REKOMENDUJ | DO ULUBIONYCH | RSS | NEWSLETTER Nick: Hasło: ZAREJESTRUJ  
 
Autor: Kan2016-12-15 12:51 | PDA & Navi | komentarz | rynek | internet | backup
Kan
Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 1

3 internetowe sytuacje, do których by nie doszło, gdyby...

Był piękny, słoneczny dzień. Jadąc do pracy usłyszałem wiadomość radiową. Mówiono o nowatorskiej metodzie, wykorzystującej filmy rysunkowe do komunikowania kilkuletnim dzieciom trudnych zagadnień związanych z krwiodawstwem oraz przeszczepami narządów. Wtedy do głowy mi nie przyszło, że tak interesującą akcję zbojkotują… serwery!


Po dotarciu do firmy okazało się, że biuro obsługi klienta odnotowuje całą masę zgłoszeń na temat niedziałającego serwera. Praktycznie cały poranek był tą awarią zdominowany. Szybko wyszło na jaw, że chodzi o stronę www z filmem rysunkowym, o którym była mowa w społecznej akcji. Zlokalizowana na zwykłym, współdzielonym serwerze, zwyczajnie nie wytrzymała obciążenia, związanego z masowym pobieraniem wideo przez użytkowników, zachęconych informacjami w mediach!

1. Strona, która nagle przestała działać?

To oczywiste, że posiadając stronę www, komercyjnego bloga czy vbloga zakłada się ich szybkie i ciągłe działanie, dające możliwość sprawnej komunikacji z odbiorcami, niezależnie od tego, czy jest ich tysiąc, czy dziesiątki tysięcy dziennie. Tym bardziej trzeba więc mieć świadomość, że to właśnie od liczby odwiedzających internautów zależy rodzaj rozwiązania hostingowego, które powinien wybrać właściciel witryny.

Kto i kiedy się o tym przekona? Każdy przedsiębiorca z małej i średniej firmy czy bloger i vbloger, których witryna oparta na hostingu współdzielonym, pod naporem zwiększającego się ruchu użytkowników, znacząco zwolni podczas ładowania lub zwyczajnie stanie się niedostępna, odstraszając w ten sposób grono stałych lub potencjalnych klientów czy czytelników.

Należy pamiętać, że zwykły, współdzielony hosting na swoje ograniczenia, konieczne dla zapewnienia stabilności usług wszystkim klientom. Jeśli więc strona www potrzebuje ponadprzeciętnej wydajności, ale jej właściciel nie chce ponosić kosztów całego serwera dedykowanego – warto by rozważył serwer typu VPS, z przydzielonymi zasobami pamięci RAM czy mocy procesora.

2. Sklep internetowy, który zniechęcił do zakupu?

Wszyscy lubią, kiedy aplikacje działają sprawnie, szczególnie że szybkość funkcjonowania strony www często decyduje o monetyzacji. Tymczasem VPS to usługa hostingowa, w ramach której otrzymuje się gwarancję określnych parametrów serwera. Użytkownik zna moc obliczeniową procesora, zaalokowaną ilość pamięci RAM oraz wielkość przestrzeni dyskowej. Między innymi z tego powodu prywatny serwer wirtualny stanowi dobre rozwiązanie dla sklepu internetowego, który ma rozległą bazę danych lub jest często odwiedzany. Jeśli uwzględni się fakt, że dodatkowym obciążeniem jego bazy może być synchronizacja z system magazynowo-księgowym – staje się jasne, że potrzeba tu dobrej i – co ważne – skalowalnej wydajności.

Kto i kiedy się o tym przekona? Każdy właściciel sklepu online, inwestujący w działania generujące duży ruch (np. intensywne kampanie reklamowe w internecie), albo potrzebujący znacznej wydajności, który chce uniknąć skutków przeciążenia serwera współdzielonego. To przede wszystkim długi czas ładowania strony e-sklepu i jego podstron, który może zniechęcić internautę do podjęcia konwersji, nawet jeżeli za zakupy miałby zapłacić mniej niż w konkurencyjnym e-sklepie.

Warto pamiętać, że parametry serwera VPS zazwyczaj można szybko zmieniać. Czyli jeśli sklep się rozwija, albo jego właściciel planuje większą kampanię - wystarczy skontaktować się z firmą hostingową i omówić możliwość zmiany parametrów. Nie ma natomiast konieczności migrowania danych do nowego środowiska, bo – obrazowo mówiąc – całe środowisko może być „rozszerzone” do aktualnych potrzeb.

