REKOMENDUJ | DO ULUBIONYCH | RSS | NEWSLETTER Nick: Hasło: ZAREJESTRUJ  
 
Autor: Kan2017-10-18 12:12 | PDA & Navi | g-data | wi-fi | alert | trojan
Kan
Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 1

A komu i jak zagraża KRACK

W poniedziałek pojawiły się raporty dotyczące szyfrowania sieci WiFi podatnych na ataki. Jak donoszą eksperci, w zabezpieczeniach szyfrowania WPA2 powstała luka, która pozwala na ponowne użycie niektórych kluczy kryptograficznych, zamiast je zablokować. Belgijski zespół badawczy nadał atakowi nazwę „KRACK". Komu i jak zagraża „KRACK”? O tym w poniższym tekście.


Jak działa „KRACK”?

Zagrożone są wszystkie urządzenia łączące się z sieciami WiFi przy użyciu szyfrowania WPA2. Luka pozwala potencjalnemu „napastnikowi” uzyskać dostęp do sieci WiFi, a w najgorszym przypadku manipulować przesyłanymi danymi. Dla przykładu mógłby on zastąpić legalnie ściągane pliki złośliwym oprogramowaniem, co mogłoby skończyć się kradzieżą danych i późniejszym wykorzystaniem ich bez zgody właściciela. Luka nie może zostać wykorzystana do uzyskania hasła do WiFi. Zgodnie z aktualnymi informacjami wszelkie dane wysyłane z poziomu przeglądarki za pośrednictwem połączenia szyfrowanego z SSL, są znacznie mniej podatne na ataki.

Prewencja zapewni pełne bezpieczeństwo

Istnieją dwa sposoby zmniejszenia ryzyka ataku. Pierwszy z nich to oczywiście wyłączenie WiFi na zagrożonych urządzeniach – wtedy żadna z osób trzecich nie będzie mogła wykorzystać luki. Często nie jest to jednak możliwe ani praktyczne. Drugą metodą jest użycie oprogramowania VPN, które zabezpiecza cały ruch danych przy użyciu szyfrowania SSL, a tym samym chroni przed nieautoryzowanym dostępem.

Jak zaznaczają specjaliści, osoba atakująca musi przebywać w fizycznej bliskości sieci docelowej, nie trzeba zatem spodziewać się w najbliższym czasie ataków na sieci WiFi na dużą skalę.

Co dalej…?

Niektórzy producenci zaczęli już pracować nad rozwiązaniem problemu i zapewnienia 100% ochrony użytkownikom sprzętu. Pierwsze wersje iOS firmy Apple mają już ustaloną poprawkę, a inni dostawcy planują wdrożyć ją w najbliższym czasie. W przypadku niektórych wersji Linuksa poprawka istnieje od początku października 2017 roku, więc luka w zabezpieczeniach została skutecznie wyeliminowana.

Co istotne, usunięcie luki nie wymaga zakupu nowego sprzętu - może zostać „załatana” w oprogramowaniu urządzenia i posiada kompatybilność wsteczną. Oznacza to, że urządzenia wyposażone w zaktualizowane oprogramowanie mogą nadal komunikować się z urządzeniami podatnymi na atak. Dostęp do aktualizacji jest prosty: można użyć do tego interfejsu konfiguracyjnego routera lub pobrać ją za pośrednictwem strony producenta. Niektóre urządzenia instalują aktualizacje automatycznie.

Patrząc wstecz

- Wystąpienie kolejnej sytuacji, w której sieci WiFi stają się celem ataków nie dziwi – mówi Robert Dziemianko z G DATA. - Standard 802.11 WiFi często miał luki w zabezpieczeniach, które jednak dość sprawnie naprawiono. Przestarzałe modele szyfrowania, takie jak WEP lub WPA, zostały stopniowo zastępowane bardziej bezpiecznymi – dodaje przedstawiciel G DATA.

Nie jest to zatem pierwszy raport tego typu i na pewno nie ostatni. Jedno jest pewne – warto na bieżąco aktualizować oprogramowanie i korzystać ze sprawdzonego pakietu antywirusowego, gdyż tylko wtedy będzie można mieć pewność, że sprzęt jest odpowiednio zabezpieczony przed złośliwym oprogramowaniem.

źródło: G DATA

Kan


Oceń ten artykuł w skali od 1 do 5.
Aktualna ocena: 5 (głosy: 1)
Tagi: | g-data | wi-fi | alert | trojan Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 1
Komentarze: 1 | Napisz komentarz | Zobacz wszystkie komentarze na forum >>

AnonimZenek
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2017.10.19 08:28 Odpowiedz
Windows 10 od 10 października jest załatany. Dla Androida 6 listopada zostanie wydana łatka dla jednego telefonu Pixela, a 90% telefonów u użytkowników nie zobaczy łatki nigdy. Tak samo z luką pozostanie tysiące routerów takich jak TP-Link, D-Link i inne najtańsze konstrukcje które najczęściej są kupowane. Jak wspierają alternatywne oprogramowanie takie jak DD-WRT, OpenWRT, Tomato, to jest jeszcze nadzieja na załatanie ich.

Napisz komentarz
Nick
  


Pogrubienie    Kursywa    Podkreślenie    Adres email    Cytat    Link    Obrazek    Film Youtube - wklej pełny link   

Wpisz kod z obrazka. Zaloguj się, żeby dodawać komentarze bez ograniczeń.
Wysłać powiadomienie email przy nowych odpowiedziach?


Ankieta
mObywatel - z jakim prawdopodobieństwem zainstalujecie aplikację

100 %
75 %
50 %
25 %
0 %
A co to jest?


WynikiAnkiety

Głosów 213

Newsy
Artykuły
Video
Rankingi
Pliki / Download
Redakcja
Archiwum
RSS
Regulamin
Kontakt
Telefony Taryfy
Rozrywka Systemy Rynek Tablety Inne
// dodatkowy kod na dole strony (intext)