REKOMENDUJ | DO ULUBIONYCH | RSS | NEWSLETTER Nick: Hasło: ZAREJESTRUJ  
 
Autor: Kan2017-03-28 07:01 | KnowHow | apple | software | ios
Kan
Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 3

Apple iOS 10.3 już do pobrania - lista zmian

W ostatnich dniach wyszła nowa wersja systemu iOS w wersji 10.3. Tym razem zespół Apple zajmujący się systemem wprowadził nowe opcje dla AirPod’ów oraz większe możliwości dla funkcji CarPlay. Aktualizacja zawiera też całkiem dużą zmianę dla wszystkich urządzeń koncernu z Cupertino.

Nowy system plików dla urządzeń z systemem iOS

Aktualizacja do wersji 10.3 pozwoli na przeniesienie całego systemu na nowy system plików, jakim jest Apple File System (APFS). System ten został już zapowiedziany rok temu podczas WWDC i został zaprojektowany specjalnie dla urządzeń iPhone, iPad, Apple Watch, Mac oraz Apple TV. Do tej pory standardowym systemem plików dla urządzeń z iOS był system hierarchiczny (HFS). Był on zaprojektowany dla Maców posiadających dyskietki czy twarde dyski, tak więc już niekoniecznie tak dobry dla współczesnych urządzeń. Nawet jeśli system ten doczekał się swojego następcy HFS+, okazuje się, że nie starczy on dla najnowszych modeli oraz ich ilości pamięci. Dlatego, nowy system plików APFS został zaprojektowany specjalnie dla nowych urządzeń posiadających pamięć flash czy SSD. System plików zaprojektowany jest także wraz z szyfrowaniem, co dla Apple jest teraz priorytetem. Obsługuje on takie funkcje, takie jak migawki, dzięki którym przywracanie plików na komputerze Mac czy nawet na urządzeniach z iOS może stać się łatwiejsze w przyszłości.

System plików APFS zaprojektowany dla nowych urządzeń Apple

Ponieważ APFS ma mieć małą latencję dysku, powinno to poprawić szybkość odczytu i zapisu na urządzeniach z iOS lub Mac. Firma Apple udowodniła to w tamtym roku podczas WWDC. Przy użyciu komputera Mac, pokazali oni jak APFS oszczędza czas podczas prostego kopiowania plików w porównaniu z HFS+. Większość użytkowników urządzeń iPhone i iPad nie zauważy zbytniej różnicy po aktualizacji do najnowszej wersji iOS 10.3. Wiadomo jednak, że część osób może spodziewać się zwiększonej ilości dostępnej pamięci masowej urządzenia. Testerzy wersji beta iOS 10.3 zgłosili, że po aktualizacji dużym prawdopodobieństwem jest to, że nasze urządzenia pozwoli nam na przechowanie większej ilości danych niż w przypadku HFS+, głównie ze względu na sposób, w jaki APFS oblicza i zarządza dostępnym miejscem.


Mało prawdopodobne jest, że w tej aktualizacji zobaczymy co innego niż niewielki wzrost pamięci masowej. Korzyści, jakie wprowadza nam nowy system plików, dla zwykłego użytkownika są wręcz niezauważalne, dlatego wysuwa się jedno pytanie. Jaki był cel tej aktualizacji? Na to pytanie odpowiedzą nam ostatnie działania Apple oraz ich jasny cel dla systemu iOS. Pierwszy krok, jakim jest wgranie nowego systemu plików APFS, pozwoli tak naprawdę na położenie pewnych fundamentów dla firmy Apple. Dzięki temu umożliwione będzie przepięcie się na 64-bitowe aplikacje iOS, co wiele osób uważa, że ​​stanie się z to wraz z wersją iOS 11. Jakby nie patrzeć, Apple podejmuje się dużego zadania. W najbliższym czasie będzie musiał on dokładnie i bezgłośnie zaktualizować miliony urządzeń z systemem iOS oraz wgrać nowy systemów plików urządzeń APFS. Tak więc, jakby nie patrzeć. Pełny proces aktualizacji urządzeń Apple zajmie trochę więcej czasu niż zwykle.

Nowy system plików APFS będzie dość sporą poprawą w stosunku do istniejącego już HFS+. Wniesie on ulepszone funkcje takie jak optymalizacja przechowywanych danych, silne szyfrowanie, lepsze czasy dostępów osiągających nawet mniej niż nanosekunda oraz wiele innych ulepszeń oszczędzających pamięć. Apple idąc za aktualizacją, będzie chciał udostępnić i używać tego systemu na wszystkich urządzeniach z systemem iOS. Oczywiście Apple w przyszłości będzie chciał udostępnić nowy system plików dla także dla systemów macOS, tvOS, a nawet dla watchOS. Niestety te dwa systemy plików nie są ze sobą kompatybilne. Po uaktualnieniu systemu plików nie będzie także możliwości na konwersję z powrotem na HFS+ bez usuwania wszystkich danych i formatowania pamięci masowej. Oznacza to, że po zainstalowaniu iOS 10.3 każdy plik przechowywany na urządzeniu zostanie przekonwertowany ze starego formatu na nowy. I chociaż możemy się spodziewać, że firma Apple dołoży wszelkich starań, aby proces konwersji był możliwie gładki i bezbolesny, jak każda aktualizacja systemu plików zawsze otwiera możliwość, że coś może się nie powiedzieć. A jeśli coś się nie powiedzie, jeśli proces aktualizacji rozpoczął już konwersję plików, to utrata danych jest stanie się już faktem dokonanym. Dlatego tak bardzo jako użytkownicy urządzeń, będziemy potrzebować kopii zapasowej.

