REKOMENDUJ | DO ULUBIONYCH | RSS | NEWSLETTER Nick: Hasło: ZAREJESTRUJ  
 
Autor: Kan2017-07-15 06:39 | Taryfy | rynek | telefon | smartfon
Kan
Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 0

Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego - bez komórki 24h

15 lipca jest nieformalnym Światowym Dniem Bez Telefonu Komórkowego. Idea wyłączenia komórki została zainicjowana przez internautów. Przy pomocy „łańcuszka szczęścia” wzywali do rozstanie z telefonem na 24 godziny.


Współczesny człowiek nie rozstaje się z telefonem komórkowym i to bez względu na wiek. To naturalne mieć go przy sobie. W Polsce co najmniej 97 proc. ludzi posiada przynajmniej jeden telefon. Na świecie z tej formy łączności korzysta ponad siedem miliardów osób. Dzieci w Europie zaczynają korzystać z własnego smartfona już w wieku 9 lat – tak przynajmniej wynika z badań przeprowadzonych przez firmę ESET. Łatwy dostęp do własnego urządzenia powoduje, że dziecko korzysta z aplikacji, gier i surfuje w sieci coraz wcześniej i coraz dłużej. Chęć przebywania w nieustającym kontakcie ze znajomymi czy regularne sprawdzanie powiadomień na serwisach społecznościowych mogą być objawami nomofobii.

Nomofobia (skrót od no mobile phobia) to lęk przed brakiem smartfona, a co za tym idzie – kontaktu ze znajomymi czy możliwością skorzystania z telefonu. Cierpiący na nomofobię stawiają możliwość korzystania z urządzenia na pierwszym miejscu nawet przed możliwością zjedzenia posiłku czy spotkania ze znajomym.

Obchodzony 15 lipca Światowy dzień bez telefonu komórkowego to święto wyjątkowo trudne dla wszystkich bezgranicznie zapatrzonych w swoje smartfony. Ze scrollowaniem facebookowych aktualności, messengerową wymianą zdań czy snapowaniem nie można przecież zwlekać. Najważniejsze jest to co dzieje się w naszych telefonach. Ponad połowa Polaków (60%) deklaruje, że korzysta z telefonu często (przynajmniej raz na godzinę) lub bardzo często (nawet co kilka, kilkanaście minut). Tylko co czwarty ankietowany uważa, że rzadko (najwyżej kilka razy dziennie) korzysta z telefonu, a zaledwie 13% bierze do ręki telefon raz lub dwa razy dziennie. Nie jest natomiast łatwo zupełnie się wyłączyć. Aż 32% Polaków nie jest w stanie odłożyć telefonu komórkowego na 24 godziny. Ankietowani nie wyobrażają sobie takiego kroku głównie z uwagi na utratę kontaktu z bliskimi (47% odpowiedzi) oraz z troski o tych, którzy mogliby się martwić, nie mogąc połączyć się z właścicielem telefonu (27%).

Ciekawe jak będą się przedstawiać podobne deklaracje w kolejnych pokoleniach? Już teraz młodzi ludzie nie potrafią żyć bez telefonu, co pokazuje wiele badań przeprowadzonych w Polsce i na świecie. Dokładnie teraz i ani minuty później. A może warto to rozważyć? Zaplanować jeden dzień na przykład 15 lipca!

To święto wymyślili internauci, a uzyskało ono rozgłos w dość nietypowy sposób. Wieść o nim, rozniosła się wśród internautów na całym świecie, za pomocą tzw. "łańcuszka szczęścia". Rozesłano postulat, by na 24 godziny po prostu wyłączyć telefon. 15 lipca, postarajmy się przypomnieć sobie jak to było, kiedy żadne z nas nie posiadało przy sobie smartfona. Nauczmy dzieci umieć obchodzić się, choć przez krótką chwilę bez komórki. To dobra okazja, by pomyśleć o zmianie myślenia i chwilowym odłączeniu.

Dziś warto wyłączyć aparat lub chociaż ściszyć jego dzwonek, aby nieco odpocząć od tego bardzo absorbującego urządzenia. Może warto sprawdzić, czy też jesteś już złapany w sieć? Przyłącz się do obchodów Światowego Dnia Bez Telefonu Komórkowego.

Kan


Oceń ten artykuł w skali od 1 do 5.
Tagi: | rynek | telefon | smartfon Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 0
Komentarze: 0 | Napisz komentarz | Zobacz wszystkie komentarze na forum >>


Napisz komentarz
Nick
  


Pogrubienie    Kursywa    Podkreślenie    Adres email    Cytat    Link    Obrazek    Film Youtube - wklej pełny link   

Wpisz kod z obrazka. Zaloguj się, żeby dodawać komentarze bez ograniczeń.
Wysłać powiadomienie email przy nowych odpowiedziach?


Ankieta
mObywatel - z jakim prawdopodobieństwem zainstalujecie aplikację

100 %
75 %
50 %
25 %
0 %
A co to jest?


WynikiAnkiety

Głosów 246

Newsy
Artykuły
Video
Rankingi
Pliki / Download
Redakcja
Archiwum
RSS
Regulamin
Kontakt
Telefony Taryfy
Rozrywka Systemy Rynek Tablety Inne
// dodatkowy kod na dole strony (intext)