REKOMENDUJ | DO ULUBIONYCH | RSS | NEWSLETTER Nick: Hasło: ZAREJESTRUJ  
 
Autor: Kan2017-05-24 21:00 | Rynek | podatek | rtv
Kan
Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 12

Abonament po nowemu - nikt nie uniknie płacenia

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o opłatach abonamentowych oraz ustawy o radiofonii i telewizji, przedłożony przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

Aby poprawić pobór abonamentu zaproponowano włączenie dostawców usług płatnej telewizji do procesów rejestracji odbiorników oraz identyfikacji podmiotów, które muszą płacić abonament.

Dostawcy tych usług będą mogli odbierać od swoich klientów zgłoszenia rejestracyjne odbiorników oraz przekazywać je operatorowi wyznaczonemu pobierającemu opłaty abonamentowe, czyli Poczcie Polskiej. Dostawcy tych usług będą także musieli przekazywać Poczcie Polskiej informacje o wszystkich zawieranych umowach. Poczta Polska miałaby przy tym prawo żądania informacji od dostawców usług telewizji płatnej o poszczególnych klientach korzystających z tych usług. Jednocześnie dane osobowe podmiotów, które muszą płacić abonament byłyby odpowiednio zabezpieczone, zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych.

Pomysł PiS na abonament pod ostrzałem krytyki

Zaproponowano także łatwiejszą rejestrację odbiorników przez osoby korzystające z usług płatnej telewizji. Odbiorcy tych usług będą mieli możliwość zarejestrowania odbiornika za pośrednictwem dostawcy usług płatnej telewizji.

Przy zawarciu umowy dostawca usług telewizji płatnej musiałby przekazać klientowi informację o obowiązku zarejestrowania odbiornika oraz uregulowania opłat abonamentowych. Klient byłby też poinformowany, że niektóre jego dane osobowe zostaną przekazane Poczcie Polskiej.

Dostawcy płatnej telewizji przekażą także jednorazowo Poczcie Polskiej informację o dotychczasowych swoich odbiorcach oraz podadzą swoim klientom komunikat, że umowa o dostarczenie płatnej telewizji łączy się z posiadaniem odbiornika telewizyjnego, który podlega obowiązkowej rejestracji. Dostawcy usług telewizji płatnej będą musieli również poinformować swoich klientów w komunikacie, że przekażą ich niektóre dane osobowe Poczcie Polskiej.

Abonament RTV trafił do konsultacji - ma być prościej i skuteczniej

Wszystkie czynności związane z rejestracją odbiorników, poborem opłat, kontrolą abonamentową i weryfikowaniem zwolnień będą nadal realizowane przez Pocztę Polską. Dostawca płatnej telewizji będzie jedynie pośredniczył, o ile tak zdecyduje klient, w procedurze zgłoszenia odbiornika do rejestracji oraz udzielał informacji niezbędnych do identyfikacji podmiotu obowiązanego do wnoszenia opłat abonamentowych.

Brak dokonania rejestracji za pośrednictwem dostawcy usług płatnej telewizji nie będzie wpływał na ważność umowy o dostarczanie tej telewizji, ani na sposób świadczenia usług przez dostawcę. Osoba, która nie zarejestruje odbiornika (w placówce Poczty Polskiej lub za pośrednictwem dostawcy) będzie – tak jak dotychczas – podlegała opłacie za używanie niezarejestrowanego odbiornika w wysokości 30-krotności opłaty abonamentowej.

Projekt przewiduje odpłatność za wszystkie obowiązki nakładane na dostawców telewizji płatnej, które będą tworzyły koszty po ich stronie. Wysokość rekompensaty określi w rozporządzeniu Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

Zdaniem Rządu projekt nowelizacji ustawy przewiduje poprawę poboru opłat abonamentowych dotyczących radia i telewizji.

Obecnie, mimo istniejącego obowiązku płacenia abonamentu od posiadanych odbiorników radiowych i telewizyjnych, jedynie niewielka część gospodarstw domowych i przedsiębiorców (odpowiednio: ok. 13 proc. i ok. 12 proc.) płaci abonament. W efekcie działalność misyjna radiofonii publicznej finansowana jest w ok. 60-80 proc. z abonamentu, zaś koszty misji TVP (w latach 2014-2015) – jedynie w ok. 30 proc.

Nakłady na media publiczne w Polsce są na najniższym poziomie w całej Unii Europejskiej. Polska ma także największy wśród krajów europejskich ubytek w poborze opłat abonamentowych.

Od 1994 r. notowany jest stały spadek liczby zarejestrowanych abonentów RTV: w 1993 r. było ich 10,9 mln, w tym niespełna 1,2 mln zwolnionych z wnoszenia opłat, natomiast w 2015 r. zarejestrowanych abonentów było 6,9 mln, w tym 3,17 mln zwolnionych. W Polsce jest zaś ok. 13,6 mln gospodarstw domowych. Według danych GUS, w ok. 97 proc. z nich znajdują się odbiorniki telewizyjne. Około 66 proc. gospodarstw domowych korzysta z usług dostawców telewizji płatnej, w tym operatorów sieci kablowych, satelitarnych platform cyfrowych, itd.

Zaproponowano, aby nowelizacja ustawy weszła w życie po miesiącu od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Teraz projektem zajmie się Sejm, prawdopodobnie już w przeciągu najbliższych dwóch tygodni.