3. Specjalistyczne aplikacje… ale nie tutaj?

Jeśli potrzeba rozwoju e-biznesu wymusza konieczność zainstalowania nieco bardziej zaawansowanego oprogramowania – to zwykły hosting współdzielony także nie wystarczy. Dopiero serwer VPS pozwoli na implementację dowolnego, zgodnego z systemem operacyjnym, oprogramowania. W grę wchodzą zatem (nomen-omen) serwery gier, ale także specjalistyczne narzędzia dla developerów aplikacji.

Dla przykładu można wskazać na Team Speak – serwer głosowy, umożliwiający rozmowy w szerszym i węższym gronie. Cieszy się on popularnością zarówno w rozrywce, jak i w biznesie. W wypadku firm pozwala bowiem na bardzo wygodne i intuicyjne prowadzenie rozmów z użytkownikami w innych lokalizacjach tak, jakby pracowali w pokoju obok, co radykalnie poprawia efektywność pracy organizacji rozproszonych geograficznie.

Kto i kiedy się o tym przekona? Każdy, kto myśląc, że skoro wynajmuje w firmie hostingowej miejsce na serwerze, będzie chciał zainstalować zaawansowane oprogramowanie, znacznie wykraczające poza działanie aplikacji webowej czy poczty elektronicznej.

Serwery VPS to najczęściej rozwiązania wymagające wysokiej wiedzy fachowej, związanej z administrowaniem serwerami. Dlatego jeśli takowej się nie posiada - ale jednocześnie potrzebuje się skalowalności parametrów lub elastycznego środowiska aplikacyjnego – można skorzystać z usług serwerów VPS zarządzanych. Taki VPS zazwyczaj ma już zainstalowany gotowy panel administracyjny, ale opiekę nad nim sprawuje operator hostingu. - Mimo że serwery VPS były dotąd atrakcyjne przede wszystkim dla developerów i bardziej wymagających klientów e-biznesowych, to dzięki usługom VPS zarządzanych stają się dostępne dla coraz szerszej rzeszy użytkowników. Bariery korzystania z własnego serwera VPS stają się tym samym coraz niższe – podsumowuje Jakub Dwernicki, prezes Hekko.pl.

Autor: Artur Pajkert, ekspert Hekko.pl


Oceń ten artykuł w skali od 1 do 5.
Aktualna ocena: 1 (głosy: 1)
Tagi: | komentarz | rynek | internet | backup Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 1
Komentarze: 1 | Napisz komentarz | Zobacz wszystkie komentarze na forum >>

Anonimkama
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2016.12.15 14:47 Odpowiedz
Nie masz siana , zadzwoń do bociana. Tym razem bocianem dla telix.pl jest hekko.pl. Bo chyba każdy widzi ze to sponsorowany wpis.

Napisz komentarz
Nick
  


Pogrubienie    Kursywa    Podkreślenie    Adres email    Cytat    Link    Obrazek    Film Youtube - wklej pełny link   

Wpisz kod z obrazka. Zaloguj się, żeby dodawać komentarze bez ograniczeń.
Wysłać powiadomienie email przy nowych odpowiedziach?
Test Hykker myTab 10 - telefon i internet 3G w jednym, czyli tablet z Biedronki
W opinii ekspertów o tabletach pojawia się całe mnóstwo głosów, że tablety się kończą, rynek kurczy, a hybrydy 2 w 1 i duże smartfony zabierają im klientów. Wszystko to jest prawdą. Sporo użytkowników jednak zostanie przy tabletach – to typowi konsumenci treści internetowej. To, co wyróżnia Hykker myTab 10 na tle konkurencji, to dwa wejścia na kartę SIM. Oznacza to, że możemy wyposażyć go w Internet, a także w funkcję telefonu.
Samsung S5570 Galaxy Mini
703
LG GT540 Swift
440
Samsung Ch@t 335
393
SonyEricsson Xperia neo V
393
Samsung GT-S5620 Monte
362
Samsung GT-C3530
281
Samsung GALAXY Y GT-S5360
279
Samsung Star II (S5260)
247
Więcej telefonów


Ankieta
HMD Global - Twoim zdaniem kontynuuje tradycje marki Nokia?

Tak
Tak, ale tylko trochę
Nie
Nie znam telefonów tej firmy


WynikiAnkiety

Głosów 47

Newsy
Artykuły
Video
Rankingi
Pliki / Download
Redakcja
Archiwum
RSS
Regulamin
Kontakt
Telefony Taryfy
Rozrywka Systemy Rynek Tablety Inne
// dodatkowy kod na dole strony (intext)