże użytkownikom chronić się samodzielnie.

źródło: Barracuda Networks

Kan


Oceń ten artykuł w skali od 1 do 5.
Tagi: | ransomware | alert | poradnik Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 0
Komentarze: 0 | Napisz komentarz | Zobacz wszystkie komentarze na forum >>


Napisz komentarz
Nick
  


Pogrubienie    Kursywa    Podkreślenie    Adres email    Cytat    Link    Obrazek    Film Youtube - wklej pełny link   

Wpisz kod z obrazka. Zaloguj się, żeby dodawać komentarze bez ograniczeń.
Wysłać powiadomienie email przy nowych odpowiedziach?


Ankieta
Czy w Polsce mamy roaming w UE według zasady RLAH (jak w kraju)?

Tak
Nie
Inne
A o co chodzi


WynikiAnkiety

Głosów 795

Newsy
Artykuły
Video
Rankingi
Pliki / Download
Redakcja
Archiwum
RSS
Regulamin
Kontakt
Telefony Taryfy
Rozrywka Systemy Rynek Tablety Inne
// dodatkowy kod na dole strony (intext)