REKOMENDUJ | DO ULUBIONYCH | RSS | NEWSLETTER Nick: Hasło: ZAREJESTRUJ  
 
Autor: Kan2017-06-13 14:16 | Rynek | mc | ose | internet
Kan
Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 1

100 Mega na 100-lecie - zielone światło dla OSE

Jest zielone światło dla budowy Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej - „100 Mega na 100-lecie”. Rada Ministrów przyjęła uchwałę w tej sprawie. Dzięki niej wszystkie szkoły w Polsce mają być połączone siecią szybkich łączy internetowych. Dziś tylko 10 procent szkół i placówek oświatowych w Polsce ma dostęp do internetu o takich parametrach, które umożliwiają wykorzystywanie go do nauki i prowadzenia lekcji.


Edukacja w wielu placówkach nadal odbywa się bez użycia nowoczesnych technologii, a jedna czwarta uczniów nawet na lekcjach informatyki nie korzysta z internetu. Bez szybkiego internetu nie jest bowiem możliwe m.in. jednoczesne korzystanie z sieci na kilkunastu stanowiskach, płynne wyświetlanie treści multimedialnych czy streaming zajęć. Ogólnopolska Sieć Edukacyjna ma to zmienić. Od roku podległy Ministerstwu Cyfryzacji NASK prowadzi już pilotaż programu. Skorzystało z niego 36 szkół, które otrzymały dostęp do internetu o szybkości minimum 100/100 Mb/s, wsparcie techniczne i ochronę antywirusową. Celem pilotażu jest dokładne zbadanie w jaki sposób szkoły korzystają z internetu, na jakie trudności napotykają i jakie mają oczekiwania względem OSE. To pozwoli zaprojektować optymalną formułę całej sieci.

Jak dotąd nie było w Polsce żadnego kompleksowego planu podłączenia szkół do szerokopasmowej sieci. Na 30,5 tys. szkół i placówek oświatowych funkcjonujących w Polsce niewiele ponad 3 tys. posiada dostęp do internetu o przepustowości co najmniej 100 Mb/s. Dodatkowo szkoły uzyskiwały dostęp do sieci w sposób nieskoordynowany i nierównomierny. To, jaką sieć miała szkoła zależało w dużej mierze od stanu finansów gminy oraz faktu, czy jest ona w zasięgu szybkiej sieci. OSE ma więc na celu przede wszystkim wyrównywanie edukacyjnych szans dzieci poprzez udostepnienie im nie tylko szerokopasmowego internetu, ale także cyfrowych zasobów edukacyjnych.

Docelowo, w ramach OSE do szybkiego internetu mają zostać przyłączone wszystkie szkoły w Polsce. Temu służy m.in. zakończony 19 maja br. nabór na dofinansowania z funduszy unijnych w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. W ramach konkursu, spośród 144 wniosków o dofinansowanie złożonych na 67 obszarów konkursowych, wyłoniono projekty na 57 obszarach konkursowych, co stanowi ponad 73% wszystkich udostępnionych obszarów. Koszty utrzymania sieci, w tym zakup usługi dostępu do internetu, mają być pokrywane ze środków budżetu państwa.

Ministerstwo Cyfryzacji jest w projekcie budowy OSE odpowiedzialne za przygotowanie i realizację projektu w zakresie przygotowania infrastruktury oraz dostarczenie narzędzi ochrony przed zagrożeniami w cyberprzestrzeni i wspierających procesy edukacyjne. Za zapewnienie dostępu do cyfrowych zasobów edukacyjnych odpowiedzialne jest Ministerstwo Edukacji Narodowej.

źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Kan


Oceń ten artykuł w skali od 1 do 5.
Aktualna ocena: 5 (głosy: 1)
Tagi: | mc | ose | internet Wykop Sledzik Google drukuj Poleć 1
Komentarze: 1 | Napisz komentarz | Zobacz wszystkie komentarze na forum >>

AnonimNika
Niezarejestrowany
Zgłoś naruszenie
Wysłano: 2017.06.13 16:22 Odpowiedz
Całkiem ciekawa incjatywa.

Napisz komentarz
Nick
  


Pogrubienie    Kursywa    Podkreślenie    Adres email    Cytat    Link    Obrazek    Film Youtube - wklej pełny link   

Wpisz kod z obrazka. Zaloguj się, żeby dodawać komentarze bez ograniczeń.
Wysłać powiadomienie email przy nowych odpowiedziach?
Test NavRoad UNI - UNIwersalny asystent kierowcy pod choinkę
Gdyby pomyśleć o najlepszych prezentach dla kierowcy, koniecznie należałoby wymienić uniwersalnego asystenta kierowcy. Nawigacja, rejestrator, antyradar i kamera cofania bez kabli? Brzmi ciekawie. A co, jeśli dodamy, że to wszystko znajdziemy w jednym urządzeniu? - to idealny wybór dla kierowców. NavRoad UNI, bo o nim właśnie mowa, to pierwszy w Polsce asystent kierowcy.
Samsung S5570 Galaxy Mini
703
LG GT540 Swift
440
Samsung Ch@t 335
393
SonyEricsson Xperia neo V
393
Samsung GT-S5620 Monte
362
Samsung GT-C3530
281
Samsung GALAXY Y GT-S5360
279
Samsung Star II (S5260)
247
Więcej telefonów


Ankieta
Co dla Was jest najważniejsze w smartfonie?

Moc obliczeniowa i specyfikacja
System operacyjny
Aparat i multimedia
Jakość wykonania
Czas pracy na baterii
Antena i jakość rozmów
Inne czynniki


WynikiAnkiety

Głosów 199

Newsy
Artykuły
Video
Rankingi
Pliki / Download
Redakcja
Archiwum
RSS
Regulamin
Kontakt
Telefony Taryfy
Rozrywka Systemy Rynek Tablety Inne
// dodatkowy kod na dole strony (intext)