Device Total capacity (iOS 10.2.1) Total capacity (iOS 10.3) Available (iOS 10.2.1) Available (iOS 10.3)
iPhone 5S, 64GB 59.26GB 60.46GB 57.93GB 58.89GB
iPhone 6 Plus, 16GB 11.87GB 12.18GB 10.91GB 11.25GB
9.7" iPad Pro, 256GB 248.84GB 252.50GB 247.14GB 250.68GB

Pełna lista zmian: Tutaj. Jak dokonać backupu systemu iOS

Aby tego dokonać, musimy otworzyć opcje Ustawienia -> iCloud -> Backup, a następnie włączyć iCloud Backup. Po zarejestrowaniu się w programie iCloud, automatycznie otrzymamy 5 GB wolnego miejsca. Jednak jak się okazuje, z biegiem czasu oczekiwania użytkownika oraz szukanie dodatkowego miejsca dla swoich danych cały czas rośnie. Już nie jeden raz doświadczyłem i ja tego problemu. A zdarza się on nader często na wycieczkach, gdzie robię mnóstwo zdjęć telefonem. Dlatego też Apple w łatwy sposób udostępni nam więcej przestrzeni dyskowej w swojej chmurze za drobną dopłatą. W sklepie o opłacie miesięcznej będziemy mogli kupić rozszerzenie naszego dysku w chmurze. Dostępne będą podane pojemności: 50 GB, 200 GB, 1 TB lub 2 TB. Cena, jaką zapłacimy za jeden miesiąc usługi, wyniesie nas już od 0,99 dolara miesięcznie.

źródło: SpeedTest.pl

Kan


Oceń ten artykuł w skali od 1 do 5.
Aktualna ocena: 5 (głosy: 1)
Tagi: | apple | software | ios Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 3
Komentarze: 3 | Napisz komentarz | Zobacz wszystkie komentarze na forum >>

AnonimUser1
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2017.03.30 15:27 Odpowiedz
Po aktualizacji mojego iPhone 5s do wersji iOS 10.3 wysypała się kalibracja ekranu. Objawy: po odblokowaniu urządzenia ekran nie reaguje w całości lub części na podawane komendy, względnie reaguje błędnie - np. przewija się częściowo. By móc korzystać z urządzenia musze je ponownie zablokowac i odblokować :-( Czy Apple ma w zwyczaju wypuszczanie jakiś łatek do oprogramowania czy czeka mnie wizyta w serwisie ?
OrzyOrzy
Zarejestrowany użytkownik


Posty: 5
Zarejestrowany:
2017-03-30 12:17:51
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2017.03.30 13:11 Odpowiedz
na piątce też działa bez problemu
Anonimbrum
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2017.03.28 08:46 Odpowiedz
Na Iphone 5s działa bez zacięć a obawiałem się... i te nowe tapety... info o spowolniajacych programach...

Napisz komentarz
Nick
  


Pogrubienie    Kursywa    Podkreślenie    Adres email    Cytat    Link    Obrazek    Film Youtube - wklej pełny link   

Wpisz kod z obrazka. Zaloguj się, żeby dodawać komentarze bez ograniczeń.
Wysłać powiadomienie email przy nowych odpowiedziach?
Test NavRoad UNI - UNIwersalny asystent kierowcy pod choinkę
Gdyby pomyśleć o najlepszych prezentach dla kierowcy, koniecznie należałoby wymienić uniwersalnego asystenta kierowcy. Nawigacja, rejestrator, antyradar i kamera cofania bez kabli? Brzmi ciekawie. A co, jeśli dodamy, że to wszystko znajdziemy w jednym urządzeniu? - to idealny wybór dla kierowców. NavRoad UNI, bo o nim właśnie mowa, to pierwszy w Polsce asystent kierowcy.
Samsung S5570 Galaxy Mini
703
LG GT540 Swift
440
Samsung Ch@t 335
393
SonyEricsson Xperia neo V
393
Samsung GT-S5620 Monte
362
Samsung GT-C3530
281
Samsung GALAXY Y GT-S5360
279
Samsung Star II (S5260)
247
Więcej telefonów


Ankieta
Co dla Was jest najważniejsze w smartfonie?

Moc obliczeniowa i specyfikacja
System operacyjny
Aparat i multimedia
Jakość wykonania
Czas pracy na baterii
Antena i jakość rozmów
Inne czynniki


WynikiAnkiety

Głosów 190

Newsy
Artykuły
Video
Rankingi
Pliki / Download
Redakcja
Archiwum
RSS
Regulamin
Kontakt
Telefony Taryfy
Rozrywka Systemy Rynek Tablety Inne
// dodatkowy kod na dole strony (intext)