źródło: CIR

Kan


Oceń ten artykuł w skali od 1 do 5.
Tagi: | podatek | rtv Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 12
Komentarze: 12 | Napisz komentarz | Zobacz wszystkie komentarze na forum >>

AnonimKazik
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2017.05.25 18:25 Odpowiedz
Nie zamierza płacić na PiS sci...rwo !!!
AnonimFfg
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2017.05.25 13:40 Odpowiedz
Dadzą 500+, a tak dowalą podatki i parapodatki, że wyjdą ludzie na 500-
Anonimrew
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2017.05.25 09:17 Odpowiedz
szczęsliwie - jak narazie - nie będzie przymusu oglądania nawet po pobraniu haraczu
wlowlo
Zarejestrowany użytkownik


Posty: 1448
Zarejestrowany:
2008-02-09 16:06:28
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2017.05.25 08:41 Odpowiedz
Mnie natomiast wkurza abolicja. Niech zapłacą za okres jaki podlega egzekucji, ale bez jej kosztów i odsetek chociaż. Czy zawsze ci, którzy są na jakiejś liście mają ponosić koszty za tych, którzy - w tym przypadku - nie zarejestrowali odbiorników łamiąc tym prawo? Niech ktoś kto już w bazie jest nie zapłaci... Upomnienie, koszty upomnienia, odsetki... A potem egzekucja. Prawe i Sprawiedliwe Państwo... Tiaaa...
AnonimBija
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2017.05.26 05:20
Właśnie też się z tym nie zgadzam. To jawna niesprawność. Płaciłam zawsze, bo niestety adres ten sam. A teraz oni kpiąc że mnie darują tym, którzy drwili z tego co robiłam, bo ich zdaniem płacą tylko frajerzy. Dziś się ich wynagradza. To niesprawiedliwość
BlomBlom
Zarejestrowany użytkownik


Posty: 3226
Zarejestrowany:
2010-08-18 12:07:44
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2017.05.24 23:12 Odpowiedz
Bardzo pasuje nazwisko do pana Kursk(i)ego, zatopił TVP brawurowo. Finansowanie (tfu) mediów Rydzyka. Teraz my mamy to spłacać. Może niech Zenek Martyniuk i Kukiz zaśpiewają to może jakoś uzbierają szajsem na ten szajs.
Anonimwlo
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2017.05.24 23:04 Odpowiedz
Wszyscy z pisu przegrają następne wybory. Jeszcze żeby tvp miało poziom . No ma poziom . Poniżej poziomu mułu.
AnonimZbyciu
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2017.05.24 22:33 Odpowiedz
Czyli cesja umowy na babcię...
AnonimDobraZmiana
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2017.05.24 22:07 Odpowiedz
Jeżeli dobrze rozumiem słowo wszyscy - to renciści zwolnieni z abonamentu rtv zapłacą również i rząd z nawiązką skasuje im przyznaną rewaloryzację rent ))
AnonimKinia
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2017.05.24 21:26 Odpowiedz
Teraz to dopiero będzie odpływ do tv naziemnej. Wraca komuna w nowym wydaniu. O 20:00 będzie "słowo na niedziele" i the end. Ludzie sprzedali się za 500+
AnonimMarek
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2017.05.24 21:13 Odpowiedz
Czy dane klientów iPla i telewizja na kartę też będą przekazane poczcie? Te usługi nie wymagają na razie podawania danych osobowych.
AnonimOlo
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2017.05.24 21:09 Odpowiedz
Z jakiej racji mam płacić abonament na rzecz spółki handlowej jaką jest TVP z którą nie podpisywałem żadnej umowy. Za 20-25 zł Cyfrowy Polsat udostępni mi więcej kanałów niż TVP w ramach tego abonamentu. To jest chore!!!! Dlaczego jesteśmy zmuszeni na TVP skoro i tak już dostaje nasze pieniądze (ze skarbu państwa)? Niech uruchomią platformę na wzór NC+ czy Cyfrowego Polsatu i powalczą z ofertą o każdego klienta jak robi to reszta dostawców. Paranoja.

Napisz komentarz
Nick
  


Pogrubienie    Kursywa    Podkreślenie    Adres email    Cytat    Link    Obrazek    Film Youtube - wklej pełny link   

Wpisz kod z obrazka. Zaloguj się, żeby dodawać komentarze bez ograniczeń.
Wysłać powiadomienie email przy nowych odpowiedziach?
Test Hykker myTab 10 - telefon i internet 3G w jednym, czyli tablet z Biedronki
W opinii ekspertów o tabletach pojawia się całe mnóstwo głosów, że tablety się kończą, rynek kurczy, a hybrydy 2 w 1 i duże smartfony zabierają im klientów. Wszystko to jest prawdą. Sporo użytkowników jednak zostanie przy tabletach – to typowi konsumenci treści internetowej. To, co wyróżnia Hykker myTab 10 na tle konkurencji, to dwa wejścia na kartę SIM. Oznacza to, że możemy wyposażyć go w Internet, a także w funkcję telefonu.
Samsung S5570 Galaxy Mini
703
LG GT540 Swift
440
Samsung Ch@t 335
393
SonyEricsson Xperia neo V
393
Samsung GT-S5620 Monte
362
Samsung GT-C3530
281
Samsung GALAXY Y GT-S5360
279
Samsung Star II (S5260)
247
Więcej telefonów


Ankieta
Co dla Was jest najważniejsze w smartfonie?

Moc obliczeniowa i specyfikacja
System operacyjny
Aparat i multimedia
Jakość wykonania
Czas pracy na baterii
Antena i jakość rozmów
Inne czynniki


WynikiAnkiety

Głosów 6

Newsy
Artykuły
Video
Rankingi
Pliki / Download
Redakcja
Archiwum
RSS
Regulamin
Kontakt
Telefony Taryfy
Rozrywka Systemy Rynek Tablety Inne
// dodatkowy kod na dole strony (intext)